Visitors (Web Analytics) (3.0.0-alpha2) - en to fa translation catalogue (450 entries)

en: Pages
fa: صفحه‌ها

en: Prefix
fa: پیشوند

en: Suffix
fa: پسوند

en: Language
fa: زبان

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Enabled
fa: فعال

en: Hourly
fa: ساعتی

en: Daily
fa: روزانه

en: Weekly
fa: هفتگی

en: Country
fa: کشور

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Label
fa: برچسب

en: Save
fa: ذخیره

en: Sunday
fa: یک‌شنبه

en: Monday
fa: دوشنبه

en: Tuesday
fa: سه‌شنبه

en: Wednesday
fa: چهارشنبه

en: Thursday
fa: پنج‌شنبه

en: Friday
fa: جمعه

en: Saturday
fa: شنبه

en: Path
fa: مسیر

en: Region
fa: ناحیه

en: Display
fa: نمایش

en: never
fa: هرگز

en: 1 hour
fa: ۱ ساعت

en: Total
fa: مجموع

en: Unknown
fa: نامشخص

en: Paths
fa: مسیرها

en: User
fa: کاربر

en: Created
fa: ایجاد شده

en: Year
fa: سال

en: Not found
fa: پیدا نشد

en: Never
fa: هیچوقت

en: To
fa: به

en: From
fa: از

en: Visibility
fa: وضعیت نمایش

en: Roles
fa: نقش‌ها

en: Count
fa: شمارش

en: Performance
fa: کارایی

en: 1 day
fa: ۱ روز

en: 1 year
fa: یک سال

en: Month
fa: ماه

en: Egypt
fa: مصر

en: Namibia
fa: نامیبیا

en: Israel
fa: اسرائیل

en: Iran
fa: ایران

en: New Zealand
fa: نیوزیلند

en: Tonga
fa: تونگا

en: Cuba
fa: کوبا

en: Brazil
fa: برزیل

en: Chile
fa: شیلی

en: Paraguay
fa: پاراگوئه

en: Jamaica
fa: جامائیکا

en: Japan
fa: ژاپن

en: Libya
fa: لیبی

en: Navajo
fa: ناواجو

en: Poland
fa: لهستان

en: Portugal
fa: پرتغال

en: Singapore
fa: سنگاپور

en: Turkey
fa: ترکیه

en: Day
fa: روز

en: January
fa: ژانویه

en: February
fa: فوریه

en: March
fa: مارس

en: April
fa: آوریل

en: May
fa: می

en: June
fa: ژوئن

en: July
fa: ژوئیه

en: August
fa: اوت

en: September
fa: سپتامبر

en: October
fa: اکتبر

en: November
fa: نوامبر

en: December
fa: دسامبر

en: Role
fa: نقش

en: Users
fa: کاربران

en: Recent hits
fa: جدیدترین بازدیدها

en: City
fa: شهر

en: Germany
fa: آلمان

en: Full
fa: کامل

en: Afghanistan
fa: افغانستان

en: Albania
fa: آلبانی

en: Algeria
fa: الجزایر

en: American Samoa
fa: ساموآی آمریکا

en: Andorra
fa: آندروا

en: Angola
fa: آنگولا

en: Anguilla
fa: آنگولا

en: Antarctica
fa: جنوب‌گان

en: Antigua and Barbuda
fa: آنتیگوا و باربودا

en: Argentina
fa: آرژانتین

en: Armenia
fa: ارمنستان

en: Aruba
fa: آروبا

en: Australia
fa: استرالیا

en: Austria
fa: اتریش

en: Azerbaijan
fa: آذربایجان

en: Bahamas
fa: باهاما

en: Bahrain
fa: بحرین

en: Bangladesh
fa: بنگلادش

en: Barbados
fa: باربادوس

en: Belarus
fa: بلاروس

en: Belgium
fa: بلژیک

en: Belize
fa: بلیز

en: Benin
fa: بنین

en: Bermuda
fa: برمودا

en: Bhutan
