Views Streaming Data (8.x-1.2) - en to uk translation catalogue (18 entries)

en: Views
uk: Види

en: Path
uk: Шлях

en: File name
uk: Назва файла

en: Delimiter
uk: Роздільник

en: Style
uk: Стиль

en: Authentication
uk: Автентифікація

en: Chunk size
uk: Припустимий розмір

en: Comma ,
uk: Кома ,

en: Pipe |
uk: Вертикальна риска |

en: About
uk: Про модуль

en: Path settings
uk: Налаштування шляху

en: Query will be generated and run using the Drupal database API.
uk: Запит буде згенерований і виконаний за допомогою Drupal database API.

en: REST display options
uk: Параметри відображення REST-метода

en: Authentication methods
uk: Способи автентифікації

en: Authentication Provider
uk: Провайдер автентифікації

en: No authentication is set
uk: Жодної автентифікації не задано

en: The supported authentication methods for this view
uk: Підтримувані способи автентифікації для цього виду

en: These are the supported authentication providers for this view. When this view is requested, the client will be forced to authenticate with one of the selected providers. Make sure you set the appropriate requirements at the <em>Access</em> section since the Authentication System will fallback to the anonymous user if it fails to authenticate. For example: require Access: Role | Authenticated User.
uk: Тут перелічено підтримуваних провайдерів автентифікації для даного виду. Під час запиту цього виду клієнт буде змушений автентифікуватися за допомогою одного з обраних провайдерів. Впевніться в тому, що в розділі <em>Доступ</em> задані відповідні повноваження, оскільки в разі відсутності змоги автентифікуватися система автентифікації буде скинута до рівня анонімного користувача. Для прикладу: обов'язковим є "Доступ: Роль | Авторизований користувач".
