Video (8.x-1.0) - en to nl translation catalogue (84 entries)

en: delete
nl: verwijderen

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Content
nl: Inhoud

en: List
nl: Lijst

en: Description
nl: Beschrijving

en: File
nl: Bestand

en: Edit
nl: Bewerken

en: This action cannot be undone.
nl: Deze actie kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: - None -
nl: - Geen -

en: Image
nl: Afbeelding

en: edit
nl: bewerken

en: Export
nl: Exporteren

en: Preset Name
nl: Instellingsnaam

en: Advanced settings
nl: Geavanceerde instellingen

en: Upload
nl: Uploaden

en: Advanced Settings
nl: Geavanceerde instellingen

en: 1 hour | @count hours
nl[0]: 1 uur
nl[1]: @count uur

en: 1 day | @count days
nl[0]: 1 dag
nl[1]: @count dagen

en: Your browser is not able to display this multimedia content.
nl: Uw browser kan dit multimedia-bestand niet afspelen.

en: Link to Windows Update
nl: Link naar Windows Update

en: Download latest Windows Media Player
nl: Download de nieuwste Windows Media Player

en: Width
nl: Breedte

en: Height
nl: Hoogte

en: General
nl: Algemeen

en: Other
nl: Andere

en: Loop
nl: Lus

en: Replacement patterns
nl: Vervangingspatronen

en: Controls
nl: Besturingselementen

en: Reference
nl: Referentie

en: Metadata
nl: Metagegevens

en: Plugin
nl: Plug-in

en: Allowed file extensions
nl: Toegestane bestandsextensies

en: Audio bitrate
nl: Audio-bitrate

en: Add another item
nl: Item toevoegen

en: file name
nl: bestandsnaam

en: Autoplay
nl: Automatisch afspelen

en: Maximum upload size
nl: Maximumgrootte per upload

en: Cron Settings
nl: Cron-instellingen

en: 1 year | @count years
nl[0]: 1 jaar
nl[1]: @count jaar

en: 1 week | @count weeks
nl[0]: 1 week
nl[1]: @count weken

en: File directory
nl: Map

en: 1 month | @count months
nl[0]: 1 maand
nl[1]: @count maanden

en: Video settings
nl: Video-instellingen

en: Presets
nl: Instellingen

en: export
nl: exporteer

en: Allowed extensions
nl: Toegelaten extensies

en: Progress indicator
nl: Voortgangsindicator

en: Manage Preset
nl: Instelling beheren

en: Automatically start video on page load
nl: Video automatisch starten zodra de pagina laadt

en: Start the video when the page and video loads
nl: Start de video wanneer de pagina en de video laden.

en: Appears in: @types
nl: Te zien in: @types

en: Save Preset
nl: Instelling opslaan

en: Show controls
nl: Bedieningselementen tonen

en: Field types
nl: Veldtypes

en: Upload destination
nl: Uploadbestemming

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
nl: Selecteer waar de uiteindelijke bestanden moeten worden opgeslagen. Afgeschermde bestandsopslag geeft aanmerkelijk meer overhead dan openbare bestandsopslag, maar maakt selectieve toegang tot bestanden in dit veld mogelijk.

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
nl: Optionele submap in de doelmap waar bestanden worden opgeslagen. Gebruik geen slash voorafgaand aan of volgend op het pad.

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If left empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
nl: Voer een waarde zoals '512' (bytes), '80 kB' (kilobytes) of '50 MB' (megabytes) in voor de maximale bestandsgrootte. Als dit veld leeg wordt gelaten dan bepalen de PHP-instellingen, 'maximum post' en 'file upload' de maximale grootte (de huidige limiet is <strong>%limit</strong>).

en: The list of allowed extensions is not valid, be sure to exclude leading dots and to separate extensions with a comma or space.
nl: De lijst met toegestane bestandsextensies is niet geldig, controleer of er geen punten gebruikt zijn en dat de extensies gescheiden zijn door een komma of spatie.

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
nl: Scheid de extensies met een spatie of komma en plaats er geen punt voor.

en: Preload
nl: Vooraf laden

en: Link image to
nl: Link de afbeelding naar

en: Linked to content
nl: Gelinkt naar inhoud

en: Nothing
nl: Niets

en: Weight for @title
nl: Gewicht voor @title

en: Weight for row @number
nl: Gewicht voor regel @number

en: Weight for new file
nl: Gewicht voor nieuw bestand

en: Video thumbnail
nl: Videominiatuur

en: Video quality
nl: Video kwaliteit

en: Upscale
nl: Opschalen

en: Video Player
nl: Video-speler

en: Image Style
nl: Afbeeldingsstijl

en: Provider URL
nl: Provider-URL

en: Reference method
nl: Referentie-methode

en: Enable Description field
nl: Beschrijvingsveld inschakelen

en: Muted
nl: Gedempt

en: Entity reference selection settings
nl: Instellingen van entiteitreferentie-selectie

en: @title (value @number)
nl: @title (waarde @number)

en: Allowed Providers
nl: Toegestane providers

en: Video thumbnail (@quality).
nl: Videominiatuur (@quality).

en: Embedded Video (@widthx@height@autoplay).
nl: Ingesloten video (@widthx@height@autoplay).

en: , autoplaying
nl: , automatisch spelen

en: Could not find a video provider to handle the given URL.
nl: Kan geen videoprovider vinden om de opgegeven URL te verwerken.
