Visitors (Web Analytics) (3.0.0-alpha1) - en to hr translation catalogue (391 entries)

en: Pages
hr: Stranice

en: Prefix
hr: Prefiks

en: Suffix
hr: Sufiks

en: Language
hr: Jezik

en: Disabled
hr: Onemogućeno

en: Enabled
hr: Omogućeno

en: Reset
hr: Poništi

en: Daily
hr: Dnevno

en: Weekly
hr: Tjedno

en: Monthly
hr: Mjesečno

en: Country
hr: Država

en: Settings
hr: Postavke

en: Label
hr: Oznaka

en: Save
hr: Spremi

en: Default
hr: Zadano

en: Sunday
hr: nedjelja

en: Monday
hr: ponedjeljak

en: Tuesday
hr: utorak

en: Wednesday
hr: srijeda

en: Thursday
hr: četvrtak

en: Friday
hr: petak

en: Saturday
hr: subota

en: Path
hr: Putanja

en: Region
hr: Regija

en: Display
hr: Prikaz

en: never
hr: nikada

en: 1 hour
hr: 1 sat

en: Total
hr: Ukupno

en: Unknown
hr: Nepoznato

en: Paths
hr: Putanje

en: User
hr: Korisnik

en: Created
hr: Stvoreno

en: All
hr: Svi

en: Year
hr: Godina

en: Not found
hr: Nije nađeno

en: Host
hr: Poslužitelj

en: Never
hr: Nikada

en: To
hr: Za

en: From
hr: Od

en: Visibility
hr: Vidljivost

en: Roles
hr: Uloge

en: Count
hr: Broj

en: Performance
hr: Učinkovitost

en: 1 day
hr: 1 dan

en: 1 year
hr: 1 godina

en: Month
hr: Mjesec

en: Desc
hr: Silazno

en: Egypt
hr: Egipat

en: Namibia
hr: Namibija

en: Israel
hr: Izrael

en: New Zealand
hr: Novi Zeland

en: Cuba
hr: Kuba

en: Chile
hr: Čile

en: Paraguay
hr: Paragvaj

en: Jamaica
hr: Jamajka

en: Libya
hr: Libija

en: Navajo
hr: Navaho

en: Poland
hr: Poljska

en: Singapore
hr: Singapur

en: Turkey
hr: Turska

en: Week
hr: Tjedan

en: Day
hr: Dan

en: January
hr: siječnja

en: February
hr: veljače

en: March
hr: ožujka

en: April
hr: travnja

en: May
hr: svibnja

en: June
hr: lipnja

en: July
hr: srpnja

en: August
hr: kolovoza

en: September
hr: rujna

en: October
hr: listopada

en: November
hr: studenog

en: December
hr: prosinca

en: Configuration
hr: Postavke

en: Role
hr: Uloga

en: Users
hr: Korisnici

en: Recent hits
hr: Posljednje posjete

en: Germany
hr: Njemačka

en: Sort by
hr: Rasporedi po

en: Afghanistan
hr: Afganistan

en: Albania
hr: Albanija

en: Algeria
hr: Alžir

en: American Samoa
hr: Američka Samoa

en: Andorra
hr: Andora

en: Anguilla
hr: Angila

en: Antarctica
hr: Antartika

en: Antigua and Barbuda
hr: Antigua i Barbuda

en: Armenia
hr: Armenija

en: Austria
hr: Austrija

en: Azerbaijan
hr: Azerbejdžan

en: Bahamas
hr: Bahami

en: Bangladesh
hr: Bangladeš

en: Belarus
hr: Bjelorusija

en: Belgium
hr: Belgija

en: Bhutan
hr: Butan

en: Bolivia
hr: Bolivija

en: Bosnia and Herzegovina
hr: Bosna i Hercegovina

en: Botswana
hr: Bocvana

en: Bouvet Island
hr: Otočje Bouvet

en: Bulgaria
hr: Bugarska

en: Cambodia
hr: Kambodža

en: Cameroon
hr: Kamerun

en: Canada
hr: Kanada

en: Cayman Islands
hr: Kajmansko Otočje

en: Central African Republic
hr: Srednjoafrička Republika

en: Chad
hr: Čad

en: China
hr: Kina

en: Christmas Island
hr: Božićno Otočje

en: Cocos (Keeling) Islands
hr: Otočje Cocos (Keeling)