fa: بوتان

en: Bolivia
fa: بولیوی

en: Bosnia and Herzegovina
fa: بوسنی و هرزگوین

en: Botswana
fa: بوتسوانا

en: Bouvet Island
fa: جزیره بووه

en: Bulgaria
fa: بلغارستان

en: Burkina Faso
fa: بورکینا فاسو

en: Burundi
fa: بوروندی

en: Cambodia
fa: کامبوج

en: Cameroon
fa: کامرون

en: Canada
fa: کانادا

en: Cayman Islands
fa: جزایر کیمن

en: Central African Republic
fa: جمهوری آفریقای مرکزی

en: Chad
fa: چاد

en: China
fa: چین

en: Christmas Island
fa: جزیره کریسمس

en: Cocos (Keeling) Islands
fa: جزایر کوکوس

en: Colombia
fa: کلمبیا

en: Comoros
fa: کومور

en: Congo
fa: کنگو

en: Cook Islands
fa: جزایر کوک

en: Costa Rica
fa: کاستاریکا

en: Cyprus
fa: قبرس

en: Denmark
fa: دانمارک

en: Djibouti
fa: جیبوتی

en: Dominica
fa: دومینیکا

en: Dominican Republic
fa: جمهوری دومینیکن

en: Ecuador
fa: اکوادور

en: El Salvador
fa: السالوادور

en: Equatorial Guinea
fa: گینه استوایی

en: Eritrea
fa: اریتره

en: Estonia
fa: استونی

en: Ethiopia
fa: استونیایی

en: Faroe Islands
fa: جزایر فارو

en: Finland
fa: فنلاند

en: France
fa: فرانسه

en: French Guiana
fa: گویان فرانسه

en: French Polynesia
fa: پلینزی فرانسه

en: Gabon
fa: گابن

en: Gambia
fa: گامبیا

en: Georgia
fa: گرجستان

en: Ghana
fa: غنا

en: Gibraltar
fa: جبل الطارق

en: Greece
fa: یونان

en: Greenland
fa: گرینلند

en: Grenada
fa: گرنادا

en: Guadeloupe
fa: جزیره گوادلوپ

en: Guam
fa: گوام

en: Guatemala
fa: گواتمالا

en: Guinea
fa: گینه

en: Guinea-Bissau
fa: گینه بیسائو

en: Guyana
fa: گویان

en: Haiti
fa: هائیتی

en: Heard Island and McDonald Islands
fa: جزیره هرد و جزایر مک دونالد

en: Honduras
fa: هندوراس

en: Hungary
fa: مجارستان

en: Iceland
fa: ایسلند

en: India
fa: هندوستان

en: Indonesia
fa: اندونزی

en: Iraq
fa: عراق

en: Ireland
fa: ایرلند

en: Italy
fa: ایتالیا

en: Jordan
fa: اردن

en: Kazakhstan
fa: قزاقستان

en: Kiribati
fa: کیریباتی

en: Kuwait
fa: کویت

en: Kyrgyzstan
fa: قرقیزستان

en: Latvia
fa: لتونی

en: Lebanon
fa: لبنان

en: Lesotho
fa: لسوتو

en: Liberia
fa: لیبریا

en: Liechtenstein
fa: لیختن اشتاین

en: Lithuania
fa: لیتوانی

en: Luxembourg
fa: لوکزامبورگ

en: Madagascar
fa: ماداگاسکار

en: Malawi
fa: مالاوی

en: Malaysia
fa: مالزی

en: Maldives
fa: مالدیو

en: Mali
fa: مالی

en: Malta
fa: جزیره مالت

en: Marshall Islands
fa: جزایر مارشال

en: Martinique
fa: مارتینیک

en: Mauritania
fa: موریتانی

en: Mauritius
fa: موریس

en: Mayotte
fa: مایوت

en: Mexico
fa: مکزیک

en: Monaco
fa: موناکو

en: Mongolia
fa: مغولستان

en: Montserrat
fa: مونتسرات

en: Morocco
fa: مراکش

en: Mozambique
fa: موزامبیک

en: Myanmar
fa: میانمار

en: Nauru
fa: نائورو

en: Nepal
