Views Default User Taxonomy (2.0.0-beta2) - en to it translation catalogue (9 entries)

en: Views
it: Viste

en: Vocabularies
it: Vocabolari

en: Limit terms by vocabulary
it: Limita i termini nel vocabolario

en: Load default filter from term page
it: Carica il filtro predefinito dalla pagina del termine

en: Taxonomy term ID from URL
it: ID del termine della tassonomia ricavato da URL

en: Load default filter from node page, that's good for related taxonomy blocks
it: Carica il filtro predefinito dalla pagina del contenuto. Può risultare comodo per definire blocchi collegati in base alla tassonomia.

en: Multiple-value handling
it: Gestione valori multipli

en: Filter to items that share all terms
it: Filtra gli elementi che hanno tutti i termini in comune

en: Filter to items that share any term
it: Filtra gli elementi che hanno almeno un termine in comune
