Views XML Backend (8.x-1.0-alpha3) - en to ro translation catalogue (27 entries)

en: Views
ro: Vizualizări

en: Year
ro: Anul

en: Date format
ro: Format dată

en: Contains
ro: Conține

en: Does not contain
ro: Nu conține

en: Is equal to
ro: Este egal cu

en: Is not equal to
ro: Nu este egal cu

en: Month
ro: Lună

en: Day
ro: Zi

en: Hour
ro: Oră

en: Minute
ro: Minut

en: Second
ro: Secundă

en: Granularity
ro: Granularitate

en: Timezone
ro: Fus orar

en: contains
ro: conține

en: Ordered list
ro: Listă ordonată

en: Unordered list
ro: Listă neordonată

en: Display type
ro: Tipul de afișare

en: Starts with
ro: Începe cu

en: Custom date format
ro: Format de dată personalizat

en: Ends with
ro: Se termină cu

en: Simple separator
ro: Separator simplu

en: begins
ro: începe

en: ends
ro: sfârșește

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
ro: Granularitatea este cea mai mică unitate folosită la determinare dacă două date sunt aceleași; de exemplu, dacă granularitaea este "An" apoi toate datele în 1999, indiferent dacă acestea se încadrează în 1999, vor fi considerate aceeași dată.

en: Does not start with
ro: Nu începe cu

en: Does not end with
ro: Nu se termină cu
