Visitors (Web Analytics) (3.0.0-alpha1) - en to hu translation catalogue (491 entries)

en: Pages
hu: Oldalak

en: Prefix
hu: Előtag

en: Suffix
hu: Utótag

en: Language
hu: Nyelv

en: Disabled
hu: Tiltott

en: Enabled
hu: Engedélyezett

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: Hourly
hu: Óránként

en: Daily
hu: Napi

en: Weekly
hu: Heti

en: Monthly
hu: Havonta

en: Country
hu: Ország

en: Settings
hu: Beállítások

en: Label
hu: Címke

en: Save
hu: Mentés

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Sunday
hu: vasárnap

en: Monday
hu: hétfő

en: Tuesday
hu: kedd

en: Wednesday
hu: szerda

en: Thursday
hu: csütörtök

en: Friday
hu: péntek

en: Saturday
hu: szombat

en: Times
hu: Napszak

en: URL
hu: Webcím

en: Path
hu: Útvonal

en: Region
hu: Régió

en: Display
hu: Megjelenítés

en: never
hu: soha

en: 1 hour
hu: 1 óra

en: Total
hu: Mindösszesen

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Paths
hu: Útvonalak

en: User
hu: Felhasználó

en: Created
hu: Létrehozva

en: All
hu: Mind

en: Year
hu: Év

en: Not found
hu: Nem található

en: Host
hu: Kiszolgálónév

en: Never
hu: Soha

en: To
hu: Hova

en: From
hu: Honnan

en: Visibility
hu: Láthatóság

en: Roles
hu: Szerepkörök

en: Count
hu: Mennyiség

en: Performance
hu: Teljesítmény

en: 1 day
hu: 1 nap

en: 1 year
hu: 1 év

en: Range
hu: Tartomány

en: Month
hu: Hónap

en: Software
hu: Szoftver

en: Desc
hu: Csökk

en: Egypt
hu: Egyiptom

en: Namibia
hu: Namíbia

en: Israel
hu: Izrael

en: Palestine
hu: Palesztina

en: Iran
hu: Irán

en: New Zealand
hu: Új-Zéland

en: North America
hu: Észak-Amerika

en: Cuba
hu: Kuba

en: Brazil
hu: Brazília

en: Japan
hu: Japán

en: Libya
hu: Líbia

en: Navajo
hu: Navahó

en: Poland
hu: Lengyelország

en: Portugal
hu: Portugália

en: Singapore
hu: Szingapur

en: Turkey
hu: Törökország

en: Week
hu: Hét

en: Day
hu: Nap

en: January
hu: január

en: February
hu: február

en: March
hu: március

en: April
hu: április

en: May
hu: máj

en: June
hu: június

en: July
hu: július

en: August
hu: augusztus

en: September
hu: szeptember

en: October
hu: október

en: November
hu: november

en: December
hu: december

en: Configuration
hu: Beállítás

en: Role
hu: Szerepkör

en: Users
hu: Felhasználók

en: Recent hits
hu: Legutóbbi megtekintések

en: Flag
hu: Jelölő

en: City
hu: Város

en: Germany
hu: Németország

en: Sort by
hu: Rendezés

en: Full
hu: Teljes

en: Afghanistan
hu: Afganisztán

en: Albania
hu: Albánia

en: Algeria
hu: Algéria

en: American Samoa
hu: Amerikai Szamoa

en: Antarctica
hu: Antarktisz

en: Antigua and Barbuda
hu: Antigua és Barbuda

en: Argentina
hu: Argentína

en: Armenia
hu: Örményország

en: Australia
hu: Ausztrália

en: Austria
hu: Ausztria

en: Azerbaijan
hu: Azerbajdzsán

en: Bahamas
hu: Bahamák

en: Bahrain
hu: Bahrein

en: Bangladesh
hu: Banglades

en: Belarus
hu: Fehéroroszország

