Visitors (8.x-2.16) - en to da translation catalogue (138 entries)

en: Title
da: Titel

en: Pages
da: Sider

en: Operations
da: Handlinger

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Comments
da: Kommentarer

en: Date
da: Dato

en: Country
da: Land

en: Save
da: Gem

en: Default
da: Standard

en: Sunday
da: Søndag

en: Monday
da: Mandag

en: Tuesday
da: Tirsdag

en: Wednesday
da: Onsdag

en: Thursday
da: Torsdag

en: Friday
da: Fredag

en: Saturday
da: Lørdag

en: Path
da: Sti

en: Advanced settings
da: Avancerede indstillinger

en: never
da: aldrig

en: 1 hour
da: 1 time

en: User
da: Bruger

en: Year
da: År

en: Host
da: Værtsnavn

en: Never
da: Aldrig

en: To
da: Til

en: From
da: Fra

en: Visibility
da: Synlighed

en: Roles
da: Roller

en: Count
da: Antal

en: Nodes
da: Indhold

en: Width
da: Bredde

en: Height
da: Højde

en: 1 day
da: 1 dag

en: Month
da: Måned

en: Details
da: Detaljer

en: Day
da: Dag

en: Role
da: Rolle

en: Users
da: Brugere

en: Top pages
da: Populære sider

en: Recent hits
da: Seneste besøg

en: City
da: By

en: Latitude
da: Breddegrad

en: Longitude
da: Længdegrad

en: Messages
da: Beskeder

en: Countries
da: Lande

en: How many content items to display in "day" list.
da: Hvor mange indlæg der vises i listen "Dagens".

en: Hour
da: Time

en: Number of day's top views to display
da: Populært i dag

en: Number of all time views to display
da: Populært gennem tiden

en: Number of most recent views to display
da: Seneste

en: Hours
da: Timer

en: Track
da: Følg

en: All pages
da: Alle sider

en: details
da: detaljer

en: Charts
da: Diagrammer

en: Privacy
da: Privatliv

en: Hits
da: Besøg

en: The specified date is invalid.
da: Den angivne dato er ugyldig.

en: 3 hours
da: 3 timer

en: 6 hours
da: 6 timer

en: 1 week
da: 1 uge

en: Postal Code
da: Postnummer

en: 12 hours
da: 12 timer

en: User activity
da: Brugeraktivitet

en: Number of views
da: Antal visninger

en: Domains
da: Domæner

en: Route
da: Rute

en: Error message
da: Fejlmeddelelse

en: Entity type
da: Entity-type

en: Add tracking to specific pages
da: Tilføj sporing til specifikke sider

en: Warning message
da: Advarsel

en: 2 weeks
da: 2 uger

en: Add tracking for specific roles
da: Tilføj sporing af specifikke roller

en: Track translation sets as one unit
da: Spor oversættelsessamlinger som én enhed

en: When a node is part of a translation set, record statistics for the originating node instead. This allows for a translation set to be treated as a single unit.
da: Når et indholdselement er en del af en oversættelsesgruppe registreres statistikken på det oprindelige indholdselement. På den måde kan en oversættelsesgruppe håndteres som én enhed.

en: Custom JavaScript code
da: Tilpasset JavaScript-kode

en: Code snippet (before)
da: Kodestump (før)

en: Code snippet (after)
da: Kodestump (efter)

en: Users are tracked by default, but you are able to opt out.
da: Brugere spores som standard, men du melde fra.

en: Enable user tracking
da: Aktivér sporing af brugere

en: Users are <em>not</em> tracked by default, but you are able to opt in.
da: Brugere spores <em>ikke</em> som standard, men du kan melde dig til.

en: Processed @current out of @total.
da: Har importeret @current af @total.

en: Total views
da: Totale visninger

en: The total number of times the node has been viewed.
da: Det samlede antal gange indholdselementer er blevet vist.

en: Views today
da: Visninger i dag

en: The total number of times the node has been viewed today.
da: Det samlede antal gange indholdselementet er blevet vist i dag.

