Video Filter (8.x-1.0-alpha2) - en to uk translation catalogue (56 entries)

en: None
uk: Немає

en: Center
uk: По центру

en: Insert
uk: Вставити

en: Theme
uk: Тема

en: Options
uk: Опції

en: Example
uk: Приклад

en: Loop
uk: Цикл

en: Color
uk: Колір

en: Enabled plugins
uk: Увімкнені плаґіни

en: Left
uk: Ліворуч

en: Right
uk: Праворуч

en: Red
uk: Червоний

en: White
uk: Білий

en: Available plugins
uk: Доступні доповнення

en: Autoplay
uk: Автозапуск

en: Twitter
uk: Твітер

en: Show related videos
uk: Відображати пов'язані відео

en: Player Width
uk: Ширина плеєра

en: Player Height
uk: Висота плеєра

en: Light
uk: Світла

en: Google Video
uk: Відео Google

en: Start time
uk: Початковий час

en: Show video title
uk: Відображати заголовок відео

en: Show info
uk: Показувати довідку

en: Video URL
uk: URL відео

en: Dark
uk: Темний

en: Allow multiple sources
uk: Дозволити кілька джерел

en: Copy the resulting URL from the browser address bar.  Example:
uk: Скопіюйте отриманий URL з адресного рядка браузера. Приклад:

en: You need to construct your own URL, using the "Wordpress Embed" code from Slideshare, extract the "id", and form the URL like this: slideshare.net/1759622
uk: Необхідно створити власний URL, використовуючи код посилання "Wordpress Embed" на Slideshare, витягти "id", і сформувати URL на зразок такого: slideshare.net/1759622

en: Autohide
uk: Автоприховування

en: Filter to include videos from Youtube, Vimeo, YouKu, Google Video etc
uk: Фільтр для вставки відео з Youtube, Vimeo, YouKu, Google Video тощо

en: Text filters
uk: Текстові фільтри

en: Width (optional)
uk: Ширина (необов'язково)

en: Height (optional)
uk: Висота (необов'язково)

en: Align (optional)
uk: Вирівнювання (необов'язкове)

en: Autoplay (optional)
uk: Автозапуск (необов'язково)

en: Please copy URL from browser and paste it into Video URL field. Available embedding options will be displayed under this field.
uk: Скопіюйте URL-адресу з браузера та вставте його в поле URL-адреси відео. Доступні варіанти вбудовування відображатимуться під цим полем.

en: The URL you provided is not supported. Please contact your developer to extend this module.
uk: Надана URL-адреса не підтримується. Зв'яжіться з розробником для розширення цього модуля.

en: Default width value
uk: Базове значення ширини

en: Default height value
uk: Базове значення висоти

en: Show original size (optional)
uk: Відобразити оригінальний розмір (необов'язково)

en: Start with HD (optional)
uk: Починати з HD (необов'язково)

en: Muted (optional)
uk: Без звуку (необов'язково)

en: Show author name
uk: Показати ім'я автора

en: Start time (optional)
uk: Початковий час (необов'язково)

en: Values is in seconds.
uk: Значення в секундах.

en: Use standard player color
uk: Використовувати стандартний колір програвача

en: Color (optional)
uk: Колір (необов'язково)

en: Time (optional)
uk: Час (необов'язково)

en: Enable pausing this video when another video is played.
uk: Увімкнути призупинення цього відео під час відтворення іншого відео.

en: Enable the badge on the video.
uk: Увімкнути значок у відео.

en: Play the video again when it reaches the end.
uk: Відтворювати відео знову, коли воно закінчиться.

en: Show the user’s portrait on the video.
uk: Відображати портрет користувача на відео.

en: Show the title on the video.
uk: Відображати заголовок на відео.

en: Allow the player to go into fullscreen.
uk: Дозволити розкривати програвач на весь екран.

en: Example: <strong>2m3s</strong> or <strong>15s</strong>.
uk: Приклад: <strong>2m3s</strong> чи<strong>15s</strong>.