en: Bhutan
hu: Bhután

en: Bolivia
hu: Bolívia

en: Bosnia and Herzegovina
hu: Bosznia-Hercegovina

en: Bouvet Island
hu: Bouvet-sziget

en: Bulgaria
hu: Bulgária

en: Cambodia
hu: Kambodzsa

en: Cameroon
hu: Kamerun

en: Canada
hu: Kanada

en: Cayman Islands
hu: Kajmán-szigetek

en: Central African Republic
hu: Közép-Afrikai Köztársaság

en: Chad
hu: Csád

en: China
hu: Kína

en: Christmas Island
hu: Karácsony-sziget

en: Cocos (Keeling) Islands
hu: Kókusz (Keeling)-szigetek

en: Colombia
hu: Kolumbia

en: Comoros
hu: Comore-szigetek

en: Congo
hu: Kongó

en: Cook Islands
hu: Cook-szigetek

en: Cyprus
hu: Ciprus

en: Denmark
hu: Dánia

en: Djibouti
hu: Dzsibuti

en: Dominica
hu: Dominika

en: Dominican Republic
hu: Dominikai Köztársaság

en: El Salvador
hu: Salvador

en: Equatorial Guinea
hu: Egyenlítői-Guinea

en: Estonia
hu: Észtország

en: Ethiopia
hu: Etiópia

en: Faroe Islands
hu: Feröer-szigetek

en: Finland
hu: Finnország

en: France
hu: Franciaország

en: French Guiana
hu: Francia Guyana

en: French Polynesia
hu: Francia Polinézia

en: Georgia
hu: Grúzia

en: Ghana
hu: Ghána

en: Gibraltar
hu: Gibraltár

en: Greece
hu: Görögország

en: Greenland
hu: Grönland

en: Guinea-Bissau
hu: Bissau-Guinea

en: Heard Island and McDonald Islands
hu: Heard-sziget és McDonald-szigetek

en: Hungary
hu: Magyarország

en: Iceland
hu: Izland

en: Indonesia
hu: Indonézia

en: Iraq
hu: Irak

en: Ireland
hu: Írország

en: Italy
hu: Olaszország

en: Jordan
hu: Jordánia

en: Kazakhstan
hu: Kazahsztán

en: Kuwait
hu: Kuvait

en: Kyrgyzstan
hu: Kirgizisztán

en: Latvia
hu: Lettország

en: Lebanon
hu: Libanon

en: Liberia
hu: Libéria

en: Lithuania
hu: Litvánia

en: Luxembourg
hu: Luxemburg

en: Madagascar
hu: Madagaszkár

en: Malaysia
hu: Malajzia

en: Maldives
hu: Maldív-szigetek

en: Malta
hu: Málta

en: Marshall Islands
hu: Marshall-szigetek

en: Mauritania
hu: Mauritánia

en: Mexico
hu: Mexikó

en: Mongolia
hu: Mongólia

en: Morocco
hu: Marokkó

en: Mozambique
hu: Mozambik

en: Myanmar
hu: Mianmar

en: Nepal
hu: Nepál

en: Netherlands
hu: Hollandia

en: New Caledonia
hu: Új-Kaledónia

en: Nigeria
hu: Nigéria

en: Norfolk Island
hu: Norfolk-sziget

en: Northern Mariana Islands
hu: Északi-Mariana-szigetek

en: Norway
hu: Norvégia

en: Oman
hu: Omán

en: Pakistan
hu: Pakisztán

en: Papua New Guinea
hu: Pápua Új-Guinea

en: Philippines
hu: Fülöp-szigetek

en: Qatar
hu: Katar

en: Romania
hu: Románia

en: Russia
hu: Oroszország

en: Rwanda
hu: Ruanda

en: Samoa
hu: Szamoa

en: Saudi Arabia
hu: Szaud-Arábia

en: Senegal
hu: Szenegál

en: Seychelles
hu: Seychelle-szigetek

en: Slovakia
hu: Szlovákia

en: Slovenia
hu: Szlovénia

en: Solomon Islands
hu: Salamon-szigetek

en: Somalia
hu: Szomália

en: South Africa
hu: Dél-Afrika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
hu: Dél-Georgia és Déli Sandwich-szigetek

