Viewer (1.0.1-beta1) - en to id translation catalogue (81 entries)

en: Title
id: Judul

en: Previous
id: Sebelumnya

en: Next
id: Selanjutnya

en: Value
id: Nilai

en: Username
id: Nama pengguna

en: Type
id: Jenis

en: Cancel
id: Batal

en: Enable
id: Aktifkan

en: Disable
id: Non-fungsikan

en: Download
id: Unduh

en: Date
id: Tanggal

en: Size
id: Ukuran

en: Number
id: Angka

en: Password
id: Sandi

en: Weight
id: Bobot

en: Link
id: Tautan

en: Center
id: Tengah

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Import
id: Impor

en: Preview
id: Pratinjau

en: Save
id: Simpan

en: Default
id: Bawaan

en: Summary
id: Ringkasan

en: Update
id: Perbarui

en: Open
id: Buka

en: High
id: Tinggi

en: Low
id: Rendah

en: Path
id: Jalur

en: Timestamp
id: Tanda waktu

en: Upload
id: Unggah

en: Continue
id: Lanjutkan

en: Options
id: Opsi

en: Created
id: Dibuat

en: Horizontal
id: Horisontal

en: Active
id: Aktif

en: Footer
id: Catatan kaki

en: Contains
id: Mengandung

en: Is less than
id: Kurang dari

en: Is less than or equal to
id: Kurang dari atau sama dengan

en: Is equal to
id: Sama dengan

en: Is greater than or equal to
id: Lebih besar atau sama dengan

en: Is greater than
id: Lebih besar dari

en: Is not equal to
id: Tidak sama dengan

en: N/A
id: T/T

en: Line
id: Baris

en: Data Type
id: Jenis Data

en: Start Date
id: Tanggal Mulai

en: End Date
id: Tanggal Berakhir

en: Owner
id: Pemilik

en: General
id: Umum

en: Table
id: Tabel

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: Color
id: Warna

en: Both
id: Keduanya

en: Filters
id: Filter

en: Integer
id: Bilangan bulat

en: Close
id: Tutup

en: Notifications
id: Notifikasi

en: Regular expression
id: Ekspresi reguler

en: Hidden
id: Tersembunyi

en: Delimiter
id: Pembatas

en: Sources
id: Sumber

en: Manual
id: Petunjuk

en: Source
id: Sumber

en: Source type
id: Jenis sumber

en: Empty
id: Kosong

en: Left
id: Kiri

en: Right
id: Kanan

en: Changed
id: Berubah

en: Percentage
id: Persentase

en: Tabs
id: Tab

en: Float
id: Pecahan

en: Hide
id: Sembunyikan

en: Subtitle
id: Subjudul

en: Values
id: Nilai

en: Column
id: Kolom

en: Starts with
id: Mulai dengan

en: Is empty (NULL)
id: adalah kosong (NULL)

en: Ends with
id: Diakhiri dengan

en: Is not empty (NOT NULL)
id: tidak kosong (Not Null)
