Visitors (8.x-2.15) - en to ja translation catalogue (93 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Pages
ja: ページ

en: Operations
ja: 操作

en: Comments
ja: コメント

en: Date
ja: 日付

en: Country
ja: 国

en: Save
ja: 保存

en: Default
ja: デフォルト

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Monday
ja: 月曜日

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Friday
ja: 金曜日

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Path
ja: パス

en: Region
ja: リージョン

en: Advanced settings
ja: 高度な設定

en: #
ja: No.

en: User
ja: ユーザー

en: Year
ja: 年

en: Host
ja: ホスト

en: Never
ja: なし

en: To
ja: 宛先

en: From
ja: 送信元

en: Visibility
ja: 閲覧の制限

en: Roles
ja: 役割

en: Count
ja: カウント

en: Nodes
ja: ノード

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: 1 day
ja: 1日

en: Month
ja: 月

en: Details
ja: 詳細

en: Day
ja: 日

en: Role
ja: 役割

en: Users
ja: ユーザー

en: Top pages
ja: ページアクセスの上位

en: Recent hits
ja: 最近のアクセス

en: City
ja: 市区町村

en: Latitude
ja: 緯度

en: Longitude
ja: 経度

en: Messages
ja: メッセージ

en: Countries
ja: 国

en: Hour
ja: 時

en: Hours
ja: 時

en: Track
ja: 履歴

en: details
ja: 詳細

en: Charts
ja: チャート

en: Privacy
ja: プライバシー

en: Hits
ja: アクセス数

en: The specified date is invalid.
ja: 指定された日付は無効です。

en: User Agent
ja: ユーザエージェント

en: 6 hours
ja: 6時間

en: 1 week
ja: 1週間

en: Postal Code
ja: 郵便番号

en: 12 hours
ja: 12時間

en: User activity
ja: ユーザーの活動時間

en: Referers
ja: リファラ

en: Domains
ja: ドメイン

en: Error message
ja: エラーメッセージ

en: Add tracking to specific pages
ja: トラッキングを加える特定ページ

en: Warning message
ja: 警告メッセージ

en: 2 weeks
ja: 2週

en: Add tracking for specific roles
ja: トラッキングを加える特定の役割

en: Track translation sets as one unit
ja: 翻訳セットを1つの単位としてトラック

en: When a node is part of a translation set, record statistics for the originating node instead. This allows for a translation set to be treated as a single unit.
ja: ノードが翻訳セットの一部である場合、代わりに翻訳元のノードの統計を記録します。 これにより、翻訳セットを単一の単位で扱えるようになります。

en: Custom JavaScript code
ja: カスタムJavaScriptコード

en: Code snippet (before)
ja: コードスニペット（前）

en: Code snippet (after)
ja: コードスニペット（後）

en: Users are tracked by default, but you are able to opt out.
ja: デフォルトでユーザーはトラックされますが、あなたはそれを拒否することもできます。

en: Enable user tracking
ja: ユーザーのトラッキングを有効化

en: Users are <em>not</em> tracked by default, but you are able to opt in.
ja: デフォルトでユーザーはトラックされませんが、あなたはそれを許可することもできます。

en: Visitors
ja: 訪問者

en: View pages that have recently been visited.
ja: 最近アクセスされたページを表示します。

en: View pages that have been hit frequently.
ja: 頻繁にアクセスされたページを表示します。

en: Status code
ja: 状態コード

en: Referer
ja: リファラー

en: Not restricted
ja: 制限なし

en: Status message
ja: ステータスメッセージ

en: All pages except those listed
ja: 以下を除く全てのページ

en: Only the listed pages
ja: 以下のページのみ

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ja: １行に１ベージとして、パスを入力してください。 <b>*</b> はワイルドカードとして使えます。 例えばブログページのパスを指定するには <b>%blog</b>、ユーザー別のブログは <b>%blog-wildcard</b> と入力してください。 また、フロントページを指定するには <b>%front</b> と入力してください。

en: Not customizable
ja: カスタマイズ不可

en: Restricted to certain pages
ja: 特定のページに制限

en: Tracking scope
ja: トラッキングスコープ

en: What are you tracking?
ja: 何をトラッキングしますか？

en: A single domain (default)
ja: 一つのドメイン（デフォルト）

en: Domain: @domain
ja: ドメイン: @domain

en: Examples: @domains
ja: 例: @domains

en: The %field date is required.
ja: %field の日付は必須です。

en: The %field date is invalid.
ja: %field の日付が正しくありません。

en: Track User ID
ja: トラックユーザーID