en: Spain
hu: Spanyolország

en: Sri Lanka
hu: Srí Lanka

en: Sudan
hu: Szudán

en: Svalbard and Jan Mayen
hu: Svalbard és Jan Mayen

en: Sweden
hu: Svédország

en: Switzerland
hu: Svájc

en: Syria
hu: Szíria

en: Taiwan
hu: Tajvan

en: Tajikistan
hu: Tadzsikisztán

en: Tanzania
hu: Tanzánia

en: Thailand
hu: Thaiföld

en: Trinidad and Tobago
hu: Trinidad és Tobago

en: Tunisia
hu: Tunézia

en: Turkmenistan
hu: Türkmenisztán

en: Turks and Caicos Islands
hu: Turks és Caicos-szigetek

en: Ukraine
hu: Ukrajna

en: United Arab Emirates
hu: Egyesült Arab Emírségek

en: United Kingdom
hu: Egyesült Királyság

en: United States
hu: Egyesült Államok

en: United States Minor Outlying Islands
hu: Amerikai Egyesült Államok Külső Szigetei

en: Uzbekistan
hu: Üzbegisztán

en: Wallis and Futuna
hu: Wallis és Futuna

en: Yemen
hu: Jemen

en: Arabic
hu: arab

en: English
hu: angol

en: French
hu: francia

en: Italian
hu: olasz

en: Spanish
hu: spanyol

en: Japanese
hu: japán

en: Korean
hu: koreai

en: Browser
hu: Böngésző

en: How many content items to display in "day" list.
hu: Mennyi eleme legyen a napi népszerű tartalmakat megjelenítő listának?

en: Period
hu: Pont

en: Hour
hu: Óra

en: Configurations
hu: Beállítások

en: Number of day's top views to display
hu: Napi népszerű tartalmak listájának hossza

en: Number of all time views to display
hu: Minden idők legnépszerűbbjei listájának hossza

en: Number of most recent views to display
hu: Legutóbbi megjelenítések listájának hossza

en: Track
hu: Követés

en: Aland Islands
hu: Aland-szigetek

en: Brunei Darussalam
hu: Brunei Szultanátus

en: Fiji
hu: Fidzsi

en: Hong Kong
hu: Hongkong

en: Saint Kitts and Nevis
hu: Saint Kitt és Nevis

en: Sao Tome and Principe
hu: São Tomé és Príncipe

en: French Southern Territories
hu: Francia Déli Területek

en: Saint Vincent and the Grenadines
hu: Saint Vincent és Granadin-szigetek

en: Vietnam
hu: Vietnám

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: 3 hours
hu: 3 óra

en: 6 hours
hu: 6 óra

en: British Indian Ocean Territory
hu: Brit Indiai-óceáni Terület

en: Croatia
hu: Horvátország

en: Korea, Republic of
hu: Koreai Köztársaság

en: Lao People's Democratic Republic
hu: Laosz

en: Moldova, Republic of
hu: Moldovai Köztársaság

en: Western Sahara
hu: Nyugat-Szahara

en: Day of Month
hu: Hónap napja

en: Day of Week
hu: Hét napja

en: Precision
hu: Pontosság

en: 1 week
hu: 1 hét

en: Continent
hu: Földrész

en: Server
hu: Kiszolgáló

en: Minified
hu: Tömörített

en: Brand
hu: Márka

en: 12 hours
hu: 12 óra

en: Miscellaneous
hu: Egyéb

en: Pager
hu: Lapozó

en: Offset
hu: Eltolás

en: Falkland Islands (Malvinas)
hu: Falkland-szigetek (Malvinas)

