Video (3.0.3) - en to ja translation catalogue (68 entries)

en: Delete
ja: 削除

en: Content
ja: コンテンツ

en: List
ja: リスト

en: Language
ja: 言語

en: File
ja: ファイル

en: Edit
ja: 編集

en: None
ja: なし

en: default
ja: デフォルト

en: - None -
ja: - なし -

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Label
ja: ラベル

en: Save
ja: 保存

en: Update
ja: 更新

en: View
ja: ビュー

en: Dimensions
ja: サイズ

en: User Name
ja: ユーザー名

en: Created
ja: 作成

en: Create
ja: 作成

en: Submitted
ja: 送信済み

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: Media
ja: メディア

en: here
ja: こちら

en: Loop
ja: ループ

en: Reference
ja: 参照

en: Video
ja: ビデオ

en: Changed
ja: 変更済

en: @type: deleted %title.
ja: @type: %titleが削除されました。

en: Allowed file extensions
ja: 許可されている拡張子

en: Finished
ja: 完了

en: Add another item
ja: 別のアイテムを追加

en: Language code
ja: 言語コード

en: Autoplay
ja: 自動再生

en: Thumbnails
ja: サムネイル

en: Maximum upload size
ja: 最大アップロードサイズ

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: File directory
ja: ファイルディレクトリー

en: Video settings
ja: ビデオの設定

en: Presets
ja: プリセット

en: Origin
ja: 原点

en: Progress indicator
ja: 進捗状況の表示

en: Show controls
ja: コントロールを表示

en: Field types
ja: フィールドタイプ

en: Upload destination
ja: アップロード先

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
ja: ファイルが最終的に保存される場所を選択する。プライベートファイル保存は、パブリック保存に比べてはるかに大きなオーバーヘッドがありますが、このフィールド内ファイルへのアクセス制限を行うことができます。

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
ja: アップロードされたファイルが保存されるサブディレクトリー(オプション)。前後にスラッシュをつけないようにしてください。

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If left empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
ja: アップロードファイルサイズを制限するため、"512" (バイト), "80 KB" (キロバイト) or "50 MB" (メガバイト)のような数値を入力してください。空白にしておくと、PHP設定の maximum post and file upload size(現在の設定では<strong>%limit</strong>)が利用されます。

en: The list of allowed extensions is not valid, be sure to exclude leading dots and to separate extensions with a comma or space.
ja: 許可する拡張子のリストが不正です。先頭のドットをつけないで、カンマかスペースで区切った拡張子のリストになっているか確認してください。

en: Administer settings
ja: 管理者設定

en: Machine Name
ja: システム内部名称

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
ja: 拡張子はスペースまたはコンマで区切り、最初にピリオドを使わないでください。

en: Link image to
ja: 画像へのリンク

en: Weight for @title
ja: @title のウェイト

en: Weight for row @number
ja: 行 @row のウェイト

en: Weight for new file
ja: 新しいファイルのウィジェット

en: Upscale
ja: アップスケール

en: Image Style
ja: イメージスタイル

en: Instagram
ja: インスタグラム

en: Reference method
ja: 参照方法

en: Additional data
ja: その他のデータ

en: Enable Description field
ja: 説明フィールドを有効にする

en: Muted
ja: ミュート

en: Entity reference selection settings
ja: エンティティ参照セレクションの設定

en: The time that the entity was created.
ja: エンティティが作られた時刻

en: The time that the entity was last edited.
ja: エンティティが前回編集された時刻

en: @title (value @number)
ja: @title (値 @number)

en: Thumbnail directory
ja: サムネイルディレクトリ
