Video (3.0.5) - en to fa translation catalogue (53 entries)

en: Delete
fa: حذف

en: Content
fa: محتوا

en: List
fa: فهرست

en: Language
fa: زبان

en: File
fa: فایل

en: Edit
fa: ویرایش

en: None
fa: هیچ

en: default
fa: پیش‌فرض

en: - None -
fa: - هیچکدام -

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Name
fa: نام

en: Label
fa: برچسب

en: Save
fa: ذخیره

en: Update
fa: به‌روزرسانی

en: View
fa: مشاهده

en: Audio settings
fa: تنظیمات صوتی

en: Dimensions
fa: ابعاد

en: User Name
fa: نام کاربر

en: ID
fa: شناسه

en: Created
fa: ایجاد شده

en: Create
fa: ایجاد

en: Submitted
fa: ثبت شده

en: Width
fa: عرض

en: Height
fa: ارتفاع

en: Media
fa: رسانه

en: here
fa: اینجا

en: Loop
fa: حلقه

en: Controls
fa: کنترل‌ها

en: Reference
fa: ارجاع

en: Video
fa: ویدیو

en: Changed
fa: تغییر یافته

en: @type: deleted %title.
fa: @type: %title حذف شد.

en: Allowed file extensions
fa: پسوندهای فایل مجاز

en: Finished
fa: پایان

en: Add another item
fa: افزودن آیتم دیگر

en: Language code
fa: کد زبان

en: Autoplay
fa: پخش خودکار

en: Maximum upload size
fa: حداکثر اندازه بارگذاری

en: Machine name
fa: نام ماشینی

en: File directory
fa: پوشه فایل

en: Video settings
fa: تنظیمات ویدیو

en: Progress indicator
fa: نشانگر پیشرفت

en: Upload destination
fa: مقصد بارگذاری

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
fa: محلی‌ که فایل‌های نهایی بایستی ذخیره شوند را انتخاب کنید. ذخیره فایل خصوصی هزینه بیشتری از فایل‌های عمومی دارند، اما اجازه دسترسی محدود به فایل‌ها از میان این رشته را می‌دهد.

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
fa: زیر پوشه‌ای در مقصد بارگذاری که فایل‌ها در آن ذخیره خواهند شد(اختیاری). با اسلش شروع یا تمام نشود.

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If left empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
fa: مقداری مانند "512" (بایت), "80 KB" (کیلو بایت) or "50 MB" (مگا بایت) را برای محدود نمودن اندازه فایل وارد کنید. اگر آنرا خالی بگذارید اندازه فایل به محدودیت ارسال و محدودیت بارگذاری PHP محدود خواهد شد (محدودیت کنونی.<strong>%limit</strong>).

en: The list of allowed extensions is not valid, be sure to exclude leading dots and to separate extensions with a comma or space.
fa: لیست پسوندهای مجاز معتبر نیست. مطمئن شوید پسوندها با نقطه شروع نمی‌شوند و با فاصله یا کاما از هم جدا شده‌اند.

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
fa: پسوندها را با فاصله یا کاما از هم جدا کنید و نقطه ابتدای آنها را ننویسید.

en: Link image to
fa: تصویرا را پیوند بده

en: Weight for @title
fa: وزن @title

en: Weight for row @number
fa: وزن سطر @number

en: Weight for new file
fa: وزن برای فایل جدید

en: Reference method
fa: روش ارجاع
