Viewfield (8.x-3.0-beta4) - en to fr translation catalogue (34 entries)

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Advanced options
fr: Options avancées

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Default
fr: Par défaut

en: Views
fr: Vues

en: View
fr: Voir

en: Placeholder tokens
fr: Jetons de substitution

en: Display
fr: Affichage

en: Inline
fr: En ligne

en: Edit view
fr: Modifier la vue

en: Hidden
fr: Caché

en: Token
fr: Jeton (token)

en: Reference
fr: Référence

en: Display label
fr: Afficher le libellé

en: Above
fr: Au-dessus

en: Allowed values
fr: Valeurs autorisées

en: Items to display
fr: Éléments à afficher

en: Machine name
fr: Nom système

en: About
fr: À propos

en: Uses
fr: Utilisations

en: Human name
fr: Nom humain

en: Field types
fr: Types de champs

en: Displays a selected view in a node.
fr: Affiche une vue sélectionnée dans un nœud.

en: Only selected views will be available for content authors. Leave empty to allow all.
fr: Seules les vues sélectionnées seront disponibles pour les auteurs de contenu. Laisser vide pour tout autoriser.

en: Always use default value
fr: Toujours utiliser la valeur par défaut

en: @name field is required.
fr: Le champ @name est requis.

en: Hides this field in forms and enforces the configured default value.
fr: Cache ce champ dans les formulaires et applique la valeur par défaut configurée.

en: %title requires a default value.
fr: %title requiert une valeur par défaut.

en: A comma separated list of arguments to pass to the selected view.
fr: Une liste d'arguments séparés par une virgule à transmettre à la vue sélectionnée.

en: Any token from the placeholder token list may be used as an argument.
fr: Tout jeton (token) de la liste de jetons de substitution peut être utilisé comme argument.

en: Enable the %token module to see a complete list of tokens that may be used as arguments.
fr: Activer le module %token pour voir la liste complète des jetons (tokens) qui peuvent être utilisés comme arguments.

en:  (Wrap arguments containing commas in double quotes and replace double quotes in arguments with a pair of double quotes.)
fr:  (Mettre entre guillemets les arguments contenant des virgules et remplacer les guillemets dans les arguments par deux apostrophes.)

en: Visually Hidden
fr: Non affiché
