Views Taxonomy Term Name Depth (8.x-3.3) - en to tr translation catalogue (8 entries)

en: Depth
tr: Derinlik

en: Views
tr: Görünümler

en: Vocabularies
tr: Sözlükler

en: No name
tr: İsimsiz

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
tr: Derinlik, hiyerarşide terimlerle etiketlenmiş düğümleri eşleştirir. Örneğin, derinliği 1 (ya da daha yüksek) olan "meyve" teriminiz ve "elma" alt teriminiz varsa, "meyve" terimi için süzgeç uygulandığında, "meyve" teriminin yanı sıra "elma" terimiyle de etiketlenmiş düğümler getirilir. Negatif olması durumunda tersi geçerlidir; derinlik -1 (ya da daha düşük) olursa, "elma" araması yapıldığında, "meyve" ile etiketlenmiş düğümler de getirilir.

en: Allow multiple values
tr: Birden çok değere izin ver

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
tr: Seçiliyse, kullanıcılar 1+2+3 şeklinde birden çok değer girebilir. AND, gerektireceği JOIN sayısı nedeniyle, bu süzgeçle OR olarak değerlendirilir.

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
tr: Seçilen sınıflandırma terimlerini ya da seçilen terimlerin alt öğelerini içeriyorsa, içeriği görüntüle. Ek karmaşıklık nedeniyle, bunun, derinliği olmayan sürümlerden daha az seçeneği vardır.
