Views CSV Source (1.0.13) - en to pt translation catalogue (45 entries)

en: Value
pt: Valor

en: Remove
pt: Remover

en: Date
pt: Data

en: None
pt: Nenhum

en: Required
pt: Obrigatório

en: Contains
pt: Contendo

en: Does not contain
pt: Não contém

en: Is equal to
pt: É igual a

en: Is not equal to
pt: É diferente de

en: Average
pt: Média

en: Count
pt: Contar

en: Maximum
pt: Máximo

en: Expose
pt: Expor

en: Operator
pt: Operador

en: Regular expression
pt: Expressão regular

en: Headers
pt: Cabeçalhos

en: Minimum
pt: Mínimo

en: Space
pt: Espaço

en: empty
pt: vazio

en: Values
pt: Valores

en: contains
pt: contendo

en: regex
pt: regex (expressão regular)

en: Starts with
pt: Começa com

en: Is empty (NULL)
pt: É vazio (NULL)

en: not empty
pt: não vazio

en: Ends with
pt: Termina com

en: Sum
pt: Soma

en: Numeric
pt: Numérico

en: begins
pt: começa com

en: ends
pt: termina com

en: Placeholder
pt: Espaço reservado

en: Does not start with
pt: Não começa com

en: not_begins
pt: nao_comeca

en: Does not end with
pt: Não termina com

en: not_ends
pt: nao_termina

en: Length is shorter than
pt: O comprimento é menor que

en: shorter than
pt: menor que

en: Length is longer than
pt: O comprimento é maior que

en: longer than
pt: maior que

en: Exposed
pt: Exposto

en: Group results together
pt: Agrupar os resultados

en: Is not empty (NOT NULL)
pt: Não é vazio (NOT NULL)

en: Reduce
pt: Reduzir

en: Group item
pt: Agrupar item

en: Hint text that appears inside the field when empty.
pt: Texto de dica que aparece dentro do campo quando vazio.
