Vips (libvips) (1.0.0) - en to da translation catalogue (17 entries)

en: Scale
da: Skalér

en: Not available
da: Ikke tilgængelig

en: Convert
da: Konvertér

en: JPEG quality
da: JPEG-kvalitet

en: Available
da: Tilgængelig

en: Resize
da: Tilpas størrelse

en: Crop
da: Beskær

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality but bigger files.
da: Angiv billedkvaliteten af JPEG-manipulationer. Går fra 0 til 100. Højere værdier betyder bedre kvalitet men større filer.

en: Rotate
da: Rotér

en: Scale and crop
da: Skalér og beskær

en: Desaturate
da: Afmæt

en: Crops an image to a rectangle specified by the given dimensions.
da: Beskærer et billede til et rektangel svarende til de givne dimensioner.

en: Converts an image to grayscale.
da: Konverterer et billede til gråtoner.

en: Resizes an image to the given dimensions (ignoring aspect ratio).
da: Skalerer et billede til de givne dimensioner (ignorerer højde-bredde-forhold).

en: Rotates an image by the given number of degrees.
da: Roterer et billede det angivne antal grader.

en: Scales an image while maintaining aspect ratio. The resulting image can be smaller for one or both target dimensions.
da: Skalerer et billede, samtidig med at højde-bredde-forholdet bevares. Det resulterende billede kan være mindre for en eller begge måldimensioner.

en: Instructs the toolkit to save the image with a specified extension.
da: Beder billedværktøjet om at gemme billede med en specifik udvidelse.
