Viewer (2.0.0-rc2) - en to hi translation catalogue (84 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: Previous
hi: पिछला

en: Next
hi: अगला

en: Status
hi: अवस्था

en: Value
hi: मान

en: Username
hi: प्रयोक्ता का नाम

en: Type
hi: प्रकार

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Enable
hi: सक्रीय करें

en: Disable
hi: असक्रीय करें

en: Support
hi: समर्थन

en: Download
hi: डाउनलोड

en: File
hi: फ़ाइल

en: Date
hi: तारीख

en: Size
hi: आकार

en: Number
hi: संख्या

en: Password
hi: कूटशब्द

en: Weight
hi: मान

en: Link
hi: कड़ी

en: Center
hi: मध्य

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: Import
hi: आयात करें

en: Label
hi: लेबल

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Summary
hi: सारांश

en: Update
hi: नवीनीकरण

en: Open
hi: खुला

en: High
hi: उच्च

en: Low
hi: निचला

en: Format
hi: प्रारूप

en: URL
hi: यूआरएल

en: Path
hi: मार्ग

en: Timestamp
hi: टाइमस्टैम्प

en: Upload
hi: अपलोड

en: Continue
hi: जारी रखें

en: Options
hi: विकल्प

en: Created
hi: निर्मित

en: Horizontal
hi: क्षैतिज

en: Active
hi: सक्रिय

en: Area
hi: छेत्र

en: Host
hi: होस्ट

en: Header
hi: ऊपरी भाग

en: Footer
hi: पादलेख

en: Contains
hi: मे हैं

en: Is less than
hi: से छोटा

en: Is less than or equal to
hi: से छोटा या समतुल्य

en: Is equal to
hi: बराबर

en: Is greater than or equal to
hi: बड़ा या बराबर

en: Is greater than
hi: से बड़ा

en: Is not equal to
hi: समतुल्य नहीं

en: N/A
hi: एन / ए

en: Line
hi: रेखा

en: Start Date
hi: आरंभ तारीख

en: End Date
hi: अंतिम तारीख

en: Inactive
hi: निष्क्रिय

en: General
hi: सामान्य

en: Table
hi: तालिका

en: Configuration
hi: विन्यास

en: Color
hi: रंग

en: Both
hi: दोनों

en: Filters
hi: फ़िल्टर

en: Integer
hi: पूर्णांक

en: Close
hi: बंद करे

en: PDF
hi: पीडीएफ

en: Port
hi: पोर्ट

en: Hidden
hi: छुपा हुआ

en: Delimiter
hi: सीमाँकक

en: Sources
hi: स्रोत

en: Manual
hi: मैनुअल

en: Source
hi: स्रोत

en: Source type
hi: स्रोत प्रकार

en: Empty
hi: खाली

en: Left
hi: बाएं

en: Right
hi: दाएं

en: Changed
hi: बदल गया

en: Tabs
hi: टैब्स

en: Float
hi: फ्लोट

en: Hide
hi: छिपाएँ

en: Subtitle
hi: उपशीर्षक

en: Starts with
hi: के साथ शुरू होता है

en: Ends with
hi: साथ समाप्त होता है
