Views CSV Source (1.0.14) - en to fa translation catalogue (36 entries)

en: Value
fa: مقدار

en: Remove
fa: حذف

en: Date
fa: تاریخ

en: None
fa: هیچ

en: Required
fa: اجباری

en: Views
fa: نماها

en: Contains
fa: شاملِ

en: Does not contain
fa: شامل این مقدار نیست

en: Is equal to
fa: برابر است با

en: Is not equal to
fa: برابر نیست با

en: Average
fa: میانگین

en: Count
fa: شمارش

en: Maximum
fa: حداکثر

en: Expose
fa: نمایش

en: Operator
fa: عملگر

en: Regular expression
fa: عبارت منظم

en: Minimum
fa: حداقل

en: Space
fa: فاصله

en: empty
fa: خالی

en: Values
fa: مقادیر

en: contains
fa: شامل

en: Starts with
fa: شروع شود با

en: !=
fa: =!

en: Is empty (NULL)
fa: خالی است (NULL)

en: not empty
fa: خالی نیست

en: Ends with
fa: تمام می‌شود با

en: Sum
fa: مجموع

en: Numeric
fa: عددی

en: Placeholder
fa: جایگذار

en: @argument title
fa: عنوان @argument

en: Does not start with
fa: شروع نمیشود با

en: Does not end with
fa: تمام نمیشود با

en: Length is shorter than
fa: طول کمتر است از

en: shorter than
fa: کمتر از

en: Length is longer than
fa: طول بیشتر است از

en: Is not empty (NOT NULL)
fa: مقدار دارد
