Views Taxonomy Term Name Depth (7.0.1) - en to oc translation catalogue (7 entries)

en: Depth
oc: Prigondor

en: Views
oc: Vistas

en: Vocabularies
oc: Vocabularis

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
oc: La prigondor assurera la correspondance amb los nosèls étiquetés per de tèrmes de la ierarquia. Si, per exemple, avètz lo tèrme "fruit" e lo tèrme enfant "pomme", amb una prigondor de 1 o plus, alara un filtrage sul tèrme "fruit" renverra de nosèls étiquetés per "pomme" tanben bien que per "fruit". Se la prigondor es négative, l'inverse es tanben vrai : recercar "pomme" amb una prigondor de -1 (ou mens) renverra tanben los nosèls étiquetés per "fruit".

en: Allow multiple values
oc: Autorizar mantuna valor

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
oc: Se seleccionat, los utilizaires pòdon entrer mantuna valor jos la forma 1+2+3. A cause del nombre de JOIN qu'aquò demanderait, AND serà tractat coma OR amb aqueste filtre.

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
oc: Aficha lo contengut s'il possède los tèrmes de taxonomia seleccionats o de tèrmes enfants de ceux-ci. En rason d'una complexité addicionala, aqueste paramètre possède mens d'opcions que las versions sens prigondor.