en: Bulgarian
hu: bolgár

en: Croatian
hu: horvát

en: Czech
hu: cseh

en: Danish
hu: dán

en: Dutch
hu: holland

en: Finnish
hu: finn

en: German
hu: német

en: Hungarian
hu: magyar

en: Indonesian
hu: indonéz

en: Norwegian
hu: norvég

en: Polish
hu: lengyel

en: Portuguese
hu: portugál

en: Romanian
hu: román

en: Russian
hu: orosz

en: Slovak
hu: szlovák

en: Swedish
hu: svéd

en: Turkish
hu: török

en: Number of views
hu: Megtekintések száma

en: Browsers
hu: Böngészők

en: Lithuanian
hu: litván

en: Route
hu: Útvonal

en: Entity type
hu: Entitástípus

en: Add tracking to specific pages
hu: Követőkód hozzáadása bizonyos oldalakhoz

en: Analytics
hu: Elemzés

en: Isle of Man
hu: Man-sziget

en: Montenegro
hu: Montenegró

en: Saint Pierre and Miquelon
hu: Saint Pierre és Miquelon

en: Serbia
hu: Szerbia

en: Somali
hu: Szomáli

en: Macao
hu: Makaó

en: Timor-Leste
hu: Kelet-Timor

en: URL Prefix
hu: URL-előtag

en: Decimal point
hu: Tizedespont

en: 2 weeks
hu: 2 hét

en: Locations
hu: Helyszínek

en: Add tracking for specific roles
hu: Követőkód megjelenítése bizonyos szerepkörök számára

en: Users are tracked by default, but you are able to opt out.
hu: A követő aktív alapértelmezésben, de kikapcsolható.

en: Enable user tracking
hu: Felhasználó követés engedélyezése

en: Users are <em>not</em> tracked by default, but you are able to opt in.
hu: A követő <em>inaktív</em> alapértelmezésben, de bekapcsolható.

en: 1 view | @count views
hu[0]: 1 megtekintés
hu[1]: @count megtekintés

en: Hindi
hu: hindi

en: Europe
hu: Európa

en: Africa
hu: Afrika

en: Abbreviation
hu: Rövidítés

en: Round
hu: Kerekítés

en: Value type
hu: Értéktípus

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
hu: Egy dátum bármilyen gép által olvasható formátumban. A CCYY-MM-DD HH:MM:SS az ajánlott.

en: Invalid date format.
hu: Érvénytelen dátumformátum.

en: Total views
hu: Összes megtekintés

en: The total number of times the node has been viewed.
hu: A tartalom összes megtekintéseinek száma.

en: Views today
hu: Mai megtekintések

en: The total number of times the node has been viewed today.
hu: A tartalom összes megtekintéseinek száma a mai napon.

en: The most recent time the node has been viewed.
hu: A tartalom legutóbbi megtekintésének ideje.

en: Items per page
hu: Elemek száma oldalanként

en: Cookie
hu: Süti

en: - All -
hu: – Mind –

en: Visitors
hu: Látogatók

en: Visits
hu: Látogatások

en: Filter criteria
hu: Szűrési feltétel

en: Catalan
hu: katalán

en: Avestan
hu: Avesztai

en: Afrikaans
hu: afrikaans

en: Amharic
hu: amhara

en: Assamese
hu: Asszámi

en: Aymara
hu: Amhara

en: Azerbaijani
hu: azeri

en: Bashkir
hu: Baskír

en: Belarusian
hu: belarusz

en: Bengali
hu: bengáli

en: Bosnian
hu: bosnyák

en: Chechen
hu: Csecsen

en: Corsican
hu: Korzikai

en: Cree
hu: Krí

en: Chuvash
hu: Csuvas

en: Welsh
hu: walesi (kymri)

en: Esperanto
hu: eszperantó

en: Estonian
hu: észt

en: Basque
hu: baszk

en: Irish
hu: ír

en: Galician
hu: galiciai

en: Gujarati
hu: gudzsarati

en: Hausa
hu: Hausza

en: Armenian
hu: örmény

en: Interlingua
hu: Interlingva

en: Interlingue
hu: Okcidentál

en: Igbo
hu: Ibo

en: Icelandic
hu: izlandi

en: Javanese
hu: jávai

en: Georgian
hu: grúz

en: Kongo
hu: Kongói

en: Kikuyu
hu: Kikuju

en: Kazakh
hu: kazah (kazak)

en: Kannada
hu: kannada

en: Kashmiri
hu: Kasmíri

en: Kurdish
hu: kurd

en: Cornish
hu: Korni

en: Luxembourgish
hu: Luxemburgi

en: Latvian
hu: lett

en: Malagasy
hu: malagas

en: Macedonian
hu: macedón

en: Malayalam
hu: malajálam

en: Mongolian
hu: mongol

en: Malay
hu: Maláj

en: Maltese
hu: Máltai

en: Burmese
hu: burmai

en: Nepali
hu: nepáli

en: Norwegian Bokmål
hu: norvég (bokmál)

