Vips (libvips) (1.0.0) - en to id translation catalogue (16 entries)

en: Scale
id: Skala

en: Not available
id: Tidak tersedia

en: Convert
id: Konversikan

en: JPEG quality
id: Kualitas JPEG

en: Available
id: Ketersediaan

en: Resize
id: Ubah ukuran

en: Crop
id: Pangkas

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality but bigger files.
id: Tentukan kualitas gambar untuk manipulasi JPEG. Rentang dari 0 sampai 100. Nilai yang lebih tinggi berarti kualitas gambar yang lebih baik namun file lebih besar.

en: Rotate
id: Rotasikan

en: Scale and crop
id: Skala dan pangkas

en: Crops an image to a rectangle specified by the given dimensions.
id: Memangkas gambar menjadi persegi panjang yang ditentukan oleh dimensi yang diberikan.

en: Converts an image to grayscale.
id: Mengonversi gambar ke skala abu-abu.

en: Resizes an image to the given dimensions (ignoring aspect ratio).
id: Mengubah ukuran gambar ke dimensi tertentu (mengabaikan rasio aspek).

en: Rotates an image by the given number of degrees.
id: Memutar gambar dengan jumlah derajat tertentu.

en: Scales an image while maintaining aspect ratio. The resulting image can be smaller for one or both target dimensions.
id: Menskalakan gambar dengan tetap mempertahankan rasio aspek. Gambar yang dihasilkan bisa lebih kecil untuk satu atau kedua dimensi target.

en: Instructs the toolkit to save the image with a specified extension.
id: Menginstruksikan toolkit untuk menyimpan gambar dengan ekstensi tertentu.