en: The most recent time the node has been viewed.
da: Det seneste tidspunkt hvor indholdselementet er blevet vist.

en: Visitors
da: Besøgende

en: Popular content
da: Populært indhold

en: How many content items to display in "all time" list.
da: Hvor mange indlæg der vises i listen "Gennem tiden".

en: How many content items to display in "recently viewed" list.
da: Hvor mange indlæg der vises i listen "Seneste".

en: Today's:
da: I dag:

en: All time:
da: Gennem tiden:

en: Last viewed:
da: Senest læst:

en: View pages that have recently been visited.
da: Vis senest besøgte sider.

en: View pages that have been hit frequently.
da: Vis hyppigt besøgte sider.

en: Referer
da: Henviser

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
da: Der opstod en fejl ved behandling af %error_operation med argumenterne: @arguments

en: Entity Types
da: Entity-typer

en: Not restricted
da: Ikke begrænset

en: The number of visitors who have read the node.
da: Antallet af besøgende som har læst indholdselementet.

en: The number of visitors who have read the node today.
da: Antallet af besøgende som har læst indholdselementet i dag.

en: Last view
da: Seneste visning

en: The date on which a visitor last read the node.
da: Datoen hvor en beøgende sidst læste indholdselementet.

en: Status message
da: Statusmeddelelse

en: All pages except those listed
da: Alle sider undtagen de nævnte

en: Only the listed pages
da: Kun de viste sider

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
da: Angiv sider ved at bruge deres stier. Indtast én sti pr. linje. '*'-tegnet er joker. Eksempler på stier er %blog for blogsiden og %blog-wildcard for alle personlige blogs. %front er forsiden.

en: Not customizable
da: Kan ikke tilpasses

en: Restricted to certain pages
da: Begrænset til bestemte sider

en: View content hits
da: Vis hits

en: Default (@default)
da: Standard (@default)

en: Allow users to customize tracking on their account page
da: Lad brugerne tilpasse sporing på deres profilside

en: No customization allowed
da: Ingen tilpasning tilladt

en: Tracking on by default, users with %permission permission can opt out
da: Sporing er aktiveret som standard, brugere med %permission kan framelde sig

en: Tracking off by default, users with %permission permission can opt in
da: Sporing er deaktiveret som standard, brugere med %permission kan tilmelde sig

en: Links and downloads
da: Links og downloads

en: Opt-in or out of tracking
da: Til- eller fravalg af tracking

en: On by default with opt out
da: Slået til som standard med opt out.

en: Off by default with opt in
da: Slået fra som standard med opt in.

en: What are you tracking?
da: Hvad sporer du?

en: A single domain (default)
da: Et enkelt domæne (standard)

en: Domain: @domain
da: Domæne: @domain

en: One domain with multiple subdomains
da: Ét domæne med flere subdomæner

en: Examples: @domains
da: Eksempler: @domains

en: Add to the selected roles only
da: Tilføj kun til de valgte roller

en: Add to every role except the selected ones
da: Tilføj til alle roller undtagen de valgt

en: If none of the roles are selected, all users will be tracked. If a user has any of the roles checked, that user will be tracked (or excluded, depending on the setting above).
da: Hvis ingen af rollerne er valgt spores alle brugerne. Hvis en bruger har en af de valgte roller vil den pågældende bruger blive sporet (eller ikke, afhængigt af indstillingerne ovenfor).

en: All pages with exceptions
da: Alle sider med undtagelser

en: Excepted: @roles
da: Undtaget: @roles

en: A single domain
da: Et enkelt domæne

en: No privacy
da: Ingen beskyttelse af personlige oplysninger

en: Entity types
da: Enheds typer

en: The %field date is required.
da: Datoen %field er påkrævet.

en: The %field date is invalid.
da: Datoen %field er ugyldig.

en: Pages by their paths
da: Sider efter stier

en: The most recent time the node has been viewed
da: Det seneste tidspunkt hvor indholdselementet blev vist
