Visitors (Web Analytics) (3.0.0-alpha1) - en to be translation catalogue (467 entries)

en: Pages
be: Старонкі

en: Prefix
be: Прэфікс

en: Suffix
be: Суфікс

en: Language
be: Мова

en: Disabled
be: Выключана

en: Enabled
be: Уключана

en: Reset
be: Скінуць

en: Hourly
be: Кожную гадзіну

en: Daily
be: Штодзённа

en: Weekly
be: Кожны тыдзень

en: Monthly
be: Кожны месяц

en: Country
be: Краіна

en: Settings
be: Налады

en: Label
be: Подпіс

en: Save
be: Захаваць

en: Default
be: Прадвызначана

en: Sunday
be: нядзеля

en: Monday
be: панядзелак

en: Tuesday
be: аўторак

en: Wednesday
be: серада

en: Thursday
be: чацьвер

en: Friday
be: пятніца

en: Saturday
be: субота

en: URL
be: Спасылка

en: Path
be: Сцежка

en: Region
be: Рэгіён

en: Display
be: Паказ

en: never
be: ніколі

en: 1 hour
be: 1 гадзіна

en: Unknown
be: Невядомы

en: Paths
be: Шляхі

en: User
be: Карыстальнік

en: Created
be: Створана

en: All
be: Усе

en: Year
be: Год

en: Not found
be: Не знойдзена

en: Host
be: Хост

en: Never
be: Ніколі

en: To
be: Каму

en: From
be: Ад

en: Visibility
be: Бачнасць

en: Roles
be: Ролі

en: Count
be: Колькасць

en: Performance
be: Прадукцыйнасць

en: 1 day
be: 1 дзень

en: 1 year
be: 1 год

en: Month
be: Месяц

en: Egypt
be: Егіпет

en: Namibia
be: Намібія

en: Israel
be: Ізраіль

en: Iran
be: Іран

en: New Zealand
be: Новая Зеландыя

en: Tonga
be: Тонга

en: Cuba
be: Куба

en: Brazil
be: Бразілія

en: Chile
be: Чылі

en: Paraguay
be: Парагвай

en: Jamaica
be: Ямайка

en: Japan
be: Японія

en: Libya
be: Лівія

en: Navajo
be: Навая

en: Poland
be: Польша

en: Portugal
be: Партугалія

en: Singapore
be: Сінгапур

en: Turkey
be: Турцыя

en: Week
be: Тыдзень

en: Day
be: Дзень

en: January
be: студзень

en: February
be: люты

en: March
be: сакавік

en: April
be: красавік

en: May
be: май

en: June
be: чэрвень

en: July
be: ліпень

en: August
be: жнівень

en: September
be: верасень

en: October
be: кастрычнік

en: November
be: лістапад

en: December
be: снежань

en: Configuration
be: Налады

en: Role
be: Роля

en: Users
be: Карыстальнікі

en: Recent hits
be: Нядаўнія прагляды

en: Germany
be: Германія

en: Sort by
be: Сартаваць па

en: Afghanistan
be: Афганістан

en: Albania
be: Албанія

en: Algeria
be: Алжыр

en: American Samoa
be: Амерыканскае Самоа

en: Andorra
be: Андора

en: Angola
be: Ангола

en: Anguilla
be: Ангілья

en: Antarctica
be: Антарктыда

en: Antigua and Barbuda
be: Антыгуа і Барбуда

en: Argentina
be: Аргентына

en: Armenia
be: Арменія

en: Aruba
be: Аруба

en: Australia
be: Аўстралія

en: Austria
be: Аўстрыя

en: Azerbaijan
be: Азербайджан

en: Bahamas
be: Багамскія выспы

en: Bahrain
be: Бахрэйн

en: Bangladesh
be: Бангладэш

en: Barbados
be: Барбадос

en: Belarus
be: Беларусь

en: Belgium
be: Бельгія

en: Belize
be: Беліз

en: Benin
be: Бенін

en: Bermuda
be: Бермудскія астравы

en: Bhutan
be: Бутан

en: Bolivia
be: Балівія

en: Bosnia and Herzegovina
be: Боснія і Герцагавіна

en: Botswana
be: Батсвана

en: Bouvet Island
be: Буве востраў

en: Bulgaria
be: Балгарыя

en: Burkina Faso
be: Буркіна Фасо

en: Burundi
be: Бурундзі

en: Cambodia
be: Камбоджа

en: Cameroon
be: Камерун

en: Canada
be: Канада

en: Cayman Islands
be: Кайманавы выспы

en: Central African Republic
be: Цэнтральна-Афрыканская Рэспубліка

en: Chad
be: Чад

en: China
be: Кітай

en: Christmas Island
be: Востраў Ражства

en: Cocos (Keeling) Islands
be: Какосавыя астравы

en: Colombia
be: Калумбія

en: Comoros
be: Каморскія астравы

en: Cook Islands
be: Астравы Кука

en: Costa Rica
be: Коста-Рыка

en: Cyprus
be: Кіпр

en: Denmark
be: Данія

en: Djibouti
be: Джыбуці

en: Dominica
be: Дамініка

en: Dominican Republic
be: Дамініканская Рэспубліка

en: Ecuador
be: Эквадор

en: El Salvador
be: Сальвадор

en: Equatorial Guinea
be: Экватарыяльная Гвінея

en: Eritrea
be: Эрытрэя

en: Estonia
be: Эстонія

en: Ethiopia
be: Эфіопія

en: Faroe Islands
be: Фарэрскія выспы

en: Finland
be: Фінляндыя

en: France
be: Францыя

en: French Guiana
be: Французская Гвіяна

en: French Polynesia
be: Французская Палінезія

en: Gabon
be: Габон

en: Gambia
be: Гамбія

en: Georgia
be: Грузія

en: Ghana
be: Гана

en: Gibraltar
be: Гібралтар

en: Greece
be: Грэцыя

en: Greenland
be: Грэнландыя

en: Grenada
be: Грэнада

en: Guadeloupe
be: Гвадэлупа

en: Guam
be: Гуам

en: Guatemala
be: Гватэмала

en: Guinea
be: Гвінея

en: Guinea-Bissau
be: Гвінея-Бісаў

en: Guyana
be: Гаяна

en: Haiti
be: Гаіці

en: Heard Island and McDonald Islands
be: Востраў Херд і Астравы Макдоналд

en: Honduras
be: Гандурас

en: Hungary
be: Вугоршчына

en: Iceland
be: Ісландыя

en: India
be: Індыя

en: Indonesia
be: Інданэзія

en: Iraq
be: Ірак

en: Ireland
be: Ірландыя

en: Italy
be: Італія

en: Jordan
be: Іарданія

en: Kazakhstan
be: Казахстан

en: Kiribati
be: Кірыбаці

en: Kuwait
be: Кувейт

en: Kyrgyzstan
be: Кыргызстан

en: Latvia
be: Латвія

en: Lebanon
be: Ліван

en: Lesotho
be: Лесота

en: Liberia
be: Ліберыя

en: Liechtenstein
be: Ліхтэнштэйн

en: Lithuania
be: Літва

en: Luxembourg
be: Люксембург

en: Madagascar
be: Мадагаскар

en: Malawi
be: Малаві

en: Malaysia
be: Малайзія

en: Maldives
be: Мальдывы

en: Mali
be: Малі

en: Malta
be: Мальта

en: Marshall Islands
be: Маршалавы Астравы

en: Martinique
be: Марцініка

en: Mauritania
be: Маўрытанія

en: Mauritius
be: Маўрыкій

en: Mayotte
be: Майотта

en: Mexico
be: Мексіка

en: Monaco
be: Манака

en: Mongolia
be: Манголія

en: Montserrat
be: Монтсеррат

en: Morocco
be: Марока

en: Mozambique
be: Мазамбік

en: Myanmar
be: М'янма

en: Nauru
be: Наўру