en: Norwegian Nynorsk
hu: norvég (nynorsk)

en: Chichewa
hu: Chichewa (Bantu)

en: Occitan
hu: okszitán (provanszál)

en: Ossetian
hu: Osztják

en: Pashto
hu: Pástu

en: Quechua
hu: Kecsua

en: Kinyarwanda
hu: Kinyaruanda

en: Sardinian
hu: Szardíniai

en: Sindhi
hu: Szindhi

en: Northern Sami
hu: számi (lapp)

en: Sango
hu: Szango

en: Samoan
hu: Szamoai

en: Shona
hu: Sona

en: Albanian
hu: albán

en: Serbian
hu: szerb

en: Swahili
hu: szuahéli

en: Tamil
hu: tamil

en: Telugu
hu: telugu

en: Tajik
hu: Tadzsik

en: Thai
hu: thaiföldi

en: Turkmen
hu: Türkmén

en: Tsonga
hu: Tszonga

en: Tatar
hu: Tatár

en: Tahitian
hu: Tahiti

en: Ukrainian
hu: ukrán

en: Urdu
hu: urdu

en: Uzbek
hu: Üzbég

en: Vietnamese
hu: vietnámi

en: Wolof
hu: Volof

en: Yiddish
hu: Jiddis

en: Yoruba
hu: Joruba

en: Popular content
hu: Népszerű tartalmak

en: How many content items to display in "all time" list.
hu: Mennyi eleme legyen a minden idők legnépszerűbb tartalmait megjelenítő listának?

en: How many content items to display in "recently viewed" list.
hu: Mennyi eleme legyen a legutóbb olvasott tartalmakat felsoroló listának?

en: Today's:
hu: Mai:

en: All time:
hu: Összesített:

en: Last viewed:
hu: Legutóbb olvasott:

en: View pages that have recently been visited.
hu: A legutóbb megtekintett oldalak áttekintése.

en: View pages that have been hit frequently.
hu: A legtöbbet megtekintett oldalak áttekintése.

en: Show icon
hu: Ikon mutatása

en: « First
hu: « Első

en: Last »
hu: Utolsó »

en: Hosts
hu: Kiszolgálók

en: Page Views
hu: Oldalmegtekintések

en: Referer
hu: Hivatkozó

en: Upgrade
hu: Korszerűsítés

en: Not restricted
hu: Nem korlátozott

en: The number of visitors who have read the node.
hu: A látogatók száma, akik elolvasták a tartalmat.

en: The number of visitors who have read the node today.
hu: A látogatók száma, akik elolvasták a tartalmat a mai napon.

en: Last view
hu: Legutóbbi megtekintés

en: The date on which a visitor last read the node.
hu: A dátum, amikor egy látogató utoljára olvasta a tartalmat .

en: Saint Barthélemy
hu: Saint-Barthélemy

en: Saint Martin (French part)
hu: Saint-Martin (francia terület)

en: All pages except those listed
hu: Minden oldal, kivéve a listában szereplők

en: Only the listed pages
hu: Csak a listában szereplő oldalak

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
hu: Soronként egy Drupal elérési útvonalat kell megadni. A „*” használható speciális helyettesítőként. Példák: „%blog” a blogok főoldalához és „%blog-wildcard” a személyes blogok főoldalaihoz. „%front” a címlapot jelenti.

en: Restricted to certain pages
hu: Bizonyos oldalakra korlátozva

en: View content hits
hu: Tartalmak látogatottságának megtekintése

en: The name of the country.
hu: Az ország neve.

en: Transfer
hu: Átvitel

en: Virgin Islands, British
hu: Brit Virgin-szigetek

en: Kyrgyz
hu: kirgiz

en: Dzongkha
hu: dzongkha

en: Khmer
hu: khmer

en: Lao
hu: lao

en: Māori
hu: Maori

en: Asia
hu: Ázsia

en: South America
hu: Dél-Amerika

en: Asc
hu: Növ

en: Format plural
hu: Többesszám formátuma

en: Tracking scope
hu: Követés hatóköre

en: Allow users to customize tracking on their account page
hu: Lehetővé teszi, hogy a felhasználók egyénileg állítsák a követőkód engedélyezését.

