Visitors (Web Analytics) (3.0.0-alpha2) - en to ar translation catalogue (465 entries)

en: Pages
ar: الصفحات

en: Prefix
ar: سابقة

en: Suffix
ar: لاحقة

en: Language
ar: اللغة

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: Hourly
ar: كل ساعة

en: Daily
ar: يوميًا

en: Weekly
ar: أسبوعيًا

en: Country
ar: الدولة

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Label
ar: التسمية

en: Save
ar: حفظ

en: Sunday
ar: الأحد

en: Monday
ar: الاثنين

en: Tuesday
ar: الثلاثاء

en: Wednesday
ar: الأربعاء

en: Thursday
ar: الخميس

en: Friday
ar: الجمعة

en: Saturday
ar: السبت

en: Path
ar: المسار

en: Region
ar: منطقة

en: Display
ar: العرض

en: never
ar: أبدا

en: Total
ar: المجموع

en: Unknown
ar: غير معروف

en: Paths
ar: مسارات

en: User
ar: مستخدم

en: Created
ar: الإنشاء

en: Year
ar: السنة

en: Not found
ar: غير موجود

en: Never
ar: أبدا

en: To
ar: إلى

en: From
ar: من

en: Visibility
ar: الرؤية

en: Roles
ar: الأدوار

en: Count
ar: العدد

en: Performance
ar: الأداء

en: Month
ar: بالشهر

en: Egypt
ar: مصر

en: Namibia
ar: ناميبيا

en: Israel
ar: إسرائيل

en: Palestine
ar: فلسطين

en: Iran
ar: إيران

en: New Zealand
ar: نيوزيلندا

en: Tonga
ar: تونجا

en: North America
ar: أمريكا الشمالية

en: Cuba
ar: كوبا

en: Brazil
ar: البرازيل

en: Chile
ar: تشيلي

en: Paraguay
ar: باراجواي

en: Jamaica
ar: جامايكا

en: Japan
ar: اليابان

en: Libya
ar: ليبيا

en: Navajo
ar: نافاجية

en: Poland
ar: بولندا

en: Portugal
ar: البرتغال

en: Singapore
ar: سنغافورة

en: Turkey
ar: تركيا

en: Week
ar: بالأسبوع

en: Day
ar: باليوم

en: January
ar: يناير

en: February
ar: فبراير

en: March
ar: مارس

en: April
ar: أبريل

en: May
ar: مايو

en: June
ar: يونيو

en: July
ar: يوليو

en: August
ar: أغسطس

en: September
ar: سبتمبر

en: October
ar: أكتوبر

en: November
ar: نوفمبر

en: December
ar: ديسمبر

en: Role
ar: دور

en: Users
ar: المستخدمين

en: Recent hits
ar: الطلبات الحديثة

en: Germany
ar: ألمانيا

en: Full
ar: كامل

en: Afghanistan
ar: أفغانستان

en: Albania
ar: ألبانيا

en: Algeria
ar: الجزائر

en: American Samoa
ar: ساموا الأمريكية

en: Andorra
ar: أندورا

en: Angola
ar: أنغولا

en: Anguilla
ar: أنغويلا

en: Antarctica
ar: القطب الجنوبي

en: Antigua and Barbuda
ar: أنتيغوا وبربودا

en: Argentina
ar: الأرجنتين

en: Armenia
ar: أرمينيا

en: Aruba
ar: أروبا

en: Australia
ar: أستراليا

en: Austria
ar: النمسا

en: Azerbaijan
ar: أذربيجان

en: Bahamas
ar: الباهامس

en: Bahrain
ar: البحرين

en: Bangladesh
ar: بنغلادش

en: Barbados
ar: باربادوس

en: Belarus
ar: بيلاروسيا

en: Belgium
