Views Bootstrap (8.x-3.5) - en to id translation catalogue (42 entries)

en: Title
id: Judul

en: Previous
id: Sebelumnya

en: Next
id: Selanjutnya

en: List
id: Daftar

en: Description
id: Deskripsi

en: all
id: semua

en: - None -
id: - Tiada -

en: Image
id: Gambar

en: Default
id: Bawaan

en: Views
id: View

en: Horizontal
id: Horisontal

en: Vertical
id: Vertikal

en: Warning
id: Peringatan

en: Middle
id: Tengah

en: Alignment
id: Perataan

en: Left
id: Kiri

en: Right
id: Kanan

en: Tabs
id: Tab

en: About
id: Tentang

en: Title field
id: Judul bidang

en: Uses
id: Penggunaan

en: Image field
id: Field gambar

en: Wrapper class
id: Kelas pembungkus

en: You may use field tokens from as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field" for all fields.
id: Anda dapat menggunakan token bidang dari pada "Pola Penggantian" yang digunakan di "Tulis ulang output dari bidang ini" untuk semua bidang.

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
id: Kelas untuk diberikan pada pembungkusnya, di luar daftar.

en: List class
id: Daftar kelas

en: The class to provide on the list element itself.
id: Kelas untuk menyediakan pada daftar elemen itu sendiri.

en: Responsive
id: Responsif

en: Caption for the table
id: Keterangan untuk tabel

en: Table details
id: Detail tabel

en: Summary title
id: Judul ringkasan

en: Table description
id: Deskripsi tabel

en: Provide additional details about the table to increase accessibility.
id: Menyediakan detil tambahan tentang tabel untuk meningkatkan kejelasan.

en: Default column classes
id: Kelas kolom bawaan

en: Add the default views column classes like views-col, col-1 and clearfix to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
id: Tambahkan kelas kolom <em>views</em> bawaan seperti views-col, col-1, dan clearfix pada keluaran. Anda dapat menggunakan ini untuk mengurangi jumlah markup dengan cepat secara default, dengan resiko membuatnya lebih sulit untuk menerapkan CSS.

en: Custom column class
id: Kelas kolom kustom

en: Additional classes to provide on each column. Separated by a space.
id: Kelas tambahan yang diberikan pada masing-masing kolom. DIpisahkan dengan spasi.

en: Default row classes
id: Kelas baris bawaan

en: Adds the default views row classes like views-row, row-1 and clearfix to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
id: Menambahkan kelas views default seperti views-row, row-1 dan clearfix ke output. Anda dapat menggunakan ini untuk mengurangi jumlah markup dengan cepat secara default, dengan resiko membuatnya lebih sulit untuk menerapkan CSS.

en: Custom row class
id: Kelas baris kustom

en: Additional classes to provide on each row. Separated by a space.
id: Tambahan kelas yang diberikan pada setiap baris. DIpisahkan dengan spasi.

en: A title semantically associated with your table for increased accessibility.
id: Sebuah judul secara semantik terkait dengan tabel Anda untuk meningkatkan kemampuan untuk akses
