Visitors (Web Analytics) (3.0.0-alpha3) - en to gl translation catalogue (353 entries)

en: Pages
gl: Páxinas

en: Prefix
gl: Prefixo

en: Suffix
gl: Sufixo

en: Language
gl: Idioma

en: Disabled
gl: Desactivado

en: Enabled
gl: Activado

en: Social networks
gl: Redes sociais

en: Daily
gl: Diariamente

en: Weekly
gl: Semanalmente

en: Country
gl: País

en: Settings
gl: Axustes

en: Label
gl: Etiqueta

en: Save
gl: Gardar

en: Sunday
gl: Domingo

en: Monday
gl: Luns

en: Tuesday
gl: Martes

en: Wednesday
gl: Mércores

en: Thursday
gl: Xoves

en: Friday
gl: Venres

en: Saturday
gl: Sábado

en: Path
gl: Ruta

en: Region
gl: Área

en: Display
gl: Visualización

en: never
gl: nunca

en: 1 hour
gl: 1 hora

en: Unknown
gl: Descoñecido

en: Paths
gl: Rutas

en: User
gl: Usuario/a

en: Created
gl: Creado

en: Year
gl: Ano

en: Not found
gl: Non atopada

en: Never
gl: Nunca

en: To
gl: Para

en: From
gl: De

en: Visibility
gl: Visibilidade

en: Hostname
gl: Nome do equipo anfitrión

en: Count
gl: Contar

en: Performance
gl: Rendemento

en: 1 day
gl: 1 día

en: Range
gl: Rango

en: Month
gl: Mes

en: Egypt
gl: Exipto

en: Iran
gl: Irán

en: New Zealand
gl: Nova Zelanda

en: Tonga
gl: Tongués

en: Brazil
gl: Brasil

en: Paraguay
gl: Paraguai

en: Jamaica
gl: Xamaica

en: Japan
gl: Xapón

en: Libya
gl: Libia

en: Navajo
gl: Navaxo

en: Poland
gl: Polonia

en: Singapore
gl: Singapur

en: Turkey
gl: Turquía

en: Week
gl: Semana

en: Day
gl: Día

en: January
gl: Xaneiro

en: February
gl: Febreiro

en: March
gl: Marzo

en: April
gl: Abril

en: May
gl: Mai

en: June
gl: Xuño

en: July
gl: Xullo

en: August
gl: Agosto

en: September
gl: Setembro

en: October
gl: Outubro

en: November
gl: Novembro

en: December
gl: Decembro

en: Role
gl: Rol

en: Users
gl: Usuarios

en: Recent hits
gl: Visitas recentes

en: Germany
gl: Alemaña

en: Full
gl: Completo

en: Afghanistan
gl: Afganistán

en: Algeria
gl: Argelia

en: American Samoa
gl: Samoa americana

en: Antarctica
gl: Antártida

en: Antigua and Barbuda
gl: Antiga e Barbuda

en: Azerbaijan
gl: Acerbaixán

en: Bahrain
gl: Bahrein

en: Belarus
gl: Bielorrusia

en: Belgium
gl: Bélxica

en: Belize
gl: Belice

en: Bhutan
gl: Bután

en: Bosnia and Herzegovina
gl: Bosnia e Herzegovina

en: Bouvet Island
gl: Illa Bouvet

en: Cambodia
gl: Camboxa

en: Cameroon
gl: Camerún

en: Canada
gl: Canadá

en: Cayman Islands
gl: Illas Caimán

en: Central African Republic
gl: República Centroafricana

en: Christmas Island
gl: Illa de Nadal

en: Cocos (Keeling) Islands
gl: Illas Cocos (Keeling)