en: Colombia
hr: Kolumbija

en: Comoros
hr: Komori

en: Cook Islands
hr: Cookovo otočje

en: Costa Rica
hr: Kostarika

en: Cyprus
hr: Cipar

en: Denmark
hr: Danska

en: Dominica
hr: Dominika

en: Dominican Republic
hr: Dominikanska Republika

en: Ecuador
hr: Ekvador

en: El Salvador
hr: Salvador

en: Equatorial Guinea
hr: Ekvatorijalna Gvineja

en: Eritrea
hr: Eritreja

en: Estonia
hr: Estonija

en: Ethiopia
hr: Etiopija

en: Faroe Islands
hr: Farsko Otočje

en: Finland
hr: Finska

en: France
hr: Francuska

en: French Guiana
hr: Francuska Gvajana

en: French Polynesia
hr: Francuska Polinezija

en: Gambia
hr: Gambija

en: Georgia
hr: Gruzija

en: Ghana
hr: Gana

en: Greece
hr: Grčka

en: Guatemala
hr: Gvatemala

en: Guinea
hr: Gvineja

en: Guinea-Bissau
hr: Gvineja Bisao

en: Heard Island and McDonald Islands
hr: Otok Heard i Otočje McDonald

en: Hungary
hr: Mađarska

en: Iceland
hr: Island

en: India
hr: Indija

en: Indonesia
hr: Indonezija

en: Iraq
hr: Irak

en: Ireland
hr: Irska

en: Italy
hr: Italija

en: Kazakhstan
hr: Kazahstan

en: Kuwait
hr: Kuvajt

en: Kyrgyzstan
hr: Kirgistan

en: Latvia
hr: Latvija

en: Lebanon
hr: Libanon

en: Lesotho
hr: Lesoto

en: Liberia
hr: Liberija

en: Liechtenstein
hr: Lihtenštajn

en: Lithuania
hr: Litvanija

en: Luxembourg
hr: Luksemburg

en: Madagascar
hr: Madagaskar

en: Malaysia
hr: Malezija

en: Maldives
hr: Maldivi

en: Marshall Islands
hr: Maršalovo otočje

en: Martinique
hr: Martinik

en: Mauritania
hr: Mauritanija

en: Mauritius
hr: Mauricijus

en: Mexico
hr: Meksiko

en: Monaco
hr: Monako

en: Mongolia
hr: Mongolija

en: Morocco
hr: Maroko

en: Mozambique
hr: Mozambik

en: Myanmar
hr: Mianmar

en: Netherlands
hr: Nizozemska

en: New Caledonia
hr: Nova Kaledonija

en: Nicaragua
hr: Nikaragva

en: Nigeria
hr: Nigerija

en: Norfolk Island
hr: Otok Norfolk

en: Northern Mariana Islands
hr: Sjeverno Marijansko Otočje

en: Norway
hr: Norveška

en: Papua New Guinea
hr: Papua Nova Gvineja

en: Philippines
hr: Filipini

en: Puerto Rico
hr: Portoriko

en: Qatar
hr: Katar

en: Romania
hr: Rumunjska

en: Russia
hr: Rusija

en: Rwanda
hr: Ruanda

en: Saudi Arabia
hr: Saudijska Arabija

en: Seychelles
hr: Sejšeli

en: Sierra Leone
hr: Siera Leone

en: Slovakia
hr: Slovačka

en: Slovenia
hr: Slovenija

en: Solomon Islands
hr: Solomonsko Otočje

en: Somalia
hr: Somalija

en: South Africa
hr: Južna Afrika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
hr: Južna Georgia i Južno Sandwich otočje

en: Spain
hr: Španjolska

en: Suriname
hr: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
hr: Svalbard i Jan Mayen

en: Sweden
hr: Švedska

en: Switzerland
hr: Švicarska

en: Syria
hr: Sirija

en: Taiwan
hr: Tajvan

en: Tajikistan
hr: Tadžikistan

en: Tanzania
hr: Tanzanija

en: Thailand
hr: Tajland

en: Trinidad and Tobago
hr: Trinidad i Tobago

en: Tunisia
hr: Tunis

en: Turks and Caicos Islands
hr: Otočje Turks i Caicos

en: Ukraine
hr: Ukrajina

en: United Arab Emirates
hr: Ujedinjeni Arapski Emirati

en: United Kingdom
hr: Ujedinjeno Kraljevstvo

en: United States
hr: SAD

en: United States Minor Outlying Islands
hr: SAD - Manji Pacifički Otoci

en: Uruguay
hr: Urugvaj

en: Venezuela
hr: Venecuela

en: Wallis and Futuna
hr: Wallis i Futuna

en: Yemen
hr: Jemen

en: Zambia
hr: Zambija

en: Zimbabwe
hr: Zimbabve

en: Arabic
hr: Arapski

en: English
hr: Engleski

en: French
hr: Francuski

en: Italian
hr: Italijanski

en: Spanish
hr: Španjolski

en: Japanese
hr: Japanski

en: Korean
hr: Korejski

en: Browser
hr: Preglednik

en: How many content items to display in "day" list.
hr: Koliko se sadržaja prikazuje u "dnevnom" popisu.

