Views XML Backend (2.0.0) - en to bs translation catalogue (22 entries)

en: Year
bs: Godina

en: Date format
bs: Format datuma

en: Contains
bs: Sadrži

en: Does not contain
bs: Ne sadrži

en: Is equal to
bs: je jednako

en: Is not equal to
bs: nije jednako

en: Month
bs: Mjesec

en: Day
bs: Dan

en: Hour
bs: Sat

en: Minute
bs: Minuta

en: Granularity
bs: Zrnatost

en: contains
bs: sadrži

en: Ordered list
bs: Uređena lista

en: Unordered list
bs: Neuređena lista

en: Display type
bs: Tip prikaza

en: Starts with
bs: Počinje sa

en: Custom date format
bs: Prilagođeni format datuma

en: Ends with
bs: Završava sa

en: Simple separator
bs: Obični separator

en: begins
bs: počinje

en: ends
bs: završava

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
bs: Granulariti je najmanja jedinica koja se koristi pri određivanju da li su dva datuma ista; na primjer, ako je granularity "Godina" onda svi datumi u 1999, bez obzira kada u 1999 godini, će se smatrati istim.
