Views Json Source (2.0.0) - en to ja translation catalogue (38 entries)

en: Value
ja: 値

en: Author
ja: 投稿者

en: Reset
ja: リセット

en: Views
ja: ビュー

en: All
ja: すべて

en: Contains
ja: 含む

en: Does not contain
ja: 含まない

en: Is equal to
ja: 等しい

en: Is not equal to
ja: 等しくない

en: Desc
ja: 降順

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Regular expression
ja: 正規表現

en: ‹ Previous
ja: ‹ 前

en: Next ›
ja: 次 ›

en: Apply
ja: 適用

en: empty
ja: 空

en: Offset
ja: オフセット

en: contains
ja: 含む

en: regex
ja: 正規表現

en: Starts with
ja: ～で始まる

en: Is empty (NULL)
ja: 空(NULL)です

en: not empty
ja: 空ではない

en: Ends with
ja: ～で終わる

en: begins
ja: ～で始まる

en: ends
ja: ～で終わる

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Does not start with
ja: 次で始まらない

en: Does not end with
ja: 次で終わらない

en: Length is shorter than
ja: 長さが以下より短い

en: shorter than
ja: より短い

en: Length is longer than
ja: 長さが以下より長い

en: longer than
ja: より長い

en: Is not empty (NOT NULL)
ja: 空でない（NOT NULL）

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター
