Vips (libvips) (1.0.0) - en to ja translation catalogue (18 entries)

en: Scale
ja: スケール

en: Media
ja: メディア

en: Not available
ja: 利用不可

en: Convert
ja: 変換

en: JPEG quality
ja: JPEGの品質

en: Available
ja: 利用可能

en: Resize
ja: リサイズ

en: Crop
ja: トリミング

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality but bigger files.
ja: JPEG操作での画質を 0 ～ 100 の範囲で入力してください。 数値が高いほど画質は良くなりますが、それに比例してファイルサイズが増大します。

en: Rotate
ja: 回転

en: Scale and crop
ja: 拡縮とトリミング

en: Desaturate
ja: グレースケール化

en: Crops an image to a rectangle specified by the given dimensions.
ja: 指定した寸法の四角形に画像を切り抜きます。

en: Converts an image to grayscale.
ja: 画像をグレースケールに変換します。

en: Resizes an image to the given dimensions (ignoring aspect ratio).
ja: 指定した寸法に画像をリサイズします (縦横比を無視)。

en: Rotates an image by the given number of degrees.
ja: 指定した角度で画像を回転します。

en: Scales an image while maintaining aspect ratio. The resulting image can be smaller for one or both target dimensions.
ja: 縦横比を維持したまま画像を拡縮します。その結果、縦または横もしくはその両方が指定した寸法より小さくなることもあります。

en: Instructs the toolkit to save the image with a specified extension.
ja: 指定された拡張子で画像を保存するようにツールキットに指示します。
