Vips (libvips) (1.0.0) - en to ro translation catalogue (17 entries)

en: Scale
ro: Scalare

en: Not available
ro: Nu e disponibil

en: Convert
ro: Convertire

en: JPEG quality
ro: Calitate JPEG

en: Available
ro: Disponibil

en: Resize
ro: Redimensionare

en: Crop
ro: Tăiere

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality but bigger files.
ro: Definiți calitatea imaginilor pentru interfața JPEG. Rang de la 0 la 100. Valorile mai mari înseamnă calitate mai mare dar și fișiere mai mari.

en: Rotate
ro: Rotire

en: Scale and crop
ro: Scalare și decupare

en: Desaturate
ro: Desaturare

en: Crops an image to a rectangle specified by the given dimensions.
ro: Decupează o imagine într-un format dreptunghiular specificat de dimensiunile date.

en: Converts an image to grayscale.
ro: Convertește o imagine în tonuri de gri.

en: Resizes an image to the given dimensions (ignoring aspect ratio).
ro: Redimensionează o imagine la dimensiunile date (ignorând raportul de aspect).

en: Rotates an image by the given number of degrees.
ro: Rotește o imagine cu numărul de grade dat.

en: Scales an image while maintaining aspect ratio. The resulting image can be smaller for one or both target dimensions.
ro: Scalează o imagine menținând în același timp raportul de aspect. Imaginea rezultată poate fi mai mică pentru una sau ambele dimensiuni vizate.

en: Instructs the toolkit to save the image with a specified extension.
ro: Instruiește setul de instrumente să salveze imaginea cu o extensie specificată.