fa: نپال

en: Netherlands
fa: هلند

en: New Caledonia
fa: کالدونیای جدید

en: Nicaragua
fa: نیکاراگوئه

en: Niger
fa: نیجر

en: Nigeria
fa: نیجریه

en: Niue
fa: نیوئه

en: Norfolk Island
fa: جزیره نورفولک

en: Northern Mariana Islands
fa: جزایر ماریانای شمالی

en: Norway
fa: نروژ

en: Oman
fa: عمان

en: Pakistan
fa: پاکستان

en: Palau
fa: پالائو

en: Panama
fa: پاناما

en: Papua New Guinea
fa: گینه جدید پاپوآ

en: Peru
fa: پرو

en: Philippines
fa: فیلیپین

en: Puerto Rico
fa: پورتوریکو

en: Qatar
fa: قطر

en: Romania
fa: رومانی

en: Russia
fa: روسیه

en: Rwanda
fa: روآندا

en: Samoa
fa: ساموآ

en: San Marino
fa: سن مارینو

en: Saudi Arabia
fa: عربستان سعودی

en: Senegal
fa: سنگال

en: Seychelles
fa: سیشل

en: Sierra Leone
fa: سیرالئون

en: Slovakia
fa: اسلواکی

en: Slovenia
fa: اسلوونی

en: Solomon Islands
fa: جزایر سلیمان

en: Somalia
fa: سومالی

en: South Africa
fa: آفریقای جنوبی

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
fa: جورجیای جنوبی و جزایر ساندویچ جنوبی

en: Spain
fa: اسپانیا

en: Sri Lanka
fa: سری‌لانکا

en: Sudan
fa: سودان

en: Suriname
fa: سورینام

en: Svalbard and Jan Mayen
fa: سوالبارد و یان ماین

en: Sweden
fa: سوئد

en: Switzerland
fa: سوئیس

en: Syria
fa: سوریه

en: Taiwan
fa: تایوان

en: Tajikistan
fa: تاجیکستان

en: Tanzania
fa: تانزانیا

en: Thailand
fa: تایلند

en: Togo
fa: توگو

en: Tokelau
fa: توکلائو

en: Trinidad and Tobago
fa: ترینیداد و توباگو

en: Tunisia
fa: تونس

en: Turkmenistan
fa: ترکمنستان

en: Turks and Caicos Islands
fa: جزایر تورکس و کایکوس

en: Tuvalu
fa: تووالو

en: Uganda
fa: اوگاندا

en: Ukraine
fa: اوکراین

en: United Arab Emirates
fa: امارات متحده عربی

en: United Kingdom
fa: بریتانیا

en: United States
fa: ایالات متحده آمریکا

en: United States Minor Outlying Islands
fa: جزایر کوچک حاشیه ایالات متحده

en: Uruguay
fa: اروگوئه

en: Uzbekistan
fa: ازبکستان

en: Vanuatu
fa: وانواتو

en: Venezuela
fa: ونزوئلا

en: Wallis and Futuna
fa: والیس و فوتونا

en: Yemen
fa: یمن

en: Zambia
fa: زامبیا

en: Zimbabwe
fa: زیمبابوه

en: Arabic
fa: عربی

en: English
fa: انگلیسی

en: French
fa: فرانسوی

en: Italian
fa: ایتالیایی

en: Spanish
fa: اسپانیایی

en: Japanese
fa: ژاپنی

en: Korean
fa: کره‌ای

en: How many content items to display in "day" list.
fa: تعداد اقلام محتوا برای نمایش در فهرست «روز».

en: Period
fa: دوره

en: Hour
fa: ساعت

en: Number of day's top views to display
fa: تعداد روزهای بهترین مشاهدات برای نمایش

en: Number of all time views to display
fa: تعداد کل زمان مشاهدات برای نمایش

en: Number of most recent views to display
fa: تعداد جدیدترین مشاهده‌ها برای نمایش