ar: بلجيكا

en: Belize
ar: بيليز

en: Benin
ar: بينين

en: Bermuda
ar: برمودا

en: Bhutan
ar: بوتان

en: Bolivia
ar: بوليفيا

en: Bosnia and Herzegovina
ar: البوسنة والهرسك

en: Botswana
ar: بوتسوانا

en: Bouvet Island
ar: جزيرة بوفيه

en: Bulgaria
ar: بلغاريا

en: Burkina Faso
ar: بوركينا فاسو

en: Burundi
ar: بوروندي

en: Cambodia
ar: كمبوديا

en: Cameroon
ar: الكاميرون

en: Canada
ar: كندا

en: Cayman Islands
ar: جزر الكايمان

en: Central African Republic
ar: جمهورية إفريقيا الوسطى

en: Chad
ar: تشاد

en: China
ar: الصين

en: Christmas Island
ar: جزيرة الكريسماس

en: Cocos (Keeling) Islands
ar: جزر الكوكوس

en: Colombia
ar: كولومبيا

en: Comoros
ar: جزر القمر

en: Congo
ar: كونغو

en: Cook Islands
ar: جزر كووك

en: Costa Rica
ar: كوستاريكا

en: Cyprus
ar: قبرص

en: Denmark
ar: الدانمارك

en: Djibouti
ar: جيبوتي

en: Dominica
ar: دومينيكا

en: Dominican Republic
ar: جمهورية الدومينيكان

en: Ecuador
ar: الإكوادور

en: El Salvador
ar: السلفادور

en: Equatorial Guinea
ar: غينيا الإستوائية

en: Eritrea
ar: اريتريا

en: Estonia
ar: إستونيا

en: Ethiopia
ar: إثيوبيا

en: Faroe Islands
ar: جزر فارو

en: Finland
ar: فنلندا

en: France
ar: فرنسا

en: French Guiana
ar: غويانا الفرنسية

en: French Polynesia
ar: بولينيزيا الفرنسية

en: Gabon
ar: الغابون

en: Gambia
ar: غامبيا

en: Georgia
ar: جورجيا

en: Ghana
ar: غانا

en: Gibraltar
ar: جبل طارق

en: Greece
ar: اليونان

en: Greenland
ar: غرينلاند

en: Grenada
ar: غرينادا

en: Guadeloupe
ar: غواديلوب

en: Guam
ar: غوام

en: Guatemala
ar: غواتيمالا

en: Guinea
ar: غينيا

en: Guinea-Bissau
ar: غينيا-بيساو

en: Guyana
ar: غوايانا

en: Haiti
ar: هاييتي

en: Heard Island and McDonald Islands
ar: جزيرة هيرد وجزر ماكدونالد

en: Honduras
ar: الهندوراس

en: Hungary
ar: هنغاريا

en: Iceland
ar: آيسلندا

en: India
ar: الهند

en: Indonesia
ar: أندونيسيا

en: Iraq
ar: العراق

en: Ireland
ar: ايرلندا

en: Italy
ar: إيطاليا

en: Jordan
ar: الأردن

en: Kazakhstan
ar: كازاخستان

en: Kiribati
ar: كيريباتي

en: Kuwait
ar: الكويت

en: Kyrgyzstan
ar: قيرغيزستان

en: Latvia
ar: لاتفيا

en: Lebanon
ar: لبنان

en: Lesotho
ar: ليسوتو

en: Liberia
ar: ليبيريا

en: Liechtenstein
ar: ليختنشتاين

en: Lithuania
ar: ليتوانيا

en: Luxembourg
ar: لكسمبورغ

en: Madagascar
ar: مدغشقر

en: Malawi
ar: الملاوي

en: Malaysia
ar: ماليزيا

en: Maldives
ar: المالديف

en: Mali
ar: مالي

en: Malta
ar: مالطا

en: Marshall Islands
ar: جزر مارشال

en: Martinique
ar: المارتينيك

en: Mauritania
ar: موريتانيا

en: Mauritius
ar: موريشيوس

en: Mayotte
ar: مايوت

en: Mexico
ar: المكسيك

en: Monaco
