Views Taxonomy Term Name Depth (8.x-1.0) - en to id translation catalogue (7 entries)

en: Depth
id: Kedalaman

en: Views
id: View

en: No name
id: Tanpa nama

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
id: Kedalaman akan cocok dengan node yang diberi tag dengan istilah dalam hierarki. Misalnya, jika Anda memiliki istilah "buah" dan istilah anak "apel", dengan kedalaman 1 (atau lebih tinggi) maka penyaringan untuk istilah "buah" akan mendapatkan node yang ditandai dengan "apel" dan juga "buah". Jika negatif, sebaliknya adalah benar; Mencari "apel" juga akan mengambil node yang ditandai dengan "buah" jika kedalamannya adalah -1 (atau lebih rendah).

en: Allow multiple values
id: Izinkan banyak nilai

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
id: Jika dipilih, pengguna dapat memasukkan beberapa nilai dalam bentuk 1+2+3. Karena jumlah JOIN yang diperlukan, AND akan diperlakukan sebagai OR dengan filter ini.

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
id: Menampilkan konten jika memiliki istilah taksonomi yang dipilih, atau turunan dari istilah yang dipilih. Karena kompleksitas tambahan, opsi ini lebih sedikit daripada versi tanpa kedalaman.