en: Track
fa: پیگیری

en: Aland Islands
fa: جزایر آلند

en: Fiji
fa: فیجی

en: Hong Kong
fa: هنگ کنگ

en: Saint Kitts and Nevis
fa: سنت کیتس و نویس

en: Saint Lucia
fa: سنت لوسیا

en: Sao Tome and Principe
fa: سائو تومه و پرنسیپ

en: French Southern Territories
fa: مناطق جنوبی فرانسوی

en: Saint Vincent and the Grenadines
fa: سنت وینسنت و گرنادین

en: Vietnam
fa: ویتنام

en: Guernsey
fa: گرنزی

en: Jersey
fa: جرزی

en: Apply
fa: تایید

en: British Indian Ocean Territory
fa: قلمرو بریتانیا در اقیانوس هند

en: Croatia
fa: کرواسی

en: Korea, Republic of
fa: حمهوری کره

en: Moldova, Republic of
fa: جمهوری مولداوی

en: Pitcairn
fa: پیتکارین

en: Western Sahara
fa: صحرای غربی

en: Precision
fa: دقت

en: 1 week
fa: ۱ هفته

en: Miscellaneous
fa: متفرقه

en: Pager
fa: صفحه‌بند

en: Bulgarian
fa: بلغاری

en: Croatian
fa: کرواتی

en: Czech
fa: چک

en: Danish
fa: دانمارکی

en: Dutch
fa: هلندی

en: Finnish
fa: فنلاندی

en: German
fa: آلمانی

en: Hungarian
fa: مجارستانی

en: Indonesian
fa: اندونزیایی

en: Norwegian
fa: نروژی

en: Polish
fa: لهستانی

en: Portuguese
fa: پرتغالی

en: Romanian
fa: رومانیایی

en: Russian
fa: روسی

en: Slovak
fa: اسلواکیایی

en: Swedish
fa: سوئدی

en: Turkish
fa: ترکی

en: Number of views
fa: تعداد مشاهده‌ها

en: Lithuanian
fa: لیتوانیایی

en: Route
fa: مسیر

en: Entity type
fa: نوع عنصر

en: Analytics
fa: تحلیل‌ها

en: Isle of Man
fa: جزیره من

en: Montenegro
fa: مونته‌نگرو

en: Saint Pierre and Miquelon
fa: سنت پیر و میکلون

en: Serbia
fa: صربستان

en: Somali
fa: سومالیایی

en: Timor-Leste
fa: تیمور شرقی

en: Decimal point
fa: ممیز دهدهی

en: 2 weeks
fa: 2 هفته

en: Users are tracked by default, but you are able to opt out.
fa: در حالت پیش‌فرض، ردپای کاربران ثبت می‌گردد. اما شما می‌توانید این کار را متوقف نمایید.

