Video (8.x-1.0) - en to da translation catalogue (62 entries)

en: delete
da: slet

en: Delete
da: Slet

en: Operations
da: Handlinger

en: Content
da: Indhold

en: List
da: Vis

en: Description
da: Beskrivelse

en: File
da: Fil

en: Edit
da: Redigér

en: This action cannot be undone.
da: Denne handling kan ikke fortrydes.

en: - None -
da: - Ingen -

en: Image
da: Billede

en: edit
da: redigér

en: Export
da: Eksportér

en: Preset Name
da: Forvalgsnavn

en: Audio settings
da: Lydindstillinger

en: Players
da: Afspillere

en: Advanced settings
da: Avancerede indstillinger

en: Advanced Settings
da: Avancerede indstillinger

en: 1 hour | @count hours
da[0]: 1 time
da[1]: @count timer

en: 1 day | @count days
da[0]: 1 dag
da[1]: @count dage

en: Width
da: Bredde

en: Height
da: Højde

en: General
da: Generelt

en: Other
da: Anden

en: Replacement patterns
da: Erstatningsmønstre

en: Allowed file extensions
da: Tilladte filendelse

en: Audio sample rate
da: Lyd samplingsfrekevens

en: Audio bitrate
da: Lyd bithastighed

en: Add another item
da: Tilføj endnu et element

en: Maximum upload size
da: Maksimal størrelse af overførsel

en: Prefer raw-text replacements for text to avoid problems with HTML entities!
da: Brug erstatninger med ren tekst for at undgå problemer med HTML-elementer.

en: 1 year | @count years
da[0]: 1 år
da[1]: @count år

en: 1 week | @count weeks
da[0]: 1 uge
da[1]: @count uger

en: 1 min | @count min
da[0]: 1 minut
da[1]: @count minutter

en: 1 sec | @count sec
da[0]: 1 sek
da[1]: @count sekunder

en: File directory
da: Filmappe

en: 1 month | @count months
da[0]: 1 måned
da[1]: @count måneder

en: Video settings
da: Indstillinger for video

en: export
da: eksportér

en: Allowed extensions
da: Tilladte udvidelser

en: Progress indicator
da: Fremdriftsindikator

en: Appears in: @types
da: Optræder i: @types

en: Save Preset
da: Gem forvalg

en: Field types
da: Felttyper

en: Upload destination
da: Uploadmappe

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
da: Vælg hvor filerne skal gemmes. Privat lagring har højere omkostninger end offentlige filer, men gør det muligt at begrænse adgangen til filer i dette felt.

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
da: Valgfri undermappe hvor uploadede filer gemmes. Medtag ikke indledende og afsluttende skråstreger.

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If left empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
da: Indtast en værdi som "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) eller "50 MB" (megabytes) for at begrænse den tilladte filstørrelse. Hvis du lader feltet stå tomt, vil filstørrelser kun være begrænset af PHP's grænser (aktuel grænse <strong>%limit</strong>).

en: The list of allowed extensions is not valid, be sure to exclude leading dots and to separate extensions with a comma or space.
da: Listen af tilladte filtyper er ugyldig. Du skal udelade punktummer og adskille filtyperne med komma eller mellemrum.

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
da: Adskil endelser med mellemrum eller komma og udelad punktummet.

en: Link image to
da: Link billede til

en: Linked to content
da: Linket til indhold

en: Nothing
da: Intet

en: Weight for @title
da: Vægt af @title

en: Weight for row @number
da: Vægt af række @number

en: Weight for new file
da: Vægt af ny fil

en: Upscale
da: Skalér op

en: Reference method
da: Referencemetode

en: Enable Description field
da: Aktivér feltet Beskrivelse

en: Muted
da: Dæmpet

en: Entity reference selection settings
da: Indstillinger for entity-reference-valg

en: @title (value @number)
da: @title (værdi @number)
