Views System (8.x-1.0-rc1) - en to tr translation catalogue (38 entries)

en: Status
tr: Durum

en: Type
tr: Tip

en: Description
tr: Açıklama

en: Project
tr: Proje

en: Version
tr: Sürüm

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Required
tr: Zorunlu

en: Name
tr: İsim

en: Label
tr: Etiket

en: Core
tr: Çekirdek

en: Views
tr: Görünümler

en: Filename
tr: Dosya adı

en: Visible
tr: Görünür

en: Theme
tr: Tema

en: Module
tr: Modül

en: Width
tr: Genişlik

en: Height
tr: Yükseklik

en: System
tr: Sistem

en: Owner
tr: Sahibi

en: Profile
tr: Profil

en: Features
tr: Özellikler

en: Info
tr: Bilgi

en: Extension
tr: Uzantı

en: Screenshot
tr: Ekran görüntüsü

en: Package
tr: Paket

en: About
tr: Hakkında

en: Default theme
tr: Ön tanımlı tema

en: Administration theme
tr: Yönetim teması

en: Libraries
tr: Kütüphaneler

en: Dependencies
tr: Bağımlılıklar

en: The path of the primary file for this item, relative to the Drupal root; e.g. modules/node/node.module.
tr: Bu öğe için birincil dosyanın bağıl Drupal yolu; örneğin modules/node/node.module.

en: A theme's 'parent'. Can be either a theme or an engine.
tr: Temanın üst seviye teması (bir tema ya da tema motoru olabilir).

en: Boolean indicating whether or not this item is enabled.
tr: Bu öğenin etkin olup olmadığını belirten boolean değeri.

en: Boolean indicating whether this module is loaded during Drupal's early bootstrapping phase (e.g. even before the page cache is consulted).
tr: Drupal'ın öncü yükleme aşamasında (yani sayfa önbelleğine bile başvurulmadan önce) bu eklentinin yüklenip yüklenmediğini belirten boolean değeri.

en: Schema version
tr: Şema versiyonu

en: The module's database schema version number. -1 if the module is not installed (its tables do not exist); 0 or the largest N of the module's hook_update_N() function that has either been run or existed when the module was first installed.
tr: Eklentinin veritabanı şema versiyonu. Eklenti kurulmadıysa (tabloları yoksa) -1; eklenti kurulduğunda bulunan ya da çalıştırılan eklentiye ait hook_update_N() fonskiyonlarındaki en yüksek N değeri ya da 0.

en: The order in which this module's hooks should be invoked relative to other modules. Equal-weighted modules are ordered by name.
tr: Eklentinin kancalarına diğer eklentilere göre hangi sırada başvurulacağını belirtir. Eşağırlıklı eklentiler alfabetik olarak sıralanır.

en: No screenshot
tr: Ekran resmi yok
