Views CSV Source (1.0.10) - en to de translation catalogue (47 entries)

en: Value
de: Wert

en: Remove
de: Entfernen

en: None
de: Keine

en: Required
de: Erforderlich

en: Views
de: Ansichten

en: CSV File
de: CSV-Datei

en: Contains
de: Enthält

en: Does not contain
de: Enthält nicht

en: Is equal to
de: Ist gleich mit

en: Is not equal to
de: Ist ungleich zu

en: Average
de: Durchschnitt

en: Count
de: Anzahl

en: Expose
de: Hervorheben

en: Regular expression
de: Regulärer Ausdruck

en: Headers
de: Kopfzeilen

en: Space
de: Leerzeichen

en: empty
de: Leer

en: Values
de: Werte

en: contains
de: enthält

en: regex
de: Regulärer Ausdruck (RegEx)

en: Starts with
de: Beginnt mit

en: Is empty (NULL)
de: Ist leer (NULL)

en: not empty
de: nicht leer

en: Ends with
de: Endet mit

en: Sum
de: Summe

en: begins
de: beginnt

en: ends
de: endet

en: Placeholder
de: Platzhalter

en: Request method
de: Abfragemethode

en: Does not start with
de: Beginnt nicht mit

en: not_begins
de: beginnt nicht mit

en: Does not end with
de: Endet nicht mit

en: Length is shorter than
de: Länge ist kürzer als

en: shorter than
de: Ist kürzer als

en: Length is longer than
de: Länge ist länger als

en: longer than
de: länger als

en: Exposed
de: Hervorgehoben

en: Group results together
de: Gruppieren von Ergebnissen

en: Is not empty (NOT NULL)
de: Ist nicht leer (NOT NULL)

en: Choose a column
de: Spalte auswählen

en: Reduce
de: Reduzieren

en: Contains all of these words
de: Enthält jedes dieser Wörter

en: Contains any of these words
de: Enthält eines dieser Worte

en: Contains none of these words
de: Enthält keines dieser Worte

en: File selection
de: Dateiauswahl

en: Group item
de: Gruppenelement

en: Hint text that appears inside the field when empty.
de: Hinweistext, der im Feld angezeigt wird, wenn das Feld leer ist.
