Views link area (8.x-1.1) - en to ja translation catalogue (30 entries)

en: Prefix
ja: 接頭語

en: Suffix
ja: 接尾語

en: Language
ja: 言語

en: Link
ja: リンク

en: Views
ja: ビュー

en: Link text
ja: リンクテキスト

en: External
ja: 外部

en: Advanced Options
ja: 詳細オプション

en: Title text
ja: タイトルテキスト

en: Link class
ja: リンクのクラス

en: Target
ja: ターゲット

en: Capitalize first letter
ja: 頭文字を大文字に変更

en: No transform
ja: 変換なし

en: Upper case
ja: 大文字

en: Lower case
ja: 小文字

en: Capitalize each word
ja: 単語の頭文字を大文字にする

en: Link path
ja: リンクパス

en: Prefix text
ja: 接頭語文字列

en: Suffix text
ja: 接尾語文字列

en: Current language
ja: 現在の言語

en: Use absolute path
ja: 絶対パスを使用

en: Rel Text
ja: Rel テキスト

en: Replace spaces with dashes
ja: スペースをダッシュに置き換える。

en: External server URL
ja: 外部サーバーURL

en: Links to an external server using a full URL: e.g. 'http://www.example.com' or 'www.example.com'.
ja: 完全な URL を用いた外部サーバーへのリンク。例: 'http://www.example.com' あるいは 'www.example.com'

en: Transform the case
ja: 大文字・小文字を変換

en: Include destination
ja: 行き先を含む

en: Include a "destination" parameter in the link to return the user to the original view upon completing the link action.
ja: リンクに ”destination” パラメーターを付与することで、リンクアクションが完了した後で、ユーザーを元のビューへ戻すことができます。

en: Should replacement tokens be used from the first row
ja: 置換トークンは最初の行から使われます

en: When printing URL paths, how to transform the case of the filter value.
ja: URL パスを出力する際に、フィルター値の大文字と小文字をどのように変換するか。