en: Period
hr: Točka

en: Hour
hr: Sat

en: Number of day's top views to display
hr: Broj najčešćih pregleda u danu za prikaz

en: Number of all time views to display
hr: Broj ukupnih pregleda za prikaz

en: Number of most recent views to display
hr: Broj nedavnih pregleda za prikaz

en: Track
hr: Prati

en: Aland Islands
hr: Otočje Aland

en: Fiji
hr: Fidži

en: Saint Kitts and Nevis
hr: Sveti Kitts i Nevis

en: Saint Lucia
hr: Sveta Lucija

en: Sao Tome and Principe
hr: Sveti Toma i Princip

en: French Southern Territories
hr: Francuska Južna Područja

en: Saint Vincent and the Grenadines
hr: Sveti Vincent i Grenadi

en: Vietnam
hr: Vijetnam

en: Apply
hr: Primjeni

en: British Indian Ocean Territory
hr: Britanski teritorij u Indijskom oceanu

en: Croatia
hr: Hrvatska

en: Pitcairn
hr: Pitcairnovo Otočje

en: Western Sahara
hr: Zapadna Sahara

en: Precision
hr: Preciznost

en: 1 week
hr: 1 tjedan

en: Miscellaneous
hr: Razno

en: Bulgarian
hr: Bugarski

en: Croatian
hr: Hrvatski

en: Czech
hr: Češki

en: Danish
hr: Danski

en: Dutch
hr: Nizozemski

en: Finnish
hr: Finski

en: German
hr: Njemački

en: Hungarian
hr: Mađarski

en: Indonesian
hr: Indonezijski

en: Polish
hr: Poljski

en: Romanian
hr: Rumunjski

en: Russian
hr: Ruski

en: Slovak
hr: Slovački

en: Swedish
hr: Švedski

en: Turkish
hr: Turski

en: Number of views
hr: Broj pregleda

en: Lithuanian
hr: Litavski

en: Entity type
hr: Vrsta entiteta

en: Isle of Man
hr: Otok Man

en: Montenegro
hr: Crna Gora

en: Saint Pierre and Miquelon
hr: Sveti Petar i Mikelon

en: Serbia
hr: Srbija

en: Somali
hr: Somalijski

en: Decimal point
hr: Decimalna točka

en: Hindi
hr: Hindu

en: Europe
hr: Europa

en: Abbreviation
hr: Skraćenica

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
hr: Nadnevak u bilo kojem obliku čitljivom strojevima. CCYY-MM-DD HH:MM:SS je preporučeno.

