Views CSV Source (1.0.14) - en to ja translation catalogue (45 entries)

en: Value
ja: 値

en: Remove
ja: 削除

en: Date
ja: 日付

en: None
ja: なし

en: Required
ja: 必須

en: Views
ja: ビュー

en: CSV File
ja: CSVファイル

en: Contains
ja: 含む

en: Does not contain
ja: 含まない

en: Is equal to
ja: 等しい

en: Is not equal to
ja: 等しくない

en: Average
ja: 平均

en: Count
ja: カウント

en: Maximum
ja: 最大

en: Expose
ja: 外部設置

en: Operator
ja: オペレータ

en: Regular expression
ja: 正規表現

en: Minimum
ja: 最小

en: Space
ja: スペース

en: empty
ja: 空

en: Values
ja: 値

en: contains
ja: 含む

en: regex
ja: 正規表現

en: Starts with
ja: ～で始まる

en: Is empty (NULL)
ja: 空(NULL)です

en: not empty
ja: 空ではない

en: Ends with
ja: ～で終わる

en: Sum
ja: 合計

en: Numeric
ja: 数値

en: begins
ja: ～で始まる

en: ends
ja: ～で終わる

en: Placeholder
ja: プレースホルダー

en: @argument title
ja: @argument タイトル

en: @argument input
ja: @argument インプット

en: Does not start with
ja: 次で始まらない

en: Does not end with
ja: 次で終わらない

en: Length is shorter than
ja: 長さが以下より短い

en: shorter than
ja: より短い

en: Length is longer than
ja: 長さが以下より長い

en: longer than
ja: より長い

en: Exposed
ja: 外部設置

en: Group results together
ja: 結果をグループにまとめる

en: Is not empty (NOT NULL)
ja: 空でない（NOT NULL）

en: Reduce
ja: 減らす

en: Group item
ja: グループアイテム
