Views Json Source (8.x-1.0-rc3) - en to fa translation catalogue (39 entries)

en: Value
fa: مقدار

en: Author
fa: نویسنده

en: Reset
fa: اعاده

en: Views
fa: نماها

en: ID
fa: هویت

en: All
fa: همه

en: Contains
fa: شاملِ

en: Does not contain
fa: شامل این مقدار نیست

en: Is equal to
fa: برابر است با

en: Is not equal to
fa: برابر نیست با

en: Desc
fa: نزولی

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Regular expression
fa: عبارت منظم

en: ‹ Previous
fa: قبلی>

en: Next ›
fa: >بعدی

en: Apply
fa: تایید

en: empty
fa: خالی

en: Offset
fa: جابجایی

en: contains
fa: شامل

en: Starts with
fa: شروع شود با

en: !=
fa: =!

en: Is empty (NULL)
fa: خالی است (NULL)

en: not empty
fa: خالی نیست

en: Ends with
fa: تمام می‌شود با

en: Contains any word
fa: شامل هر یک از کلمات

en: has word
fa: شامل کلمه

en: Contains all words
fa: شامل تمام کلمات

en: Items per page
fa: عنصر‌ها در هر صفحه

en: - All -
fa: - همه -

en: « First
fa: >>اول

en: Last »
fa: آخر>>

en: Does not start with
fa: شروع نمیشود با

en: Does not end with
fa: تمام نمیشود با

en: Length is shorter than
fa: طول کمتر است از

en: shorter than
fa: کمتر از

en: Length is longer than
fa: طول بیشتر است از

en: Is not empty (NOT NULL)
fa: مقدار دارد

en: Asc
fa: صعودی

en: Master
fa: مدیر
