Views PDF (3.0.0-alpha1) - en to sv translation catalogue (73 entries)

en: Title
sv: Titel

en: Delete
sv: Radera

en: Type
sv: Typ

en: Description
sv: Beskrivning

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Action
sv: Åtgärd

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: None
sv: Ingen

en: Weight
sv: Vikt

en: Center
sv: Centrerad

en: Parent
sv: Ovanliggande

en: Settings
sv: Inställningar

en: Field
sv: Fält

en: Label
sv: Etikett

en: Font Size
sv: Fontstorlek

en: Text Color
sv: Textfärg

en: Views
sv: Vyer

en: View
sv: Visa

en: Menu
sv: Meny

en: Upload
sv: Ladda upp

en: Page
sv: Sida

en: Fields
sv: Fält

en: Width
sv: Bredd

en: Height
sv: Höjd

en: Arguments
sv: Argument

en: Replacement patterns
sv: Ersättningsmönster

en: Alignment
sv: Placering

en: Unit
sv: Enhet

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: Font Family
sv: Fontfamilj

en: Bold
sv: Fet

en: Italic
sv: Kursiv

en: Menu link title
sv: Titel på menylänken

en: Attach to
sv: Bifoga till

en: Context
sv: Sammanhang

en: Machine name
sv: Maskinläsbart namn

en: Underline
sv: Understruken

en: Footer options
sv: Alternativ för sidfot

en: Landscape
sv: Liggande

en: Portrait
sv: Stående

en: Tab weight
sv: Vikt på flik

en: Template file
sv: Filmall

en: Justify
sv: Justera

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
sv: <p>Du måste lägga till några ytterligare fält till denna visning innan du kan använda fältet. Dessa fält kan markeras som <em>Undanta från visning</em> om du föredrar det. Observera att på grund av ordningen för genereringen kan du inte använda fält som ligger efter detta fält. Om du behöver ett fält som inte visas här kan du ordna om dina fält.</p>

en: <p>The following substitution patterns are available for this display. Use the pattern shown on the left to display the value indicated on the right. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
sv: <p>Följande ersättningsmönster finns tillgängliga för denna visning. Använd mönstret som visas till vänster för att visa värdet som visas till höger. Observera att på grund av ordningen för genereringen kan du inte använda fält som kommer efter detta fält. Om du vill använda ett fält som inte visas här kan du ordna om dina fält.</p>

en: Displays the fields with an optional template.
sv: Visar fältet med en valfri mall.

en: Multiple displays
sv: Flera visningar

en: Using the site name
sv: Använder webbplatsens namn

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
sv: Ikonen för nyhetsflöde kommer enbart att vara tillgänglig för valda visningar.

en: No menu
sv: Ingen meny

en: Tab: @title
sv: Flik: @title

en: Change settings for the parent menu
sv: Ändra inställningar för det ovanliggande menyvalet

en: No menu entry
sv: Inget inlägg i meny

en: Normal menu entry
sv: Vanligt inlägg i meny

en: Menu tab
sv: Menyflik

en: Default menu tab
sv: Förvald menyflik

en: Default tab options
sv: Inställningar för standardflik

en: Already exists
sv: Existerar redan

en: You need at least one field before you can configure your table settings
sv: Du behöver åtminstone ett fält innan du kan konfigurera dina inställningar för tabellen

en: @argument title
sv: Titel för @argument

en: @argument input
sv: Inmatning för @argument

en: Show as expanded
sv: Visa som utfälld

en: If selected and this menu link has children, the menu will always appear expanded.
sv: Om detta väljs och det finns underliggande menylänkar kommer det alltid att vara utfällt.

en: Page Number
sv: Sidnummer

en: Shown when hovering over the menu link.
sv: Visas när man för musmarkören över menylänken.

en: Displays the link in contextual links
sv: Visar länken i sammanhängande länkar

en: In the menu, the heavier links will sink and the lighter links will be positioned nearer the top.
sv: I menyn kommer de tyngre länkarna sjunka och de lättare kommer att placeras närmare toppen.

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
sv: Det maximala djupet för en länk och alla dess underordnade är fast. Vissa menylänkar kanske inte är tillgängliga som ovanliggande val om valet av dem skulle överskrida denna gräns.

en: Parent menu link
sv: Länk till överliggande meny

en: Normal menu link
sv: Vanlig menylänk
