Views CSV Source (1.0.11) - en to uk translation catalogue (45 entries)

en: Value
uk: Значення

en: Remove
uk: Вилучити

en: None
uk: Немає

en: Required
uk: Обов’язкове

en: Views
uk: Види

en: CSV File
uk: Файл CSV

en: Contains
uk: Містить

en: Does not contain
uk: Не містить

en: Is equal to
uk: Є рівним

en: Is not equal to
uk: Не є рівним

en: Average
uk: Середнє

en: Count
uk: Лічильник

en: Maximum
uk: Максимум

en: Expose
uk: Виставляти

en: Operator
uk: Оператор

en: Regular expression
uk: Регулярний вираз

en: Headers
uk: Заголовки

en: Minimum
uk: Мінімум

en: Space
uk: Пробіл

en: empty
uk: порожньо

en: Values
uk: Значення

en: contains
uk: містить

en: regex
uk: регулярний вираз

en: Starts with
uk: Починається з

en: Is empty (NULL)
uk: Порожнє (NULL)

en: not empty
uk: не порожнє

en: Ends with
uk: Закінчується на

en: Sum
uk: Сума

en: begins
uk: починається

en: ends
uk: закінчується

en: Placeholder
uk: Заповнювач

en: Request method
uk: Метод запиту

en: Does not start with
uk: Не починається з

en: Does not end with
uk: Не завершується на

en: Length is shorter than
uk: Довжина менша ніж

en: shorter than
uk: коротший ніж

en: Length is longer than
uk: Довжина більша ніж

en: longer than
uk: довший ніж

en: Exposed
uk: Розкритий

en: Group results together
uk: Групувати результати докупи

en: Is not empty (NOT NULL)
uk: Не порожнє (NOT NULL)

en: Choose a column
uk: Оберіть стовпець

en: Reduce
uk: Зменшити

en: Group item
uk: Позиція групування

en: Hint text that appears inside the field when empty.
uk: Текст підказки, показуваний в полі, коли воно порожнє