en: Nepal
be: Непал

en: Netherlands
be: Нідэрланды

en: New Caledonia
be: Новая Каледонія

en: Nicaragua
be: Нікарагуа

en: Niger
be: Нігер

en: Nigeria
be: Нігерыя

en: Niue
be: Ніуэ

en: Norfolk Island
be: Востраў Норфалк

en: Northern Mariana Islands
be: Паўночныя Марыянскія астравы

en: Norway
be: Нарвегія

en: Oman
be: Аман

en: Pakistan
be: Пакістан

en: Palau
be: Палау

en: Panama
be: Панама

en: Papua New Guinea
be: Папуа — Новая Гвінея

en: Peru
be: Перу

en: Philippines
be: Філіпіны

en: Puerto Rico
be: Пуэрта-Рыка

en: Qatar
be: Катар

en: Romania
be: Румынія

en: Russia
be: Расія

en: Rwanda
be: Руанда

en: Samoa
be: Самоа

en: San Marino
be: Сан-Марына

en: Saudi Arabia
be: Саудаўская Аравія

en: Senegal
be: Сенегал

en: Seychelles
be: Сейшэльскія астравы

en: Sierra Leone
be: Сьерра-Леонэ

en: Slovakia
be: Славакія

en: Slovenia
be: Славенія

en: Solomon Islands
be: Саламонавы Астравы

en: Somalia
be: Самалі

en: South Africa
be: Паўдневая Афрыка

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
be: Паўднёвая Джорджыя і Паўднёвыя Сэндвічавыя астравы

en: Spain
be: Іспанія

en: Sri Lanka
be: Шры-Ланка

en: Sudan
be: Судан

en: Suriname
be: Сурынам

en: Svalbard and Jan Mayen
be: Шпіцберген і Востраў Ян-Маен

en: Sweden
be: Швецыя

en: Switzerland
be: Швейцарыя

en: Syria
be: Сірыя

en: Taiwan
be: Тайвань

en: Tajikistan
be: Таджыкістан

en: Tanzania
be: Танзанія

en: Thailand
be: Тайланд

en: Togo
be: Тога

en: Tokelau
be: Такелаў

en: Trinidad and Tobago
be: Трынідад і Табага

en: Tunisia
be: Туніс

en: Turkmenistan
be: Туркменістан

en: Turks and Caicos Islands
be: Цёркс і Кайкас

en: Tuvalu
be: Тувалу

en: Uganda
be: Уганда

en: Ukraine
be: Украіна

en: United Arab Emirates
be: Аб'яднаныя Арабскія Эміраты

en: United Kingdom
be: Вялікабрытанія

en: United States
be: ЗША

en: United States Minor Outlying Islands
be: Злучаныя Штаты Амерыкі Знешнія малыя астравы

en: Uruguay
be: Уругвай

en: Uzbekistan
be: Узбекістан

en: Vanuatu
be: Вануату

en: Venezuela
be: Венесуэла

en: Wallis and Futuna
be: Уоліс і Футуна

en: Yemen
be: Йемен

en: Zambia
be: Замбія

en: Zimbabwe
be: Зімбабвэ

en: Arabic
be: Арабская

en: English
be: Ангельская

en: French
be: Французская

en: Italian
be: Італьянская

en: Spanish
be: Гішпанская

en: Japanese
be: Японская

en: Korean
be: Карэйская

en: Browser
be: Браўзер

en: How many content items to display in "day" list.
be: Колькі матэрыялаў адлюстроўваць у спісе за дзень

en: Hour
be: Гадзіна

en: Number of day's top views to display
be: Колькасць праглядаў за дзень.

en: Number of all time views to display
be: Колькасьць праглядаў за ўвесь час, што будзе адлюстроўвацца

en: Number of most recent views to display
be: Колькасьць новых праглядаў - да адлюстравання