en: Comoros
gl: Comores

en: Cook Islands
gl: Illas Cook

en: Cyprus
gl: Chipre

en: Denmark
gl: Dinamarca

en: Djibouti
gl: Xibutí

en: Dominican Republic
gl: República Dominicana

en: Equatorial Guinea
gl: Guinea Ecuatorial

en: Ethiopia
gl: Etiopía

en: Faroe Islands
gl: Illas Feroe

en: Finland
gl: Finlandia

en: France
gl: Francia

en: French Guiana
gl: Güiana Francesa

en: French Polynesia
gl: Polinesia Francesa

en: Gabon
gl: Gabón

en: Greece
gl: Grecia

en: Greenland
gl: Groenlandia

en: Grenada
gl: Granada

en: Guadeloupe
gl: Guadalupe

en: Guyana
gl: Güiana

en: Haiti
gl: Haití

en: Heard Island and McDonald Islands
gl: Illas Heard e McDonald

en: Hungary
gl: Hungría

en: Iceland
gl: Islandia

en: Iraq
gl: Irak

en: Ireland
gl: Irlanda

en: Italy
gl: Italia

en: Jordan
gl: Jordania

en: Kazakhstan
gl: Casaquistán

en: Kiribati
gl: Quiribati

en: Kyrgyzstan
gl: Kirguizistán

en: Latvia
gl: Letonia

en: Lebanon
gl: Líbano

en: Lesotho
gl: Lesoto

en: Lithuania
gl: Lituania

en: Luxembourg
gl: Luxemburgo

en: Malawi
gl: Malaui

en: Malaysia
gl: Malaisia

en: Maldives
gl: Maldivas

en: Marshall Islands
gl: Illas Marshall

en: Mauritius
gl: Mauricio

en: Mexico
gl: México

en: Monaco
gl: Mónaco

en: Morocco
gl: Marrocos

en: Myanmar
gl: Birmania

en: Nauru
gl: Nauruano

en: Netherlands
gl: Holanda

en: New Caledonia
gl: Nova Caledonia

en: Norfolk Island
gl: Illa Norfolk

en: Northern Mariana Islands
gl: Illas Marianas do Norte

en: Norway
gl: Noruega

en: Panama
gl: Panamá

en: Papua New Guinea
gl: Papúa Nova Guinea

en: Peru
gl: Perú

en: Philippines
gl: Filipinas

en: Puerto Rico
gl: Porto Rico

en: Romania
gl: Romanía

en: Russia
gl: Rusia

en: Rwanda
gl: Ruanda

en: Saudi Arabia
gl: Arabia Saudita

en: Seychelles
gl: Seixeles

en: Sierra Leone
gl: Serra Leoa

en: Slovakia
gl: Eslovaquia

en: Slovenia
gl: Eslovenia

en: Solomon Islands
gl: Illas Salomón

en: South Africa
gl: África do Sur

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
gl: Xeorxia do Sur e Illas Sandwich do Sur

en: Spain
gl: España

en: Sudan
gl: Sudán

en: Suriname
gl: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
gl: Svalbard e Jan Mayen

en: Sweden
gl: Suecia

en: Switzerland
gl: Suíza

en: Syria
gl: Siria

en: Taiwan
gl: Taiwán

en: Tajikistan
gl: Taxiquistán

en: Thailand
gl: Tailandia

en: Trinidad and Tobago
gl: Trindade e Tobago

en: Turkmenistan
gl: Turcomenistán

en: Turks and Caicos Islands
gl: Illas Turcas e Caicos

en: Ukraine
gl: Ucraína

en: United Arab Emirates
gl: Emiratos Árabes Unidos

en: United Kingdom
gl: Reino Unido

en: United States
gl: Estados Unidos

en: United States Minor Outlying Islands
gl: Illas Ultramarinas de Estados Unidos

en: Uruguay
gl: Uruguai

en: Uzbekistan
gl: Usbequistán

en: Wallis and Futuna
gl: Wallis e Futuna

en: Yemen
gl: Iemen

en: Zimbabwe
gl: Zimbabue

en: Arabic
gl: Árabe

en: English
gl: Inglés

en: French
gl: Francés

en: Italian
gl: Italiano

en: Spanish
gl: Español

en: Japanese
gl: Xaponés

en: Korean
gl: Coreano

en: How many content items to display in "day" list.
gl: Cantos elementos de contido que se mostrarán na lista "día".