ar: موناكو

en: Mongolia
ar: منغوليا

en: Montserrat
ar: مونتسيرات

en: Morocco
ar: المغرب

en: Mozambique
ar: موزمبيق

en: Myanmar
ar: ميانمار

en: Nauru
ar: ناورو

en: Nepal
ar: نيبال

en: Netherlands
ar: هولندا

en: New Caledonia
ar: كاليدونيا الجديدة

en: Nicaragua
ar: نيكاراغوا

en: Niger
ar: النيجر

en: Nigeria
ar: نيجيريا

en: Niue
ar: نيوي

en: Norfolk Island
ar: جزيرة نورفولك

en: Northern Mariana Islands
ar: جزر ماريانا الشمالية

en: Norway
ar: النرويج

en: Oman
ar: عمان

en: Pakistan
ar: باكستان

en: Palau
ar: بالاو

en: Panama
ar: بنما

en: Papua New Guinea
ar: بابوا غينيا الجديدة

en: Peru
ar: البيرو

en: Philippines
ar: الفليبين

en: Puerto Rico
ar: بورتو ريكو

en: Qatar
ar: قطر

en: Romania
ar: رومانيا

en: Russia
ar: روسيا

en: Rwanda
ar: رواندا

en: Samoa
ar: ساموا

en: San Marino
ar: سان مارينو

en: Saudi Arabia
ar: المملكة العربية السعودية

en: Senegal
ar: السنغال

en: Seychelles
ar: سيشل

en: Sierra Leone
ar: سيراليون

en: Slovakia
ar: سلوفاكيا

en: Slovenia
ar: سلوفينيا

en: Solomon Islands
ar: جزر سليمان

en: Somalia
ar: الصومال

en: South Africa
ar: جنوب أفريقيا

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ar: جورجيا الجنوبية وجزر ساندويتش الجنوبية

en: Spain
ar: إسبانيا

en: Sri Lanka
ar: سيريلانكا

en: Sudan
ar: السودان

en: Suriname
ar: سورينام

en: Svalbard and Jan Mayen
ar: سفالبارد وجان ماين

en: Sweden
ar: السويد

en: Switzerland
ar: سويسرا

en: Syria
ar: سوريا

en: Taiwan
ar: تايوان

en: Tajikistan
ar: طاجكستان

en: Tanzania
ar: تنزانيا

en: Thailand
ar: تايلاند

en: Togo
ar: توغو

en: Tokelau
ar: توكيلاو

en: Trinidad and Tobago
ar: ترينيداد وتوباغو

en: Tunisia
ar: تونس

en: Turkmenistan
ar: تركمانستان

en: Turks and Caicos Islands
ar: جزر تيركس وكايكوس

en: Tuvalu
ar: توفالو

en: Uganda
ar: أوغندا

en: Ukraine
ar: أوكرانيا

en: United Arab Emirates
ar: الإمارات العربية المتحدة

en: United Kingdom
ar: المملكة المتحدة

en: United States
ar: الولايات المتحدة الأمريكية

en: United States Minor Outlying Islands
ar: الولايات المتحدة الجزر الصغيرة النائية

en: Uruguay
ar: أوروغواي

en: Uzbekistan
ar: أوزبكستان

en: Vanuatu
ar: فانواتو

en: Venezuela
ar: فنزويلا

en: Wallis and Futuna
ar: واليس وفوتونا

en: Yemen
ar: اليمن

en: Zambia
ar: زامبيا

en: Zimbabwe
ar: زيمبابوي

en: Arabic
ar: عربية

en: English
ar: إنجليزية

en: French
ar: فرنسية

en: Italian
ar: إيطالية

en: Spanish
ar: أسبانية

en: Japanese
ar: يابانية

en: Korean
ar: كورية

en: How many content items to display in "day" list.
ar: عدد العناصر التي ستعرض في قائمة "اليوم".