en: Enable user tracking
fa: فعال کردن ردیابی کاربر

en: Hindi
fa: هندی

en: Value type
fa: نوع مقدار

en: Invalid date format.
fa: قالب تاریخ نامعتبر

en: Total views
fa: کل بازدیدها

en: Views today
fa: مشاهدات امروز

en: Visitors
fa: بازدیدکنندگان

en: Filter criteria
fa: معیار فیلتر

en: Catalan
fa: کاتالان

en: Avestan
fa: اوستایی

en: Afrikaans
fa: آفریقایی

en: Akan
fa: آکان

en: Amharic
fa: امهری

en: Assamese
fa: آسامی

en: Aymara
fa: اِیمارا

en: Azerbaijani
fa: آذربایجانی

en: Bashkir
fa: باشقیری

en: Belarusian
fa: بلاروسی

en: Bihari
fa: بیهاری

en: Bislama
fa: بیسلاما

en: Bambara
fa: بامبارایی

en: Bengali
fa: بنگالی

en: Breton
fa: برتون

en: Bosnian
fa: بوسنیایی

en: Chechen
fa: چچنی

en: Chamorro
fa: چامارویی

en: Corsican
fa: کرسی

en: Cree
fa: کری

en: Chuvash
fa: چوواشی

en: Welsh
fa: ولزی

en: Esperanto
fa: اسپرانتو

en: Estonian
fa: استونیایی

en: Irish
fa: ایرلندی

en: Galician
fa: گالیسی

en: Gujarati
fa: گجراتی

en: Manx
fa: مانکس

en: Hausa
fa: هوسا

en: Armenian
fa: ارمنی

en: Icelandic
fa: ایسلندی

en: Javanese
fa: جاوه‌ای

en: Georgian
fa: گرجی

en: Kikuyu
fa: کیکویو

en: Kazakh
fa: قزاقی

en: Kannada
fa: کانارا

en: Kanuri
fa: کنوری

en: Kashmiri
fa: کشمیری

en: Kurdish
fa: کردی

en: Cornish
fa: کورنی

en: Latin
fa: لاتین

en: Luxembourgish
fa: لوکزامبورگی

en: Lingala
fa: لینگالایی

en: Latvian
fa: لتونیایی

en: Malagasy
fa: ماداگاسکاری

en: Marshallese
fa: مارشالی

en: Macedonian
fa: مقدونی

en: Malayalam
fa: مالایالم

en: Mongolian
fa: مغولی

en: Malay
fa: مالایی

en: Maltese
fa: مالتی

en: Burmese
fa: برمه‌ای

en: Nepali
fa: نپالی

en: Norwegian Bokmål
fa: نروژی بوکمال

en: Norwegian Nynorsk
fa: نروژی نو

en: Ossetian
fa: آسی

en: Pashto
fa: پشتو

en: Sardinian
fa: ساردنیایی

en: Sindhi
fa: سیندی

en: Northern Sami
fa: سامی شمالی

en: Albanian
fa: آلبانیایی

en: Serbian
fa: صربی

en: Swahili
fa: سواحیلی

en: Tamil
fa: تامیل

en: Telugu
fa: تلوگو

en: Tajik
fa: تاجیکی

en: Thai
fa: تایلندی

en: Tigrinya
fa: تیگرینیا

en: Turkmen
fa: ترکمنی

en: Tagalog
fa: تاگالوگ

en: Tsonga
fa: شنگانی

en: Tatar
fa: تاتاری

en: Ukrainian
fa: اوکراینی

en: Urdu
fa: اردو

en: Uzbek
fa: ازبکی

en: Venda
fa: وندا

en: Vietnamese
fa: ویتنامی

en: Wolof
fa: ولوف

en: Xhosa
fa: خوسایی

en: Zhuang
fa: ژوانگ

en: Zulu
fa: زولو

en: Popular content
fa: محتوای محبوب

en: How many content items to display in "all time" list.
fa: تعداد محتوا برای نمایش در لیست «همیشه».

en: How many content items to display in "recently viewed" list.
fa: جه تعداد اقلام در «مشاهدات اخیر» نمایش داده شود.

en: Today's:
fa: امروز:

en: All time:
fa: همیشه:

en: Last viewed:
fa: آخرین مشاهده:

en: View pages that have recently been visited.
fa: صفحه‌های که اخیرا دیده شده‌اند را ببینید.

en: View pages that have been hit frequently.
fa: صفحه‌های که زیاد بازدید می‌شوند را مشاهده کنید.

en: Visitors settings
fa: تنظیمات بازدیدکنندگان

en: Configure visitors settings.
fa: پیکربندی تنظیمات بازدیدکنندگان.

en: Not restricted
fa: محدود نشده

en: The number of visitors who have read the node.
fa: تعداد بازدیدکنندگانی که محتوا را خوانده‌اند.

en: The number of visitors who have read the node today.
fa: تعداد بازدیدکنندگانی که امروز محتوا را خوانده‌اند.

en: Last view
fa: آخرین مشاهده

en: The date on which a visitor last read the node.
fa: تاریخی که یک بازدیدکننده آخرین بار محتوا را خوانده است.

en: Saint Barthélemy
fa: سن بارتلمی

en: Saint Martin (French part)
fa: سنت مارتین (بخش فرانسوی)

en: All pages except those listed
fa: همه صفحه‌ها به جز صفحه‌های لیست شده.

en: Only the listed pages
fa: تنها در صفحه‌های لیست شده.

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
fa: صفحه‌ها را با استفاده از مسیر آنها به ازای هر خط یک  مسیر را مشخص کنید. حرف '*' کاراکتر عام است. به عنوان مثال از: %blog برای صفحه‌ها وبلاگ، از %blog-wildcard برای صفحه‌ها وبلاگ شخصی و از %front برای صفحه اول سایت استفاده کنید.

en: Restricted to certain pages
fa: محدود یه صفحه‌های خاص

en: View content hits
fa: مشاهده تعداد بازدیدهای محتوا

en: Transfer
fa: انتقال

en: Dzongkha
fa: دزونگخا

en: Khmer
fa: خمر

en: Māori
fa: مائوری

en: Contextual filters
fa: فیلترهای زمینه‌ای

en: Thousands marker
fa: نشانگر هزارگان

en: Curaçao
fa: کوراسائو

en: Uyghur
fa: اویغوری

en: Plural variants
fa: انواع جمع
