Views Slideshow (8.x-4.4) - en to fi translation catalogue (89 entries)

en: Slideshow
fi: Diaesitys

en: Previous
fi: Edellinen

en: Next
fi: Seuraava

en: Action
fi: Toiminto

en: Default
fi: Oletus

en: Top
fi: Ylhäällä

en: Views
fi: Näkymät

en: Sync
fi: Synkronoi

en: Text
fi: Teksti

en: Bottom
fi: Alhaalla

en: Fields
fi: Kentät

en: Sort order
fi: Lajittelujärjestys

en: Random
fi: Satunnainen

en: Controls
fi: Hallintavaihtoehdot

en: Transition
fi: Sivunsiirto

en: Style
fi: Tyyli

en: Resume
fi: Jatka

en: Advanced Options
fi: Laajennetut vaihtoehdot

en: Timeout
fi: Aikakatkaisu

en: Skin
fi: Ulkoasu

en: Pager
fi: Sivutus

en: Pause on hover
fi: Pysäytä hiiren ollessa päällä

en: About
fi: Tietoja

en: Views Slideshow
fi: Views diaesitys

en: Effect
fi: Efekti

en: Speed
fi: Nopeus

en: Widgets
fi: Widgetit

en: of
fi: /

en: Pause
fi: Pysäytä

en: Cycle
fi: Kierrätä

en: Display the results as a slideshow.
fi: Näytä tulokset diaesityksenä.

en: Timer delay
fi: Ajastinviive

en: Time in milliseconds that each transition lasts. Numeric only!
fi: Jokaisen sivusiirron kesto. Vain numeerinen arvo!

en: Pause when hovering on the slideshow image.
fi: Pysäytä hiiren ollessa diaesityksen dian päällä

en: Initial slide delay offset
fi: Dian viiveen oletusarvo

en: Pager Type
fi: Sivutuksen tyyppi

en: Activate Slide and Pause on Pager Hover
fi: Aktivoi dia ja pysäytä hiiren ollessa sivunumeroiden päällä

en: Should the slide be activated and paused when hovering over a pager item.
fi: Aktivoidaanko ja pysäytetäänkö dia hiiren ollessa sivutuselementin päällä.

en: ClearType Background
fi: ClearTypen tausta

en: Pause On Click
fi: Pysäytä hiiren klikkauksella

en: Pause when the slide is clicked.
fi: Pysäytä hiiren klikkauksella kun diaa klikataan.

en: Make the slide window height fit the largest slide
fi: Aseta dian ikkunan korkeus vastaamaan korkeinta diaa

en: End slideshow after last slide
fi: Päätä diaesitys viimeisen dian jälkeen

en: Start Slideshow Paused
fi: Aloita diaesitys pysäytettynä

en: Start the slideshow in the paused state.
fi: Aloita diaesitys pysäytetyssä tilassa.

en: Start On Last Slide Viewed
fi: Aloita viimeisimpänä näytetystä diasta

en: When the user leaves a page with a slideshow and comes back start them on the last slide viewed.
fi: Kun käyttäjä poistuu diaesityksen sisältävältä sivulta ja palaa sivulle, aloita esitys viimeisimmästä näytetystä diasta.

en: Length of Time to Remember Last Slide
fi: Kuinka pitkään viimeisin näytetty dia muistetaan

en: The number of days to have the site remember the last slide. Default is 1
fi: Kuinka pitkään viimeisin näytetty dia muistetaan (päivinä). Oletus on 1

en: Amount of time in milliseconds between transitions. Set the value to 0 to not rotate the slideshow automatically.
fi: Sivunsiirtojen välinen aika millisekunteina. Aseta arvoksi 0 jos haluat kierittää diaesitystä automaattisesti.

en: Pause When the Slideshow is Not Visible
fi: Pysäytä diaesitys sen ollessa piilossa

en: Entire slide
fi: Koko dia

en: Set amount of vertical
fi: Aseta pystysuora arvo

en: Set amount of horizontal
fi: Aeta vaakasuora arvo

en: Set total area of the slide
fi: Aseta dian kokonaisala

en: Amount of Slide Needed to be Shown
fi: Näytettävän liu'utuksen määrä

en: The amount of the slide that needs to be shown to have it rotate. You can set the value in percentage (ex: 50%) or in pixels (ex: 250). The slidehsow will not rotate until it's height/width/total area, depending on the calculation method you have chosen above, is less than the value you have entered in this field.
fi: Liu'utuksen määrä joka tarvitaan jotta se kierittyisi. Voit asettaa arvon prosentteina (esim.: 50%) tai pikseleinä (esim.: 250px). Diaesitys ei kierity ennenkuin sen korkeus/leveys/kokonaisalue, riippuen yllä valitusta laskentatavasta, on pienempi kuin tähän kenttään syöttämäsi arvo.

