Views PDF (3.0.0-alpha1) - en to da translation catalogue (68 entries)

en: Title
da: Titel

en: Delete
da: Slet

en: Description
da: Beskrivelse

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Action
da: Handling

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: None
da: Ingen

en: Weight
da: Vægt

en: Center
da: Centreret

en: Parent
da: Overordnet element

en: Settings
da: Indstillinger

en: Field
da: Felt

en: Label
da: Etiket

en: Font Size
da: Skriftstørrelse

en: Text Settings
da: Tekstindstillinger

en: Text Color
da: Tekstfarve

en: View
da: Vis

en: Page
da: Side

en: Fields
da: Felter

en: Width
da: Bredde

en: Height
da: Højde

en: Arguments
da: Parametre

en: Position
da: Placering

en: Replacement patterns
da: Erstatningsmønstre

en: Alignment
da: Justering

en: Unit
da: Enhed

en: Left
da: Venstre

en: Right
da: Højre

en: Font Family
da: Skriftfamilie

en: Bold
da: Fed

en: Italic
da: Kursiv

en: Menu link title
da: Titel

en: Attach to
da: Vedhæft til

en: Context
da: Kontekst

en: Machine name
da: Internt navn

en: Underline
da: Understreg

en: Footer options
da: Indstillinger for sidefod

en: Landscape
da: Landskab

en: Portrait
da: Portræt

en: Tab weight
da: Fanevægt

en: Template file
da: Skabelonfil

en: Justify
da: Justeret

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
da: <p>Du skal tilføje yderligere felter til denne visning før dette felt kan bruges. Disse felter kan markeres som <em>Ekskludér fra visning</em> hvis du ønsker det. Bemærk at på grund af renderingsrækkefølgen kan du ikke bruge felter som kommer efter dette felt. Hvis du har behov for et felt som ikke vises her, skal du ændre rækkefølgen af dine felter.</p>

en: <p>The following substitution patterns are available for this display. Use the pattern shown on the left to display the value indicated on the right. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
da: <p>De følgende erstatningsmøsntre er tilgængelige for denne visning. Brug mønstret til venstre for at vise værdien til højre. Bemærk at på grund af renderingsrækkefølgen kan du ikke bruge felter som kommer efter dette felt. Hvis du har behov for et felt som ikke vises her, skal du ændre rækkefølgen af dine felter.</p>

en: Displays the fields with an optional template.
da: Viser felterne med en valgfri skabelon.

en: Multiple displays
da: Flere visninger

en: Using the site name
da: Bruger site-navnet

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
da: Feed-ikonet er tilgængeligt på den valgte visning.

en: No menu
da: Ingen menu

en: Tab: @title
da: Fane: @title

en: Change settings for the parent menu
da: Skift indstillinger for overordnet menu

en: No menu entry
da: Ingen menu-post

en: Normal menu entry
da: Normal menu-post

en: Menu tab
da: Menu-fane

en: Default menu tab
da: Standard menu-fane

en: Default tab options
da: Standard fanevalg

en: Already exists
da: Eksisterer allerede

en: You need at least one field before you can configure your table settings
da: Du skal have mindst ét felt før du kan konfigurere dine tabelindstillinger

en: @argument title
da: @argument titel

en: Show as expanded
da: Vis udvidet

en: If selected and this menu link has children, the menu will always appear expanded.
da: Hvis dette er valgt og dette menulink har underpunkter, vil menuen altid være udvidet.

en: Overline
da: Overstregning

en: Shown when hovering over the menu link.
da: Vises når musen holdes over menu-linket.

en: Displays the link in contextual links
da: Vis linket i kontekstuelle links

en: In the menu, the heavier links will sink and the lighter links will be positioned nearer the top.
da: I menuen vil tunge punkter synke til bunds og lette punkter vil blive placeret tættere på toppen.

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
da: Den maksimale dybde for et link og alle dets underliggende links er fastsat på forhånd. Nogle menupunkter kan ikke bruges som overordnede menupunkter fordi det vil overskride grænsen.
