Views Bootstrap (5.5.0-rc2) - en to oc translation catalogue (36 entries)

en: Title
oc: Títol

en: Previous
oc: Precedent

en: Next
oc: Seguent

en: List
oc: Listar

en: Description
oc: Descripcion

en: - None -
oc: - Pas cap -

en: Link
oc: Ligam

en: Image
oc: Imatge

en: Top
oc: Naut

en: Small
oc: Pichon

en: Large
oc: Grand

en: Views
oc: Vistas

en: Display
oc: Afichatge

en: Bottom
oc: Bas

en: Warning
oc: Avertiment

en: Medium
oc: Mejan

en: Last
oc: Darrièr

en: First
oc: Primièr

en: Middle
oc: Mitan

en: Left
oc: Esquèrra

en: Right
oc: Dreita

en: Tabs
oc: Onglets

en: Columns
oc: Colomnas

en: Pause on hover
oc: Pause al survol

en: About
oc: A prepaus

en: - Select -
oc: - Seleccionar -

en: Effect
oc: Effet

en: Button text
oc: Tèxte del boton

en: Uses
oc: Usatges

en: Primary
oc: Primaire

en: Secondary
oc: Secondaire

en: Equal
oc: Égal

en: Wrapper class
oc: Classa de l'envolopa (wrapper)

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
oc: La classa d'aplicar a l'envolopa (wrapper) de la lista.

en: List class
oc: Classa de la lista

en: The class to provide on the list element itself.
oc: La classa d'aplicar a l'element lista lui-même.