en: Period
gl: Periodo

en: Hour
gl: Hora

en: Number of day's top views to display
gl: Número máximo de visitas do día para mostrar

en: Number of all time views to display
gl: Número de visitas totais a mostrar

en: Number of most recent views to display
gl: Número de vistas máis recentes a amosar

en: Track
gl: Seguimento

en: Aland Islands
gl: Illas Aland

en: Fiji
gl: Fixi

en: Saint Kitts and Nevis
gl: San Cristovo e Nevis

en: Saint Lucia
gl: Santa Lucía

en: Sao Tome and Principe
gl: San Tomé e Príncipe

en: French Southern Territories
gl: Territorios Franceses do Sur

en: Saint Vincent and the Grenadines
gl: San Vicente e Granadinas

en: Jersey
gl: Xersei

en: Apply
gl: Aplicar

en: British Indian Ocean Territory
gl: Territorio Británico do Océano Índico

en: Croatia
gl: Croacia

en: Western Sahara
gl: Sáhara Occidental

en: Day of Month
gl: Día do mes

en: Day of Week
gl: Día da semana

en: Precision
gl: Precisión

en: 1 week
gl: 1 semana

en: Search engines
gl: Motores de busca

en: Server
gl: Servidor

en: 12 hours
gl: 12 horas

en: Miscellaneous
gl: Miscelánea

en: Pager
gl: Paxinador

en: Bulgarian
gl: Búlgaro

en: Croatian
gl: Croata

en: Czech
gl: Checoslovaco

en: Danish
gl: Dinamarqués

en: Dutch
gl: Holandés

en: Finnish
gl: Finés

en: German
gl: Alemán

en: Hungarian
gl: Húngaro

en: Indonesian
gl: Indonesio

en: Norwegian
gl: Noruegués

en: Polish
gl: Polaco

en: Portuguese
gl: Portugués

en: Romanian
gl: Romanés

en: Russian
gl: Ruso

en: Slovak
gl: Eslovaco

en: Swedish
gl: Sueco

en: Turkish
gl: Turco

en: Number of views
gl: Número de lecturas

en: Lithuanian
gl: Lituano

en: Route
gl: Ruta

en: Entity type
gl: Tipo de entidade

en: Isle of Man
gl: Illa de Man

en: Saint Pierre and Miquelon
gl: San Pedro e Miguelón

en: Afar
gl: Afarense

en: Somali
gl: Somalí

en: Komi
gl: Cómico

en: Decimal point
gl: Coma decimal

en: 2 weeks
gl: 2 semanas

en: Locations
gl: Ubicacións

en: Hindi
gl: Hindú

en: Round
gl: Redondear

en: Value type
gl: Tipo de valor

en: Invalid date format.
gl: Formato de data non válido

en: Total views
gl: Número de vistas

en: The total number of times the node has been viewed.
gl: O número de veces que o nodo foi visto.

en: Views today
gl: Vistas hoxe

en: The total number of times the node has been viewed today.
gl: O número de veces que o nodo foi visto hoxe.