en: Hour
ar: الساعة

en: Number of day's top views to display
ar: عدد أشهر ما عرض اليوم

en: Number of all time views to display
ar: عدد أشهر ما عرض في عمر الموقع

en: Number of most recent views to display
ar: عدد أحدث ما عرض

en: Track
ar: تتبع

en: Aland Islands
ar: جزر ألاند

en: Fiji
ar: فيجية

en: Hong Kong
ar: هونغ كونغ

en: Saint Kitts and Nevis
ar: سانت كيتس ونيفيس

en: Saint Lucia
ar: سانت لوسيا

en: Sao Tome and Principe
ar: ساو تومي وبرينسيبي

en: French Southern Territories
ar: مناطق فرنسا الجنوبية

en: Saint Vincent and the Grenadines
ar: سان فنسنت وغريناديس

en: Vietnam
ar: فيتنام

en: Guernsey
ar: غيرنسي

en: Jersey
ar: جيرسي

en: Apply
ar: تطبيق

en: British Indian Ocean Territory
ar: إقليم المحيط الهندي البريطاني

en: Croatia
ar: كرواتيا

en: Pitcairn
ar: بيتكيرن

en: Western Sahara
ar: الصحراء الغربية

en: Precision
ar: الدقة

en: Pager
ar: دليل الصفحات

en: Bulgarian
ar: بلغارية

en: Croatian
ar: كرواتية

en: Czech
ar: تشيكية

en: Danish
ar: دنماركية

en: Dutch
ar: هولندية

en: Finnish
ar: فنلندية

en: German
ar: ألمانية

en: Hungarian
ar: مجرية

en: Indonesian
ar: إندونيسية

en: Polish
ar: بولندية

en: Romanian
ar: رومانية

en: Russian
ar: روسية

en: Slovak
ar: سلوفاكية

en: Swedish
ar: سويدية

en: Turkish
ar: تركية

en: Number of views
ar: عدد مرات العرض

en: Lithuanian
ar: ليتوانية

en: Route
ar: الطريق

en: Entity type
ar: نوع الكيان

en: Isle of Man
ar: جزيرة مان

en: Montenegro
ar: الجبل الأسود

en: Saint Pierre and Miquelon
ar: سان بيير وميكويلون

en: Serbia
ar: صربيا

en: Afar
ar: أفارية

en: Somali
ar: صومالية

en: Komi
ar: كومية

en: Timor-Leste
ar: تيمور الشرقية

en: Decimal point
ar: نقطة عشرية

en: Hindi
ar: هندية

en: Invalid date format.
ar: صيغة التاريخ غير صحيحة.

