Views PDF (3.0.0-alpha1) - en to ja translation catalogue (76 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Type
ja: タイプ

en: Description
ja: 説明

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Action
ja: アクション

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: None
ja: なし

en: Weight
ja: ウェイト

en: Center
ja: 中央

en: Parent
ja: 親

en: Settings
ja: 設定

en: Field
ja: フィールド

en: Label
ja: ラベル

en: Font Size
ja: フォントサイズ

en: Text Color
ja: 文字色

en: Views
ja: ビュー

en: View
ja: ビュー

en: Menu
ja: メニュー

en: Upload
ja: アップロード

en: Page
ja: ページ

en: Fields
ja: フィールド

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: Arguments
ja: 引数

en: Position
ja: ポジション

en: Replacement patterns
ja: 置換パターン

en: Alignment
ja: 位置揃え

en: Unit
ja: 単位

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Bold
ja: ボールド

en: Italic
ja: イタリック

en: Menu link title
ja: メニューリンクのタイトル

en: Attach to
ja: 添付先

en: Context
ja: コンテキスト

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Underline
ja: 下線

en: Landscape
ja: 風景

en: Portrait
ja: 顔写真

en: Tab weight
ja: タブのウェイト

en: Template file
ja: テンプレートファイル

en: Justify
ja: 正当化する

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
ja: <p>このフィールドを使用する前にこのディスプレイにいくつかの付加的なフィールドを追加する必要があります。これらのフィールドは、状況に応じて<em>表示から除外する</em>ことも可能です。また、レンダリングの順序がこのフィールドよりも後に位置しているフィールドは置換パターンとして使用できないため、リストに表示されていないフィールドを使用したい場合には、フィールドを再構成する必要があることに注意して下さい。</p>

en: <p>The following substitution patterns are available for this display. Use the pattern shown on the left to display the value indicated on the right. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
ja: <p>このディスプレイでは、以下の置換パターンが使用できます。左側に表示されたパターンを使用することで、右側に示された値を表示することができます。レンダリングの順序がこのフィールドよりも後に位置しているフィールドは置換パターンとして使用できないため、リストに表示されていないフィールドを使用したい場合には、フィールドを再構成する必要があることに注意して下さい。</p>

en: Displays the fields with an optional template.
ja: 任意のテンプレートでフィールドを表示します。

en: Multiple displays
ja: 複数ディスプレイ

en: Using the site name
ja: サイト名を使用

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
ja: 選択したディスプレイでのみ、フィードアイコンを利用可能です。

en: No menu
ja: メニューなし

en: Normal: @title
ja: 通常: @title

en: Tab: @title
ja: タブ: @title

en: Change settings for the parent menu
ja: 親メニューの設定を変更

en: No menu entry
ja: メニューエントリーなし

en: Normal menu entry
ja: 通常のメニューエントリー

en: Menu tab
ja: メニュータブ

en: Default menu tab
ja: デフォルトのメニュータブ

en: Default tab options
ja: デフォルトのタブオプション

en: Already exists
ja: 既存

en: You need at least one field before you can configure your table settings
ja: テーブルの設定を行う前に、フィールドを追加してください。

en: @argument title
ja: @argument タイトル

en: @argument input
ja: @argument インプット

en: Show as expanded
ja: 展開して表示

en: If selected and this menu link has children, the menu will always appear expanded.
ja: 子メニューがあるメニューリンクで有効にすると、メニューは常に展開された状態で表示されます。

en: Shown when hovering over the menu link.
ja: メニューリンクの上をマウスがホバーしたときに表示されます。

en: Displays the link in contextual links
ja: コンテクスチュアルリンクにリンクを表示

en: In the menu, the heavier links will sink and the lighter links will be positioned nearer the top.
ja: メニュー内で、より重いリンクがより下となり、より軽いリンクがより上になります。

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
ja: リンクとそのすべての子の、階層の深さの最大値は固定されています。その上限を超えてしまうために、親として選択できないメニューリンクもあります。

en: Header options
ja: ヘッダーのオプション

en: Menu link entry
ja: メニューリンクエントリー

en: If creating a parent menu link, enter the title of the link.
ja: 親メニューリンクを作成する場合は、リンクのタイトルを入力してください。

en: If creating a parent menu link, enter the description of the link.
ja: 親メニューリンクを作成する場合は、リンクの説明を入力してください。

en: If the parent menu link is a tab, enter the weight of the tab. Heavier tabs will sink and the lighter tabs will be positioned nearer to the first menu link.
ja: 親メニューリンクがタブの場合は、タブの重みを入力してください。より軽いタブが最初のメニューリンクのそばに配置され、より重いタブはより遠くになります。
