Views Taxonomy Term Name Depth (7.3.0) - en to bs translation catalogue (5 entries)

en: Depth
bs: Dubina

en: Vocabularies
bs: Riječnik

en: Vocabulary
bs: Riječnik

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
bs: Dubina će uporediti nodove tagovane sa izrazima. Na primjer, ako imate izraz "fruit" i njegov child izraz "apple", sa dubinom od 1 (ili više) onda će filtriranje za izraz  "fruit" kao rezultat dati sve nodove koji su tagovani sa "apple" kao i nodove sa tagom "fruit". Isto tako, ukoliko je dubina negativna (-1) filtriranje za izraz "apple" će dati i nodove tagovane sa "fruit".

en: Limit terms by vocabulary
bs: Ograniči izraze po riječniku