en: Views today
hr: Pregleda danas

en: Visitors
hr: Posjetitelji

en: Catalan
hr: Katalonski

en: Avestan
hr: Avestanski

en: Afrikaans
hr: Afrički

en: Akan
hr: Akanski

en: Amharic
hr: Amharski

en: Assamese
hr: Asamijski

en: Aymara
hr: Ajmarski

en: Azerbaijani
hr: Azerbejdžanski

en: Bashkir
hr: Baškirski

en: Belarusian
hr: Bjeloruski

en: Bengali
hr: Bengalski

en: Bosnian
hr: Bošnjački

en: Chechen
hr: Čečenski

en: Chamorro
hr: Hamoro

en: Corsican
hr: Korzikanski

en: Cree
hr: Kritski

en: Chuvash
hr: Čuvaški

en: Welsh
hr: Welški

en: Ewe
hr: Eve

en: Estonian
hr: Estonski

en: Basque
hr: Baskijski

en: Irish
hr: Irski

en: Galician
hr: Galicijski

en: Manx
hr: Manški

en: Hausa
hr: Hauški

en: Armenian
hr: Armenski

en: Herero
hr: Hererski

en: Icelandic
hr: Islandski

en: Inuktitut
hr: Inuktitutski

en: Javanese
hr: Javanski

en: Georgian
hr: Gruzijski

en: Kongo
hr: Kongoanski

en: Kikuyu
hr: Kikujski

en: Kwanyama
hr: Kvanjamaski

en: Kazakh
hr: Kozački

en: Kannada
hr: Kanareški

en: Kanuri
hr: Kanurski

en: Kashmiri
hr: Kašmirski

en: Kurdish
hr: Kurdski

en: Cornish
hr: Kornski

en: Latin
hr: Latinski

en: Luxembourgish
hr: Luksemburski

en: Lingala
hr: Lingalski

en: Latvian
hr: Latvijski

en: Malagasy
hr: Malagazijski

en: Marshallese
hr: Maršalski

en: Macedonian
hr: Makedonski

en: Malayalam
hr: Malajalamski

en: Mongolian
hr: Mongolski

en: Malay
hr: Malajski

en: Maltese
hr: Malteški

en: Burmese
hr: Burmski

en: Nepali
hr: Nepalski

en: Ndonga
hr: Ndongski

en: Norwegian Bokmål
hr: Norveški Bokmål

en: Norwegian Nynorsk
hr: Norveški Nynorsk

en: Chichewa
hr: Čičeva

en: Occitan
hr: Okitanski

en: Oromo
hr: Oromski

en: Oriya
hr: Orijski

en: Ossetian
hr: Osetski

en: Pashto
hr: Paštunski

en: Quechua
hr: Kvečua

en: Kinyarwanda
hr: Kinjarvanda

en: Sardinian
hr: Sardinijanski

en: Sindhi
hr: Sindi

en: Northern Sami
hr: Sjeverno-Samijski

en: Samoan
hr: Samoanski

en: Shona
hr: Šona

en: Albanian
hr: Albanski

en: Serbian
hr: Srpski

en: Swahili
hr: Svahili

en: Tamil
hr: Tamilski

en: Tajik
hr: Tadžikistanski

en: Thai
hr: Tajlandski

en: Tigrinya
hr: Tigrinjanski

en: Turkmen
hr: Turkmenistanski

en: Tagalog
hr: Tagaloški

en: Tatar
hr: Tatarski

en: Twi
hr: Tvi

en: Tahitian
hr: Tahićanski

en: Ukrainian
hr: Ukrajinski

en: Uzbek
hr: Uzbečki

en: Vietnamese
hr: Vijetnamski

en: Wolof
hr: Volofski

en: Xhosa
hr: Ksoza

en: Yiddish
hr: Jidiš

en: Yoruba
hr: Joruba

en: Zhuang
hr: Žuang

en: Popular content
hr: Popularni sadržaj

en: How many content items to display in "all time" list.
hr: Koliko se sadržaja prikazuje u popisu "sve vrijeme".

en: How many content items to display in "recently viewed" list.
hr: Koliko stavki želite prikazati u popisu "skoro pogledani".

en: Today's:
hr: Današnji:

en: All time:
hr: Cijelo vrijeme:

en: Last viewed:
hr: Posljednje čitano:

en: View pages that have recently been visited.
hr: Pregledaj stranice koje su nedavno posjećene.

en: View pages that have been hit frequently.
hr: Pregledaj stranice koje su često posjećene.

en: Show icon
hr: Prikaži ikonu

en: Not restricted
hr: Nije ograničeno

en: The number of visitors who have read the node.
hr: Broj posjetitelja koji su pročitali unos.

en: The number of visitors who have read the node today.
hr: Broj posjetitelja koji su pročitali unos tijekom današnjeg dana.

en: Last view
hr: Posljednji pregled

en: The date on which a visitor last read the node.
hr: Nadnevak posljednje posjete unosu.

en: Saint Barthélemy
hr: Sveti Bartolomej

en: Saint Martin (French part)
hr: Sveti Martin (Francuski)

en: All pages except those listed
hr: Sve stranice osim navedenih

en: Only the listed pages
hr: Samo na navedenim stranicama

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
hr: Odredite stranice koristeći njihove putanje. Unesite jednu putanju po redu. Znak '*' služi kao nadomjestak. Primjeri putanja su %blog za blog stranicu i %blog-nadomjestak za svaki osobni blog. %front je za naslovnicu.

en: Restricted to certain pages
hr: Ograničeno na određene stranice

en: View content hits
hr: Vidi posjete sadržaju

en: Kyrgyz
hr: Kirgiški

en: Māori
hr: Māorski

en: Asc
hr: Uzlazno

en: Curaçao
hr: Kurakao

en: Uyghur
hr: Ujgurski

en: South Sudan
hr: Južni Sudan
