Views PDF (3.0.0-alpha4) - en to id translation catalogue (52 entries)

en: Title
id: Judul

en: Type
id: Jenis

en: Description
id: Deskripsi

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: None
id: Tiada

en: Weight
id: Bobot

en: Center
id: Tengah

en: Parent
id: Induk

en: Settings
id: Pengaturan

en: Views
id: View

en: Layout
id: Tata letak

en: Page
id: Halaman

en: Width
id: Lebar

en: Height
id: Tinggi

en: Alignment
id: Perataan

en: Left
id: Kiri

en: Right
id: Kanan

en: Bold
id: Tebal

en: Italic
id: Miring

en: Menu link title
id: Judul pokok menu

en: Attach to
id: Lampirkan ke

en: Context
id: Kontek

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Underline
id: Garis bawah

en: Bottom Left
id: Kiri Bawah

en: Bottom Right
id: Kanan Bawah

en: Top Left
id: Kiri Atas

en: Top Right
id: Kanan Atas

en: Tab weight
id: Bobot tab

en: Justify
id: Rata kanan kiri

en: Multiple displays
id: Beberapa tampilan

en: Using the site name
id: Gunakan nama situs

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
id: Ikon feed hanya akan tersedia untuk tampilan yang dipilih.

en: No menu
id: Tidak ada menu

en: Change settings for the parent menu
id: Ubah pengaturan untuk menu induk

en: No menu entry
id: Tidak ada entri menu

en: Normal menu entry
id: Entri menu normal

en: Menu tab
id: Tab menu

en: Default menu tab
id: Tab menu bawaan

en: Default tab options
id: Opsi tab bawaan

en: Already exists
id: Sudah ada

en: You need at least one field before you can configure your table settings
id: Anda membutuhkan setidaknya satu field sebelum anda bisa ubah konfigurasi tabel.

en: Show as expanded
id: Tampilkan dengan dikembangkan

en: If selected and this menu link has children, the menu will always appear expanded.
id: Jika dipilih dan tautan menu ini mempunyai anak, menu akan selalu tampil dikembangkan.

en: Shown when hovering over the menu link.
id: Ditampilkan ketika kursor mouse lewat diatas tautan menu.

en: Displays the link in contextual links
id: Menampilkan tautan dalam tautan kontekstual

en: In the menu, the heavier links will sink and the lighter links will be positioned nearer the top.
id: Dalam menu, tautan yang lebih berat akan tenggelam dan tautan yang lebih ringan akan diposisikan lebih dekat ke atas.

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
id: Kedalaman maksimum untuk tautan dan semua anaknya tetap. Beberapa tautan menu mungkin tidak tersedia sebagai orang tua jika memilihnya akan melebihi batas ini.

en: Parent menu link
id: Tautan menu induk