en: Track
be: Адсочваць

en: Aland Islands
be: Аландскія астравы

en: Fiji
be: Фіджы

en: Saint Kitts and Nevis
be: Сент-Кітс і Невіс

en: Saint Lucia
be: Сент-Люсія

en: Sao Tome and Principe
be: Сан-Тамэ і Прынсіпі

en: French Southern Territories
be: Францускія Паўднёвыя Тэрыторыі

en: Saint Vincent and the Grenadines
be: Сэнт-Вінсэнт і Грэнадыны

en: Vietnam
be: Вьетнам

en: Guernsey
be: Гернсі

en: Jersey
be: Востраў Джэрсі

en: Apply
be: Ужыць

en: British Indian Ocean Territory
be: Брытанская тэрыторыя Індыйскага акіяна

en: Croatia
be: Харватыя

en: Pitcairn
be: Астравы Піткэрн

en: Western Sahara
be: Заходняя Сахара

en: Precision
be: Дакладнасць

en: 1 week
be: 1 тыдзень

en: Pager
be: Гартальнік

en: Bulgarian
be: Балгарская

en: Croatian
be: Харвацкая

en: Czech
be: Чэшская

en: Danish
be: Дацкая

en: Dutch
be: Галандская

en: Finnish
be: Фінская

en: German
be: Нямецкая

en: Hungarian
be: Вугорская

en: Indonesian
be: Інданезійская

en: Norwegian
be: Нарвежская

en: Polish
be: Польская

en: Portuguese
be: Партугальская

en: Romanian
be: Румынская

en: Russian
be: Руская (тэрарысты)