en: Visitors
gl: Visitantes

en: Filter criteria
gl: Criterios de filtrado

en: Catalan
gl: Catalán

en: Amharic
gl: Amárico

en: Assamese
gl: Asamés

en: Aymara
gl: Aimara

en: Azerbaijani
gl: Azerbaianés

en: Bashkir
gl: Bashkirés

en: Belarusian
gl: Bielorruso

en: Bihari
gl: Biharí

en: Bengali
gl: Bengalí

en: Breton
gl: Bretón

en: Bosnian
gl: Bosnio

en: Chechen
gl: Checheno

en: Corsican
gl: Corso

en: Welsh
gl: Galés

en: Estonian
gl: Estonio

en: Basque
gl: Vasco

en: Irish
gl: Irlandés

en: Galician
gl: Galego

en: Gujarati
gl: Guxaratí

en: Armenian
gl: Armenio

en: Icelandic
gl: Islandés

en: Javanese
gl: Xavanés

en: Georgian
gl: Xeorxiano

en: Kazakh
gl: Kazaxio

en: Kannada
gl: Kanada

en: Kashmiri
gl: Cachemirés

en: Kurdish
gl: Curdo

en: Cornish
gl: Córnico

en: Latin
gl: Latín

en: Luxembourgish
gl: Luxemburgués

en: Latvian
gl: Letón

en: Malagasy
gl: Malgache

en: Marshallese
gl: Marsellés

en: Macedonian
gl: Macedonio

en: Mongolian
gl: Mongol

en: Malay
gl: Malayo

en: Maltese
gl: Maltés

en: Burmese
gl: Birmano

en: Nepali
gl: Nepalés

en: Norwegian Bokmål
gl: Noruego Bokmål

en: Norwegian Nynorsk
gl: Noruego Nynorsk

en: Occitan
gl: Occitano

en: Oriya
gl: Orillés

en: Ossetian
gl: Oseto

en: Kinyarwanda
gl: Kiniarwanda

en: Sardinian
gl: Sardo

en: Sindhi
gl: Sindino

en: Northern Sami
gl: Sami (norte)

en: Samoan
gl: Samoano

en: Shona
gl: Sonés

en: Albanian
gl: Albanés

en: Serbian
gl: Serbio

en: Swahili
gl: Suaxili

en: Telugu
gl: Telugo

en: Tajik
gl: Taxiko

en: Thai
gl: Tailandés

en: Tigrinya
gl: Tigriñés

en: Turkmen
gl: Turcomano

en: Tagalog
gl: Tagalés

en: Tatar
gl: Tártaro

en: Twi
gl: Tui

en: Tahitian
gl: Tahitiano

en: Ukrainian
gl: Ucraniano

en: Uzbek
gl: Uzbequés

en: Vietnamese
gl: Vietnamita

en: Wolof
gl: Uolof

en: Yiddish
gl: Xidish

en: Yoruba
gl: Ioruba

en: Zulu
gl: Zulú

en: Popular content
gl: Contido popular

en: How many content items to display in "all time" list.
gl: Cántos elementos de contido amosar na lista "sempre".

en: How many content items to display in "recently viewed" list.
gl: Cantos elementos de contido se mostrarán na lista de «Visitadas recentemente».

en: Today's:
gl: Hoxe:

en: All time:
gl: Sempre:

en: Last viewed:
gl: Vistos recentemente:

en: View pages that have recently been visited.
gl: Ver as páxinas recentemente visitadas.

en: View pages that have been hit frequently.
gl: Ver as páxinas frecuentemente visitadas.

en: Not restricted
gl: Sen restricción

en: The number of visitors who have read the node.
gl: A cantidade de visitantes que leron o nodo.

en: The number of visitors who have read the node today.
gl: A cantidade de visitantes que leron o nodo hoxe.

en: Last view
gl: Última visita

en: The date on which a visitor last read the node.
gl: A data na que un visitante accedeu por última vez o nodo.

en: Saint Barthélemy
gl: San Bartolomé

en: Saint Martin (French part)
gl: San Martiño (parte francesa)

en: All pages except those listed
gl: Todas as páxinas excepto as que se enumeran

en: Only the listed pages
gl: Só as páxinas enumeradas

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
gl: Especificar páxinas usando a súas rutas. Escriba unha ruta por liña. O carácter '*' úsase como comodín. Exemplos de rutas son %blog para a páxina de blog e %blog-wildcard  para cada blog persoal. %front é a páxina principal.

en: Restricted to certain pages
gl: Restrinxida a determinadas páxinas

en: View content hits
gl: Ver accesos o contenido

en: Kyrgyz
gl: Kirguís

en: Māori
gl: Maori

en: Format plural
gl: Formatear plural

en: Contextual filters
gl: Filtros contextuais

en: Thousands marker
gl: Separador de miles

en: Uyghur
gl: Uigur

en: South Sudan
gl: Sudán do Sur

en: Plural variants
gl: Variantes do plural
