Views Streaming Data (8.x-1.0) - en to pl translation catalogue (16 entries)

en: Views
pl: Widoki

en: Path
pl: Ścieżka

en: Delimiter
pl: Separator

en: Style
pl: Styl

en: Authentication
pl: Uwierzytelnianie

en: Chunk size
pl: Rozmiar kawałka

en: Comma ,
pl: Przecinek ,

en: Pipe |
pl: Kreska pionowa |

en: Path settings
pl: Ustawienia ścieżki

en: Query will be generated and run using the Drupal database API.
pl: Zapytanie będzie wygenerowane i uruchomione za pomocą API bazy danych Drupala.

en: REST display options
pl: Opcje wyświetlania REST

en: Authentication methods
pl: Metody autoryzacji

en: Authentication Provider
pl: Tryb Autoryzacji

en: No authentication is set
pl: Bez autoryzacji

en: The supported authentication methods for this view
pl: Obsługiwane metody uwierzytelniania dla tego widoku

en: These are the supported authentication providers for this view. When this view is requested, the client will be forced to authenticate with one of the selected providers. Make sure you set the appropriate requirements at the <em>Access</em> section since the Authentication System will fallback to the anonymous user if it fails to authenticate. For example: require Access: Role | Authenticated User.
pl: Oto obsługiwane tryby autoryzacji tego widoku. Gdy zgłaszane jest żądanie dla tego widoku, klient będzie musiał uwierzytelnić się przy użyciu jednego z zaznaczonych trybów. Należy upewnić się, że ustawiono odpowiednie wymagania w sekcji <em>Dostęp</em> ponieważ System Autoryzacji powróci do anonimowego użytkownika jeśli autoryzacja nie powiedzie się. Na przykład: wymagaj Dostępu: Rola | Użytkownik Uwierzytelniony.