en: Slovak
be: Славацкая

en: Swedish
be: Швецкая

en: Turkish
be: Турэцкая

en: Number of views
be: Колькасьць праглядаў

en: Lithuanian
be: Літоўская

en: Route
be: Маршрут

en: Entity type
be: Тып сутнасці

en: Isle of Man
be: Востраў Мэн

en: Montenegro
be: Чарнагорыя

en: Saint Pierre and Miquelon
be: Сен-П'ер і Мікелон

en: Serbia
be: Сербія

en: Afar
be: Афарская

en: Somali
be: Самалі

en: Komi
be: Комі

en: Timor-Leste
be: Тымор-Лешти

en: Decimal point
be: Дзесятковая коска

en: 2 weeks
be: 2 тыдні

en: Hindi
be: Хіндзі

en: Abbreviation
be: Абрэвіятура

en: Total views
be: Увесь прагляд

en: Views today
be: Праглядаў сёння

en: Visitors
be: Наведвальнiкi

en: Catalan
be: Каталанская

en: Avestan
be: Авэстанская

en: Afrikaans
be: Афрыканс

en: Akan
be: Аканская

en: Amharic
be: Амгарская

en: Assamese
be: Асамізская

en: Aymara
be: Аймарская

en: Azerbaijani
be: Азербайджанская

en: Bashkir
be: Башкірская

en: Belarusian
be: Беларуская

en: Bihari
be: Бігарская

en: Bislama
be: Бізламская

en: Bambara
be: Бамбарская

en: Bengali
be: Бенгальская

en: Breton
be: Брэтонская

en: Bosnian
be: Баснійская

en: Chechen
be: Чачэнская

en: Chamorro
be: Чаморская

en: Corsican
be: Карсіканская

en: Cree
be: Крыцкая

en: Chuvash
be: Чувашскі

en: Welsh
be: Вэльская

en: Ewe
be: Эўская

en: Esperanto
be: Эспэранта

en: Estonian
be: Эстонская

en: Basque
be: Баская

en: Irish
be: Ірландская

en: Galician
be: Галіцыйская

en: Gujarati
be: Гуджарацкая

en: Manx
be: Манкс

en: Hausa
be: Гаўза

en: Hiri Motu
be: Гіры Моту

en: Armenian
be: Армянская

en: Herero
be: Герэра

en: Interlingua
be: Інтэрлінгуа

en: Interlingue
be: Інтэрлінгуэ

en: Igbo
be: Ігба

en: Icelandic
be: Ісландская

en: Inuktitut
be: Інуктытут

en: Javanese
be: Яванская

en: Georgian
be: Грузінская

en: Kongo
be: Кангалезкая

en: Kikuyu
be: Кікую

en: Kwanyama
be: Кван'яма

en: Kazakh
be: Казахская

en: Kannada
be: Каннада

en: Kanuri
be: Кануры

en: Kashmiri
be: Кашмірская

en: Kurdish
be: Курдская

en: Cornish
be: Корнішская

en: Latin
be: Латынь

en: Luxembourgish
be: Люксембургская

en: Lingala
be: Лінгала

en: Latvian
be: Латышская

en: Malagasy
be: Малагазы

en: Marshallese
be: Маршалезкая

en: Macedonian
be: Македонская

en: Malayalam
be: Малаяламская

en: Mongolian
be: Мангольская

en: Malay
be: Малайская

en: Maltese
be: Мальтэзкая

en: Burmese
be: М'янмарская

en: Nepali
be: Непальская

en: Ndonga
be: Н'гонда

en: Norwegian Bokmål
be: нарвежскі букмол

en: Norwegian Nynorsk
be: Нарвежскі Нюнорск

en: Chichewa
be: Чычэва

en: Occitan
be: Ачытанская

en: Oromo
be: Аромская

en: Oriya
be: Арыйская

en: Ossetian
be: Асяцінская

en: Pashto
be: Пуштунская

en: Quechua
be: Квэч'я

en: Kirundi
be: Кірунды

en: Kinyarwanda
be: Кін'ярванда

en: Sardinian
be: Сардынская

en: Sindhi
be: Сінды

en: Northern Sami
be: Паўночная Самі

en: Sango
be: Санга

en: Samoan
be: Самаанская

en: Shona
be: Шона

en: Albanian
be: Албанская

en: Serbian
be: Сербская

en: Swahili
be: Свахілі

en: Tamil
be: Тамільская

en: Telugu
be: Тэлугу

en: Tajik
be: Таджыцкая

en: Thai
be: Тайская

en: Tigrinya
be: Тыгрынья

en: Turkmen
be: Туркменская

en: Tagalog
be: Тагалог

en: Tsonga
be: Цонга

en: Tatar
be: Татарская

en: Twi
be: Тві

en: Tahitian
be: Тагіцянская

en: Ukrainian
be: Украінская

en: Urdu
be: Урду

en: Uzbek
be: Узбецкая

en: Venda
be: Вэнда

en: Vietnamese
be: В'етнамская

en: Wolof
be: Валоф

en: Xhosa
be: Гзоза

en: Yiddish
be: Ідыш

en: Yoruba
be: Ёруба

en: Zhuang
be: Зуанг

en: Zulu
be: Зулу

en: Popular content
be: Папулярныя матэрыялы

en: How many content items to display in "all time" list.
be: Колькі матэрыялаў адлюстроўваць у спісе прагледжаных за ўвесь час.

en: How many content items to display in "recently viewed" list.
be: Колькі матэрыялаў адлюстроўваць у спісе нядаўна прагледжаных.

en: Today's:
be: За сёння:

en: All time:
be: За ўвесь час:

en: Last viewed:
be: Апошні прагляд:

en: View pages that have recently been visited.
be: Прагляд старонак, на якія нядаўна наведвалі.

en: View pages that have been hit frequently.
be: Прагляд старонак, на якія часта заходзілі.

en: Not restricted
be: Не абмежавана

en: The number of visitors who have read the node.
be: Колькасць наведвальнікаў сайта, якія прачыталі вузел.

en: The number of visitors who have read the node today.
be: Колькасць наведвальнікаў сайта, якія сёння чыталі вузел.

en: Last view
be: Апошні прагляд

en: The date on which a visitor last read the node.
be: Апошняя дата, калі наведвальнік сайта чытаў вузел.

en: Saint Barthélemy
be: Сэн-Бартэльмі

en: Saint Martin (French part)
be: Сен-Мартэн (Французская частка)

en: All pages except those listed
be: Усе старонкі, акрамя пералічаных

en: Only the listed pages
be: Толькі пералічаныя старонкі

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
be: Вызначы старонкі, выкарыстоўваючыя гэты шлях. Увядзі адзін шлях на кожны радок. Зорачка '*' - сімвал групавы. Прыклад шляхоў для старонкі блога - %blog. %blog-wildcard - для кожнага персанальнага блога. %front - для галоўнай старонкі.

en: Restricted to certain pages
be: Толькі для пэўных старонак

en: View content hits
be: Колькасць праглядаў змесціва

en: Kyrgyz
be: Кіргізскі

en: Māori
be: маоры

en: Curaçao
be: Кюрасао

en: South Sudan
be: Паўднёвы Судан

en: Plural variants
be: Mножныя варыянты
