Views CSV Source (1.0.15) - en to fr translation catalogue (48 entries)

en: Value
fr: Valeur

en: Remove
fr: Retirer

en: None
fr: Aucun(e)

en: Required
fr: Requis

en: Views
fr: Vues

en: CSV File
fr: Fichier CSV

en: Contains
fr: Contient

en: Does not contain
fr: Ne contient pas

en: Is equal to
fr: Est égal à

en: Is not equal to
fr: N'est pas égal à

en: Average
fr: Moyenne

en: Count
fr: Décompte

en: Expose
fr: Exposer

en: Operator
fr: Opérateur

en: Regular expression
fr: Expression régulière

en: Headers
fr: Entêtes

en: Space
fr: Espace

en: empty
fr: vide

en: Values
fr: Valeurs

en: contains
fr: contient

en: Cache Duration
fr: Durée du Cache

en: Starts with
fr: Commence par

en: Is empty (NULL)
fr: Est vide (NULL)

en: not empty
fr: non vide

en: Ends with
fr: Finit par

en: Sum
fr: Somme

en: Numeric
fr: Numérique

en: begins
fr: commence

en: ends
fr: finit

en: Request method
fr: Méthode de la requête

en: @argument title
fr: Titre de @argument

en: @argument input
fr: Saisie de @argument

en: Does not start with
fr: Ne commence pas par

en: Does not end with
fr: Ne se termine pas par

en: Length is shorter than
fr: La longueur est plus petite que

en: shorter than
fr: plus petit que

en: Length is longer than
fr: La longueur est plus grande que

en: longer than
fr: plus grand que

en: Exposed
fr: Exposé

en: Group results together
fr: Grouper les résultats ensemble

en: Is not empty (NOT NULL)
fr: N'est pas vide (NOT NULL)

en: Reduce
fr: Réduire

en: Contains all of these words
fr: Contient tous ces mots

en: Contains any of these words
fr: Contient n'importe lequel de ces mots

en: Contains none of these words
fr: Ne contient aucun de ces mots

en: @group: @title
fr: @group : @title

en: Group item
fr: Élément du groupe

en: Hint text that appears inside the field when empty.
fr: Texte d'aide qui apparait à l'intérieur du champ lorsqu'il est vide.
