Views Streaming Data (8.x-1.0) - en to ja translation catalogue (15 entries)

en: Views
ja: ビュー

en: Path
ja: パス

en: Delimiter
ja: 分割文字

en: Style
ja: スタイル

en: Authentication
ja: 認証

en: Comma ,
ja: コンマ ,

en: Pipe |
ja: パイプ |

en: Path settings
ja: パス設定

en: Query will be generated and run using the Drupal database API.
ja: クエリが生成され、Drupal  のデータベースAPI を用いて実行されます。

en: REST display options
ja: REST ディスプレイのオプション

en: Authentication methods
ja: 認証メソッド

en: Authentication Provider
ja: 認証プロバイダー

en: No authentication is set
ja: 認証が設定されていません

en: The supported authentication methods for this view
ja: このビューでサポートされる認証方式

en: These are the supported authentication providers for this view. When this view is requested, the client will be forced to authenticate with one of the selected providers. Make sure you set the appropriate requirements at the <em>Access</em> section since the Authentication System will fallback to the anonymous user if it fails to authenticate. For example: require Access: Role | Authenticated User.
ja: これらはこのビューでサポートされている認証プロバイダーです。このビューが要求されると、クライアントは選択されたプロバイダーのいずれかで認証を行うように強制されます。認証システムは認証に失敗すると匿名ユーザーにフォールバックするため、<em>「アクセス」</em> セクションで必ず適切な要件を設定してください。例えば、「アクセス: ロール | 認証済みユーザー」を要求します。