en: Items per slide
fi: Elementtiä per dia

en: The number of items per slide
fi: Elementtien määrä per dia

en: View Transition Advanced Options
fi: Näytä sivunsiirron laajennetut asetusvaihtoehdot

en: View Action Advanced Options
fi: Näytä laajennetut asetusvaihtoehdot

en: If selected the slideshow will end when it gets to the last slide.
fi: Mikäli valittuna, diaesitys päättyy sen tultua sarjan viimeiseen diaan.

en: If unselected then if the slides are different sizes the height of the slide area will change as the slides change.
fi: Mikäli ei valittuna, diat voivat olla erikokoisia ja liu'utusalueen korkeus muuttuu diojen vaihtuessa.

en: Slide Counter
fi: Dian numerot

en: Internet Explorer Tweaks
fi: Internet Explorer Tweakit

en: Select if clearType corrections should be applied (for IE).  Some background issues could be fixed by unselecting this option.
fi: Valitse, käytetäänkö clearType korjauksia (IE:lle). Jotkut taustaväriongelmat voivat ratketa jos jätät tämän valitsematta.

en: Select to disable extra cleartype fixing.  Unselect to force background color setting on slides)
fi: Valitse poistaaksesi käytöstä clearType korjaus. Pakottaa dioihin taustavärin.

en: jQuery Cycle Custom Options
fi: jQuery Cyclen kustomoidut vaihtoehdot

en: Pager fields
fi: Sivutuskentät

en: Choose the fields that will appear in the pager.
fi: Valitse sivutuksessa näytettävät kentät.

en: Adds a Rotating slideshow mode to Views Slideshow.
fi: Lisää kiertävän diaesityksen Views Slideshowiin.

en: Slides
fi: Diat

en: Slideshow Type
fi: Diaesityksen Tyyppi

en: Style of the pager
fi: Sivutuksen tyyli

en: Controls Type
fi: Hallintavaihtoehtojen Tyyppi

en: Style of the controls
fi: Hallintavaihtoehtojen tyyli

en: Provides a View style that displays rows as a jQuery slideshow.  This is an API and requires Views Slideshow Cycle or another module that supports the API.
fi: Tarjoaa Views tyylin joka näyttää rivit jQuery diaesityksenä. Tämä on APi ja vaatii Views Slideshow Cycle moduulin tai muun vastaavan APIa tukevan moduulin.

en: Wait for all the slide images to load
fi: Odota kunnes kaikki dian kuvat ovat latautuneet

en: If selected the slideshow will not start unless all the slide images are loaded.  This will fix some issues on IE7/IE8/Chrome/Opera.
fi: Mikäli valittuna, diaesitys ei ala ilman että kaikki kuvat on ladattu. Tämä korjaa joitakin virheitä IE7/IE8/Chrome/Opera selaimilla.

en: Advanced Option Value
fi: Laajennettujen vaihtoehtojen arvo

en: It is important that you click the Update link when you make any changes to the options or those changes will not be saved when you save the form.
fi: On tärkeää että klikkaat Päivitä linkkiä aina kun teet muutoksia optioihin, muussa tapauksessa niitä ei tallenneta kun tallennat lomakkeen.

en: Update Advanced Option
fi: Edistyneet päivitysasetukset

en: Applied Options
fi: Käytetyt vaihtoehdot

en: There was no action specified.
fi: Toimintoa ei ole määritettynä.

en: An invalid integer was specified for slideNum.
fi: Tunnistamaton numero määriteltynä slideNumissa.

en: Hide controls if there is only one slide
fi: Piilota halllinnat jos dioja on vain yksi

en: Should the controls be hidden if there is only one slide.
fi: Piilotetaanko halllinnat jos dioja on vain yksi

en: How long should it wait until it starts the slideshow anyway. Time is in milliseconds.
fi: Kuinka pitkään odotetaan ennen diaesityksen alkamista. Aika on millisekunteina.

en: This slideshow is forced paused.
fi: Diaesitys pakotetaan pysähdytetyksi.