en: No customization allowed
hu: Egyedi beállítás nem engedélyezett

en: Tracking on by default, users with %permission permission can opt out
hu: A követő alapértelmezés szerint be van kapcsolva, de %permission joggal rendelkező felhasználók kikapcsolhatják maguknak

en: Tracking off by default, users with %permission permission can opt in
hu: A követő alapértelmezés szerint ki van kapcsolva, de %permission jogosultsággal rendelkező felhasználók bekapcsolhatják maguknak

en: Links and downloads
hu: Hivatkozások és letöltések

en: Opt-in or out of tracking
hu: Követőkód be-, vagy kikapcsolása

en: Add to the selected roles only
hu: Csak a kijelölt szerepköröknek.

en: Add to every role except the selected ones
hu: Kivéve a kijelölt szerepköröknek.

en: If none of the roles are selected, all users will be tracked. If a user has any of the roles checked, that user will be tracked (or excluded, depending on the setting above).
hu: Ha egyik szerepkör sincs kiválasztva, akkor az összes felhasználó követve lesz. Ha egy felhasználó egyik bejelölt szerepkörnek a tagja, akkor követve lesz (vagy kihagyva, a beállítástól függően).

en: All pages with exceptions
hu: Minden oldal kivételekkel

en: Oceania
hu: Óceánia

en: Contextual filters
hu: Szövegkörnyezeti szűrők

en: Thousands marker
hu: Ezreselválasztó

en: Côte d'Ivoire
hu: Elefántcsontpart

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
hu: Szent Ilona, Ascension és Tristan da Cunha

en: The text of the link.
hu: A hivatkozás szövege.

en: Entity types
hu: Entitástípusok

en: 9 hours
hu: 9 óra

en: Congo, Democratic Republic of the
hu: Kongói Demokratikus Köztársaság

en: Displaying @start - @end of @total
hu: @start – @end / @total megjelenítése

en: Language Code
hu: Nyelvkód

en: Uyghur
hu: ujgur

en: South Sudan
hu: Dél-Szudán

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
hu: Bonaire Különleges Község

en: Sint Maarten (Dutch part)
hu: Szent Márton-sziget (Holland rész)

en: Show name
hu: Név mutatása

en: Track User ID
hu: Felhasználó-azonosító (UID) követése

en: Exits
hu: Kilép

en: Popular content block settings
hu: Népszerű tartalomblokk beállítások

en: Number of day\s top views to display
hu: Megjelenített napi legnépszerűbb tartalmak száma

en: Plural variants
hu: Többes számú alakok

en: Pages by their paths
hu: Oldalak az útvonalaik szerint

en: An offset from the current time such as "@example1" or "@example2"
hu: Egy eltolás az aktuális időhöz képest, például „@example1" vagy „@example2"

en: Device Type
hu: Eszköztípus

en: The most recent time the node has been viewed
hu: A tartalom legutóbbi megtekintésének időpontja

en: Czechia
hu: Csehország

en: Exit
hu: Kijárat

en: The display ID of the view display to link to.
hu: A nézet megjelenítésének azonosítója, amire a hivatkozás történik.

en: Has a path.
hu: Van útvonala.

en: Has the same filter criteria.
hu: Ugyanaz a szűrési feltétele.

en: Has the same sort criteria.
hu: Ugyanaz a rendezési feltétele.

en: Has the same pager settings.
hu: Ugyanazok a lapozó beállításai.

en: Has the same contextual filters.
hu: Ugyanazok a szövegkörnyezeti szűrői.

en: There are no path-based displays available.
hu: Nincs elérhető útvonalalapú megjelenítés.

en: %current_display: The link in the %area area has no configured display.
hu: %current_display: %area területen lévő hivatkozásnak nincs konfigurált megjelenítése.

en: North Macedonia
hu: Észak-Macedónia

en: Eswatini
hu: Szváziföld
