Video (8.x-1.5-alpha1) - en to cs translation catalogue (55 entries)

en: Delete
cs: Smazat

en: Content
cs: Obsah

en: List
cs: Seznam

en: Language
cs: Jazyk

en: File
cs: Soubor

en: Edit
cs: Upravit

en: None
cs: Žádné

en: default
cs: výchozí

en: - None -
cs: - Nic -

en: Settings
cs: Nastavení

en: Name
cs: Jméno

en: Label
cs: Popisek

en: Save
cs: Uložit

en: Update
cs: Aktualizovat

en: View
cs: Zobrazit

en: Dimensions
cs: Rozměry

en: User Name
cs: Uživatelské jméno

en: Created
cs: Vytvořeno

en: Create
cs: Vytvořit

en: Submitted
cs: Odesláno

en: Width
cs: Šířka

en: Height
cs: Výška

en: Media
cs: Média

en: here
cs: zde

en: Controls
cs: Ovládání

en: Changed
cs: Změněno

en: @type: deleted %title.
cs: @type: smazáno %title.

en: Allowed file extensions
cs: Povolené přípony souboru

en: Audio sample rate
cs: Vzorkovací kmitočet audio souboru

en: Audio bitrate
cs: Datový tok

en: Finished
cs: Hotovo

en: Add another item
cs: Přidat další položku

en: Language code
cs: Kód jazyka

en: Autoplay
cs: Přehrát automaticky

en: Thumbnails
cs: Náhledy

en: Maximum upload size
cs: Maximální velikost nahrávaného souboru

en: Machine name
cs: Strojový název

en: File directory
cs: Adresář souborů

en: Progress indicator
cs: Ukazatel průběhu

en: Field types
cs: Typy polí

en: Upload destination
cs: Cíl nahrávání

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
cs: Vyberte kde má být finální úložiště souborů. Uložiště soukromých souborů má mnohem vyšší režii než uložiště veřejných souborů, ale umožňuje omezovat přístup k souborům tohoto pole.

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
cs: Volitelný podadresář složky pro nahrané soubory. Nezadávejte počáteční ani koncové lomítko.

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If left empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
cs: Pro omezení povolené velikosti souboru zadejte hodnotu typu "512" (bajtů), "80 KB" (kilobajtů) nebo "50 MB" (megabajtů). Necháte-li prázdné, velikost souboru bude omezena pouze nastavením <em>maximum post</em> a <em>file upload size</em> v PHP. Současný limit je <strong>%limit</strong>.

en: The list of allowed extensions is not valid, be sure to exclude leading dots and to separate extensions with a comma or space.
cs: Seznam povolených koncovek souborů není platný. Ujistěte se, že nezadáváte tečky na začátku a koncovky máte oddělené čárkou nebo mezerou.

en: Machine Name
cs: Strojový název

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
cs: Přípony jmen souborů oddělené čárkou nebo mezerou. Vynechte tečku na začátku.

en: Link image to
cs: Odkázat obrázkem na

en: Weight for @title
cs: Váha pro @title

en: Weight for row @number
cs: Váha pro řádek @number

en: Weight for new file
cs: Váha pro nový soubor

en: Upscale
cs: Zvětšit

en: Video Embed
cs: Vložit video

en: Reference method
cs: Způsob reference

en: @title (value @number)
cs: @title (hodnota @number)
