Views XML Backend (2.1.0) - en to ar translation catalogue (28 entries)

en: Views
ar: العرض

en: Format
ar: التنسيق

en: Separator
ar: فاصل

en: Year
ar: السنة

en: Date format
ar: تنسيق التاريخ

en: Contains
ar: يحتوي

en: Does not contain
ar: لا يحتوي

en: Is equal to
ar: يساوي

en: Is not equal to
ar: لا يساوي

en: Month
ar: الشهر

en: Day
ar: اليوم

en: Hour
ar: الساعة

en: Minute
ar: الدقيقة

en: Granularity
ar: النعومة

en: Timezone
ar: المنطقة الزمنية

en: contains
ar: يحتوي على

en: Ordered list
ar: قائمة مرتبة (ol)

en: Unordered list
ar: قائمة غير مرتبة (ul)

en: Display type
ar: نوع العرض

en: Starts with
ar: يبدأ بـ

en: Custom date format
ar: صيغة التاريخ المخصصة

en: Ends with
ar: ينتهي بـ

en: Simple separator
ar: فاصل بسيط

en: begins
ar: يبدأ

en: ends
ar: ينتهي

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
ar: دقة التحديد (Granularity) هي أصغر وحدة تُستخدم للمقارنة بين تاريخين؛ فمثلاً، إذا كانت الدقة هي "السنة"، ستعتبر جميع التواريخ ضمن عام 1999 تاريخاً واحداً بغض النظر عن اليوم أو الشهر.

en: Does not start with
ar: لا يبدأ بـ

en: Does not end with
ar: لا ينتهي بـ