en: Total views
ar: مجموع المشاهدات

en: Views today
ar: مشاهدة اليوم

en: Visitors
ar: الزوار

en: Filter criteria
ar: معايير الترشيح

en: Catalan
ar: كتلانية

en: Avestan
ar: أفستانية

en: Afrikaans
ar: أفريكانية

en: Akan
ar: أقانية

en: Amharic
ar: أمهرية

en: Assamese
ar: أسامية

en: Aymara
ar: أيمارية

en: Azerbaijani
ar: أذرية

en: Bashkir
ar: بشكيرية

en: Belarusian
ar: بيلاروسية

en: Bihari
ar: بيهارية

en: Bislama
ar: بيسلامية

en: Bambara
ar: بمبارية

en: Bengali
ar: بنغالية

en: Breton
ar: بريتونية

en: Bosnian
ar: بوسنية

en: Chechen
ar: ششنية

en: Chamorro
ar: شامورية

en: Corsican
ar: كورسية

en: Cree
ar: كيرية

en: Chuvash
ar: تشوفاش

en: Welsh
ar: ولزية

en: Ewe
ar: إيوية

en: Esperanto
ar: أسبيرية

en: Estonian
ar: إستونية

en: Basque
ar: باسكية

en: Irish
ar: إيرلندية

en: Galician
ar: جالية

en: Gujarati
ar: جوجاراتية

en: Manx
ar: كانسية

en: Hausa
ar: هاوسية

en: Hiri Motu
ar: هيري موتية

en: Armenian
ar: أرمنية

en: Herero
ar: هيريرية

en: Interlingua
ar: إنترلينجوة

en: Interlingue
ar: إنترلينجا

en: Igbo
ar: إيغبو

en: Icelandic
ar: إيسلندية

en: Inuktitut
ar: إينوكتيتو

en: Javanese
ar: جافية

en: Georgian
ar: جورجية

en: Kongo
ar: كونجولية

en: Kikuyu
ar: كيكويو

en: Kwanyama
ar: كوانياما

en: Kazakh
ar: كازاخية

en: Kannada
ar: كندية

en: Kanuri
ar: كانورية

en: Kashmiri
ar: كشميرية

en: Kurdish
ar: كردية

en: Cornish
ar: كورنيشية

en: Latin
ar: لاتينية

en: Luxembourgish
ar: لكسمبورجية

en: Lingala
ar: لينغالية

en: Latvian
ar: لاتفية

en: Malagasy
ar: مالاجية

en: Marshallese
ar: مارشالية

en: Macedonian
ar: مقدونية

en: Malayalam
ar: مالايالامية

en: Mongolian
ar: منغولية

en: Malay
ar: مالاية

en: Maltese
ar: مالطية

en: Burmese
ar: بورمية

en: Nepali
ar: نيبالية

en: Ndonga
ar: ندونغا

en: Norwegian Bokmål
ar: نرويجية بوكمال

en: Norwegian Nynorsk
ar: نرويجية نينورسك

en: Chichewa
ar: شيشيوا

en: Occitan
ar: أوسيتانية

en: Oromo
ar: أورومية

en: Oriya
ar: أورية

en: Ossetian
ar: أوسيتانية

en: Pashto
ar: بشتية

en: Quechua
ar: كيشوا

en: Kirundi
ar: كيروندية

en: Kinyarwanda
ar: كينياروندية

en: Sardinian
ar: سردينية

en: Sindhi
ar: سينديهية

en: Northern Sami
ar: سامية شمالية

en: Sango
ar: سنغالية

en: Samoan
ar: ساموية

en: Shona
ar: شونا

en: Albanian
ar: ألبانية

en: Serbian
ar: صربية

en: Swahili
ar: سواحيلية

en: Tamil
ar: تاميلية

en: Telugu
ar: تيلوغية

en: Tajik
ar: طاجيكية

en: Thai
ar: تايلندية

en: Tigrinya
ar: تيغيانية

en: Turkmen
ar: تركمانية

en: Tagalog
ar: تاجالية

en: Tsonga
ar: تسونغا

en: Tatar
ar: تترية

en: Twi
ar: توي

en: Tahitian
ar: تاهيتية

en: Ukrainian
ar: أوكرانية

en: Urdu
ar: أردية

en: Uzbek
ar: أوزبكية

en: Venda
ar: فندية

en: Vietnamese
ar: فيتنامية

en: Wolof
ar: ولوف

en: Xhosa
ar: خوسية

en: Yiddish
ar: يديشية

en: Yoruba
ar: يوروبية

en: Zhuang
ar: زوانجية

en: Zulu
ar: زولووية

en: Popular content
ar: المحتوى المشهور

en: How many content items to display in "all time" list.
ar: عدد العناصر التي ستعرض في قائمة "في عمر الموقع".

en: How many content items to display in "recently viewed" list.
ar: عدد العناصر التي ستعرض في قائمة "المعروض حديثا".

en: Today's:
ar: اليوم:

en: All time:
ar: في عمر الموقع:

en: Last viewed:
ar: آخر ما عرض:

en: View pages that have recently been visited.
ar: اعرض الصفحات التي طلبت مؤخرا.

en: View pages that have been hit frequently.
ar: اعرض الصفحات التي تطلب كثيرا.

en: Show icon
ar: أظهر الأيقونة

en: Upgrade
ar: ترقية

en: Not restricted
ar: غير مقيد

en: The number of visitors who have read the node.
ar: عدد مرات قراءة المشاركة.

en: The number of visitors who have read the node today.
ar: عدد مرات قراءة المشاركة اليوم.

en: Last view
ar: آخر مشاهدة

en: The date on which a visitor last read the node.
ar: تاريخ آخر قراءة للمشاركة.

en: Saint Barthélemy
ar: سانت بارتيليمي

en: Saint Martin (French part)
ar: سانت مارتن (الجزء الفرنسي)

en: All pages except those listed
ar: كل الصفحات باستثناء تلك المدرجة في القائمة

en: Only the listed pages
ar: فقط الصفحات المدرجة في القائمة

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ar: حدد الصفحات باستخدام المسارات الخاصة بها، أدخل مسار واحد في كل سطر. العلامة '*' تحل محل أي سلسلة حرفية. مثلاً %blog لمسار المدونة و %blog-wildcard لأي مدونة شخصية. %front هي الصفحة الرئيسية.

en: Restricted to certain pages
ar: خاضع لبعض الصفحات

en: View content hits
ar: عرض طلبات المحتوى

en: Kyrgyz
ar: قرقيزية

en: Māori
ar: ماورية

en: Curaçao
ar: كوراساو

en: Réunion
ar: ريونيون

en: Entity types
ar: أنواع الكيانات

en: Uyghur
ar: الأغورية

en: Plural variants
ar: بدائل الجمع

en: Czechia
ar: التشيك

en: North Macedonia
ar: مقدونيا الشمالية

en: Eswatini
ar: إسواتيني
