Views Streaming Data (8.x-1.1) - en to nl translation catalogue (17 entries)

en: Views
nl: Overzichten

en: Path
nl: Pad

en: File name
nl: Bestandsnaam

en: Delimiter
nl: Scheidingsteken

en: Style
nl: Stijl

en: Authentication
nl: Authenticatie

en: Chunk size
nl: Stukgrootte

en: Comma ,
nl: Komma ,

en: Pipe |
nl: Verticaal |

en: Path settings
nl: Padinstellingen

en: Query will be generated and run using the Drupal database API.
nl: Query zal worden aangemaakt en uitgevoerd door middel van de Drupal database-API.

en: REST display options
nl: REST-weergaveopties

en: Authentication methods
nl: Authenticatie methoden

en: Authentication Provider
nl: Authenticatieprovider

en: No authentication is set
nl: Geen authenticatie geselecteerd

en: The supported authentication methods for this view
nl: Ondersteunde authenticatie-methodes voor dit overzicht

en: These are the supported authentication providers for this view. When this view is requested, the client will be forced to authenticate with one of the selected providers. Make sure you set the appropriate requirements at the <em>Access</em> section since the Authentication System will fallback to the anonymous user if it fails to authenticate. For example: require Access: Role | Authenticated User.
nl: Dit zijn de ondersteunde authenticatie-providers voor dit overzicht. Als dit overzicht wordt opgevraagd, is de bezoeker verplicht zich met een van de geselecteerde providers aan te melden. Stel in de sectie <em>Toegang</em> de juiste vereisten in want het authenticatiesysteem zal terugvallen op de anonieme gebruiker als het het aanmelden mislukt. Bijvoorbeeld: Toegang vereist: Rol | Geverifieerde gebruiker.
